Telefon: +(99893) 245 19 57
Universitet huzuridagi jamoatchilik kengashi universitetning jamoatchilik boshqaruvi organlaridan biri hisoblanadi. Kengash yuridik shaxs (tashkilot) hisoblanmaydi. Kengash o’z faoliyatini jamoatchilik asosida amalga oshiradi. Kengash o’z faoliyatini O’zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasiga va qonunlariga, O’zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi palatalarining qarorlariga, O’zbekiston Respublikasi Prezidentining farmonlari, qarorlari va farmoyishlariga, O’zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining qarorlari va farmoyishlariga va boshqa qonun hujjatlariga muvofiq amalga oshiradi.
Ta’lim jarayonida samarali jamoatchilik nazoratini joriy etish orqali professor-o’qituvchilar va talabalar o’rtasidagi ijtimoiy-ma’naviy muhit sog’lomligini ta’minlash, mavjud muammolarni bartaraf etishga qaratilgan ishlar orqali oliy ta’lim muassasasining faoliyatini rivojlantirish, professor-o’qituvchilar o’rtasida sog’lom raqobatni rivojlantirish, jamoatchilik asosida amalga oshiriladigan nazorat orqali ta’lim sifati va ilmiy salohiyatning hamda ijodiy madaniyatning yangi bosqichga ko’tarilishiga ko’maklashish Kengashning asosiy maqsadlari hisoblanadi. Kengash tarkibiga universitet talabalari, ota-onalar, Yoshlar ittifoqining universitetdagi faollari, kadrlar buyurtmachilari, professor-o’qituvchilar hamda fuqarolik jamiyati institutlari vakillari, shuningdek, institut faoliyatiga ulkan hissa qo’shib kelayotgan jismoniy va yuridik shaxslar vakillari kirishi mumkin. Kengashning tarkibi institut Kengashida tasdiqlanadi. Kengash to’g’risidagi nizom O’zbekiston Respublikasi Oliy va o’rta maxsus ta’lim vazirining 2018-yil 28-iyuldagi 670-son buyrug’iga ilova qilingan Oliy ta’lim muassasasi huzuridagi jamoatchilik kengashi faoliyatini tashkil etish tartibi to’g’risidagi Namunaviy nizom talablarini hisobga olgan holda Kengash tomonidan tasdiqlanadi.
Kengashning vazifalari va vakolatlari:
Quyidagilar Kengashning asosiy vazifalari hisoblanadi:
• ta’lim sifati, professor-o’qituvchilarning bilimi va pedagogik mahorati, talabalarga yaratilgan shart-sharoitlar ustidan tizimli ravishda monitoring o’rnatish;
• universitetga professor-o’qituvchilar tarkibiga ishga qabul qilinayotgan nomzodlar bo’yicha tavsiyalar berish;
• talabalarning murojaatlarini ko’rib chiqish, ularning pedagog kadrlar haqidagi fikrini to’liq o’rganish maqsadida ijtimoiy so’rovlar o’tkazish;
• universitetdagi ta’lim jarayonini takomillashtirish bo’yicha takliflar tayyorlash va universitetning tegishli kengashi muhokamasiga kiritish.
Kengash o’ziga yuklangan vazifalarni bajarish maqsadida:
• o’quv ishlarini tasdiqlangan me’yoriy hujjatlar talablari asosida amalga oshirilishini o’rganish, akademik guruhlarini shakllantirishni, o’quv jarayoniga tegishli mashg’ulotlar jadvallari sifatini (aniqligini) nazorat qiladi;
• dekanat va kafedralarda o’quv yuklamalarining me’yoriy talablar asosida, odilona taqsimot qilinishini, dars soatlari taqsimoti to’g’ri hisoblanishini o’rganadi;
• professor-o’qituvchilar tomonidan o’quv mashg’ulotlari jadvaliga to’liq rioya etishi, o’quv mashg’ulotlarini ko’chirish, o’tkazmaslik (barbod qilish), darsga kech qolish, darslarni belgilangan vaqtidan erta tugatish hollarini o’rganadi, ularning sabablarini aniqlaydi, tahlil etadi hamda tegishli tavsiyalar beradi;
• ta’lim sifatini nazorat qilish bo’limi bilan hamkorlikda (fakultet) professor-o’qituvchilari tomonidan o’zaro darsga kirish, ochiq o’quv mashg’ulotlarini, muammoli darslarni tashkil etish rejalarining talab darajasida bajarilishini nazoratga oladi;
• oraliq va yakuniy nazoratlar hamda yakuniy davlat attestatsiyalari jarayonida jamoatchilik nazoratini amalga oshiradi;
• zaruriy hollarda tegishli mutaxassislar ishtirokida ishchi guruhlar tuzib, darsga xalaqit bermagan holda o’quv mashg’ulotlari sifatini o’rganadi, tavsiyalar beradi;
• kafedralarda fanlardan o’quv mashg’ulotlarining zamonaviy pedagogik texnologiyalar asosida tashkil etilishi, kafedra filiallarida laboratoriya va amaliy mashg’ulotlarning o’tkazilishini tashkil etish, zaruriy qo’llanmalarning, elektron o’quv-uslubiy majmualarining yaratilishi, o’qitish tizimiga zamonaviy informatsion texnologiyalar, masofaviy o’qitish uslublarini qo’llash faoliyatini o’rganadi;
• professor-o’qituvchilar va boshqa xodimlar hamda talabalar o’rtasida sog’lom ma’naviy muhitning mavjudligini o’rganadi va bu muhitning buzilishiga olib keluvchi sabablarni tahlil etadi, zaruriy tavsiyalar beradi;
• ma’naviy-ma’rifiy masalalar bo’yicha tadbirlar rejasini o’rganadi, tahlil qiladi va bu tadbirlarning o’quv jarayoniga xalaqit bermasligi, talabalarni o’quv mashg’ulotlaridan asossiz ravishda ozod qilib, turli tadbirlarga jalb etish sabablarini o’rganadi, xulosalar tayyorlaydi;
• talabalarni (professor-o’qituvchilar va ishchi-xodimlarni) hasharlarga, universitet hududidagi turli xo’jalik ishlariga, (majburiy mehnatga) jalb etilishini nazorat qiladi va bu tadbirlar tufayli dars qoldirishlarga yo’l qo’ymaslik choralarini ko’radi;
• professor-o’qituvchilar va boshqa xodimlarni ijtimoiy himoyalash va ularga mukofotlar belgilashda, (ularni vazirlik va davlat mukofotlariga tavsiya etishda, rag’batlantirishda) ijtimoiy adolat tamoyillariga rioya etilishi, mukofotlanishda shaxsning (professor-o’qituvchining, xodimning) o’z xizmat vazifalarini halol va vijdonan bajarilishini, jamoat ishlarida, ma’naviy-ma’rifiy tadbirlarda faol ishtirokini hisobga olinishi kabi holatlarni nazorat qiladi;
• universitet, professor-o’qituvchilar va talabalarning faoliyati (ishdan bo’shatilishi yoki talabalar safidan chiqarilishi) bilan bog’liq bo’lgan barcha turdagi yig’ilishlarda (tadbirlarda) ishtirok etish uchun o’z a’zolaridan vakil tayinlaydi;
• faol talabalar (iqtidorli talaba-yoshlar) (fan olimpiadalari, sport musobaqalari, turli ko’rik-tanlovlar g’oliblari) va har jihatdan e’tirofga loyiq bo’lgan professor-o’qituvchilarni rag’batlantirish bo’yicha universitet rahbariyatiga tavsiyalar kiritadi;
• talaba-yoshlarning talabalar turar joylaridagi, xususiy xonadonlardagi yashash sharoitlarini o’rganish, ularning shart-sharoitlarini yaxshilash bo’yicha universitet tomonidan amalga oshirilayotgan ishlarni nazorat qiladi, bu ishlarni yaxshilash bo’yicha tavsiyalar beradi;
• talabalar orasida tartibbuzarlik, axloqsizlik, giyohvandlik, ichkilikbozlik kabi illatlar tarqalishining oldini olish va ota-onalar kengashi bilan hamkorlikda bu salbiy holatlarga qarshi faoliyat yuritish, nazorat etish (qilish), ahvolni yaxshilashga oid chora-tadbirlar ko’rish yuzasidan tavsiyalar beradi;
• talaba-yoshlarning universitet hududida, yashash joylarida turli nojo’ya harakatlar qilmasligi, jamoat tartibiga, qonunchilikka rioya etishlarini o’rganadi, nazorat qiladi va tavsiyalar beradi;
• talabalar uchun universitet hududida umumiy ovqatlanish joylaridagi xizmat va taomlarning sifati va narxini o’rganadi;
• professor-o’qituvchilarga ilmiy faoliyat olib borish uchun sharoit yaratish, doktorlik dissertatsiyalari ustida ilmiy izlanishlar olib borayotganlarni ijtimoiy himoyalash, yil davomida faol ilmiy ish bilan shug’ullanib, yaxshi natijalarga erishganlarni mukofotlash, sust harakat qiluvchilarga chora ko’rish kabi ishlarni nazorat qiladi;
• professor-o’qituvchilar tomonidan monografiyalar, darsliklar, o’quv qo’llanmalarni shartnoma asosida tayyorlanishini va ularga o’z vaqtida gonorarlar to’lanishini o’rganadi;
• ta’lim, fan va ishlab chiqarish hamkorligida olib borilayotgan ilmiy tadqiqot ishlari va ularning natijalarini tahlil qiladi va jamoatchilik nazoratini o’rnatadi;
• talabalarni ilmiy faoliyatga jalb etilishi, xalqaro, respublika ilmiy anjumanlari, tanlovlari, ko’rgazmalari, fan olimpiadalarida qatnashishi kabi ishlarni tashkil etilishini o’rganadi va tavsiyalar beradi;
• to’lov-shartnoma asosida ta’lim olayotgan talabalar tomonidan shartnoma talablarining o’z vaqtida bajarilishi, bu borada ota-onalarning mas’uliyatini oshirishga qaratilgan choralarni ko’radi;
• talabalarga stipendiyalarning o’z vaqtida berilishini, stipendiyalardan noqonuniy ushlab qolish hamda turli maqsadlarda pul yig’ish kabi hollarning bo’lmasligini nazorat qiladi, shu (mazkur hollar) bo’yicha chora-tadbirlar belgilaydi;
• professor-o’qituvchilar va boshqa xodimlar hamda talabalarni ijtimoiy himoya qilish, ularga moddiy yordam ko’rsatish kabi ishlarning borishini nazorat qiladi va bu borada tavsiyalar beradi;
• byudjetdan tashqari mablag’lardan foydalanishning mavjud me’yoriy hujjatlar talablariga mosligini nazorat qiladi;
• o’quv auditoriyalarining ahvoli, tozalik darajasi, dars o’tish sharoitlarini, auditoriyalarning kerakli anjomlar bilan ta’minlanganligini o’rganadi;
universitetga professor-o’qituvchilar tarkibiga ishga qabul qilinayotgan nomzodlar bo’yicha tavsiyalar berishda:
• professor-o’qituvchilarni ishga qabul qilish va attestatsiyadan o’tkazish jarayonida ishtirok etish va fikr bildirish uchun o’z a’zolaridan vakil tayinlaydi;
• ishga qabul qilinayotgan professor-o’qituvchining sinov uchun o’tkaziladigan ochiq darsida ishtirok etish uchun o’z a’zolaridan vakil tayinlaydi;
• ishga qabul qilinayotgan nomzodlar bo’yicha o’z fikr-mulohazalarini yozma ravishda bildiradi;
talabalarning murojaatlarini ko’rib chiqish, ularning pedagog kadrlar (professor-o’qituvchilar, pedagoglar) haqidagi fikrini to’liq o’rganish maqsadida ijtimoiy so’rovlar o’tkazishda:
• jismoniy va yuridik shaxslarning murojaatlarini to’liq o’rganib chiqilishi hamda ularning asoslangan holda, to’laqonli ravishda qanoatlantirilishini nazorat qiladi;
• talabalarning murojaatlarini ko’rib chiqish, ularning pedagog kadrlar (professor-o’qituvchilar, pedagoglar) haqidagi fikrini to’liq o’rganish maqsadida ijtimoiy so’rovlar o’tkazadi;
• professor-o’qituvchilar tomonidan talabalar bilimini xolisona baholamaslik tamagirlik qilish kabi noqonuniy harakatlar sodir qilinishining oldini olish bo’yicha choralar belgilaydi, tavsiyalar beradi;
• talabalarning o’quv mashg’ulotlariga qatnashishi, sababsiz dars qoldirishlar, darsga kechikish, darslardan sababsiz ketib qolish hollarining sabablarini o’rganadi, nazorat qiladi;
• talabalarning fanlar bo’yicha baholanishida reyting to’g’risidagi nizom talablarining bajarilishini, baholash mezonlarini, tajribali o’qituvchilarning ish uslublarini o’rganadi va targ’ib etadi;
universitetdagi ta’lim jarayonini takomillashtirish bo’yicha takliflar tayyorlashda:
• o’quv, ilmiy va tarbiyaviy ishlarni shaxs, jamiyat va davlat manfaatlarini ko’zlagan holda amalga oshirishga, shuningdek, talabalarning har tomonlama yetuk shaxs sifatida kamol topishi uchun zarur sharoitlarni yaratishda universitetga ko’mak va tavsiyalar berish;.
• universitetning sha’ni, obro’si va har jihatdan taraqqiy etishi (rivojlanishi)uchun xizmat qiladigan tadbirlarni tashkil etadi;
• universitetda jamoatchilik nazoratini olib borish yo’nalishlarini belgilaydi hamda uning ijrosi bo’yicha har chorakda universitet Kengashida ma’lumot beradi;
• oliy ta’limdan (bakalavriatdan) keyingi ta’lim tizimining (magistraturaning) samaradorligini tanqidiy o’rganadi va tahlil qiladi hamda takliflar kiritadi;
• faxriylar kengashi bilan hamkorlikda uzoq yillar mehnat qilgan va hozirda nafaqada bo’lgan professor-o’qituvchilar va boshqa xodimlarning ahvolidan, yashash sharoitlaridan xabardor bo’lish, lozim bo’lganda moddiy yordam berish kabi ishlarning amalga oshirilishida hamkorlik qiladi;
• universitetda muammoli masalalar yechimini topishda o’z vakolatlari doirasida ko’maklashadi;
• universitet Kasaba uyushmasining boshlang’ich tashkiloti yig’ilishlarida ishtirok etish uchun o’z a’zolaridan vakil tayinlaydi;
• universitet rahbariyati kengashiga tartibsiz, ichki tartib-qoidalar va axloq-odob normalariga rioya etmagan talabalar va xodimlarga (rahbar xodimlarga) nisbatan tegishli chora qo’llash bo’yicha taklifini kiritadi;
• talabalarning hatti-harakati, o’zini tutishi, o’qishi, universitetdagi faoliyati yuzasidan ularning ota-onalarini xabardor qiladi;
• korrupsiya va boshqa shu kabi illatlarning oldini olishga qaratilgan profilaktik ishlarda faol ishtirok etadi, takliflar kiritadi;
• kafedralar, fakultetlarning yillik hisobotlarini rektorat tomonidan ko’rib chiqishda jamoatchilik nazoratini amalga oshiradi

Секретарь правления: Шамшиев Абдували телефон: +(99893) 245 19 57 Email: jspi_info@umail.uz Часы приема: каждый день (09:00-12:00)
Общественный совет при университете является одним из органов общественного управления университета. Совет не является юридическим лицом (организацией). Совет осуществляет свою деятельность на основе общественности. Совет осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Узбекистан, с решениями палат Олий Мажлиса Республики Узбекистан, с указами, решениями и распоряжениями Президента Республики Узбекистан, решениями и распоряжениями Кабинета Министров Республики Узбекистан и другими нормативно-правовыми документами. Обеспечение здоровья социально-духовной среды между преподавателями и обучающимися путем внедрения действенного общественного контроля в образовательный процесс, развитие деятельности вуза через работу, направленную на устранение существующих проблем, развитие здоровой конкуренции между профессорами и преподавателями, поддержка повышения качества образования и научного потенциала и творческой культуры на новый уровень через общественный контроль являются основнқми целями Совета. В состав совета могут входить студенты вуза, родители, активисты Союза молодежи в вузе, кадровики, профессорско-преподавательский состав, представители институтов гражданского общества, а также представители физических и юридических лиц, вносящих значительный вклад в деятельности университета. Состав Совета утверждается Советом Института. Положение о Совете утверждается Советом с учетом требований Типового положения приложенного к приказу Министра высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан № 670 от 28 июля 2018 года «О порядке организации деятельности общественного совета при учреждении высшего образования».
Обязанности и полномочия Совета: Основными задачами Совета являются:
• установка системного мониторинга качества образования, знания и педагогического мастерства профессорско-преподавательского состава, условий, созданных для студентов;
• давать рекомендации кандидатам, набираемым в университет в качестве профессоров и преподавателей;
• рассмотрение заявлений студентов, проведение социальных опросов с целью полного изучения их мнения о педагогических кадрах;
• подготовка предложений по совершенствованию образовательного процесса в вузе и вынесение их на обсуждение соответствующего совета вуза.
Для выполнения задач, поставленных перед советом:
• изучает выполнение воспитательной работы на основании требований утвержденных нормативных документов, контролирует формирование академических групп, качество (достоверность) учебных планов, связанных с учебным процессом;
• проверяет справедливость распределения учебной нагрузки в деканате и на кафедрах исходя из нормативных требований, правильность расчета распределения учебных часов;
• рассматривает случаи полного соблюдения профессорами графика учебных занятий, переноса, непроведения (срыва) учебных занятий, опозданий на занятия, досрочного прекращения занятий, выявляет их причины, анализирует и дает соответствующие рекомендации;
• совместно с отделом контроля качества образования контролирует выполнение планов взаимного посещения занятий, открытых учебных занятий, проблемных занятий профессорско-преподавательским составом факультета;
• осуществляет общественный контроль в процессе промежуточного и итогового контроля и итоговой государственной аттестации;
• в необходимых случаях формирует рабочие группы с участием профильных специалистов, проверяет качество учебной деятельности и дает рекомендации, не мешая проведению занятия;
• изучает организацию учебных занятий по предметам на кафедрах на основе современных педагогических технологий, организует лабораторно-практические занятия в филиалах кафедры, создает необходимые пособия, электронные учебно-методические комплексы, использование современных информационных технологий и дистанционных методов обучения в системе обучения;
• исследует наличие здоровой нравственной среды у профессорско-преподавательского состава и других сотрудников и студентов и анализирует причины ухудшения этой среды, дает необходимые рекомендации;
• изучает и анализирует план мероприятий по духовно-просветительским вопросам и изучает причины, по которым эти мероприятия не мешают учебному процессу, необоснованно освобождая учащихся от учебной деятельности и вовлекая их в различные виды деятельности, готовит выводы;
• контролирует привлечение студентов (профессоров, преподавателей и рабочих) к притеснениям, различным хозяйственным работам на территории вуза (принудительным работам) и принимает меры к недопущению пропусков занятий в связи с этими действиями;
• курирует такие дела, как социальная защита профессорско-преподавательского состава и других служащих и учет принципов социальной справедливости при их награждении (рекомендация и поощрение их к министерским и государственным наградам), контролирует такие ситуации, как то обстоятельство, что лицо (профессор-преподаватель, сотрудник) добросовестно и добросовестно выполняет свои обязанности, активное участие в общественных работах, духовно-просветительских мероприятиях учитывается при награждении;
• университет назначает представителя из числа своих членов для участия во всех видах собраний (мероприятий), связанных с деятельностью (отчислением или отчислением студентов) профессорско-преподавательского состава;
• дает рекомендации руководству университета по поощрению активных студентов (одаренных студентов) (победителей научных олимпиад, спартакиад, различных конкурсов) и преподавателей, заслуживающих признания во всех отношениях;
• дает рекомендации по изучению условий проживания студентов в студенческих общежитиях и частных квартирах, контролю работқ, проводимой университетом по улучшению их условий, улучшение этих работ.
• дает рекомендации по недопушению распространения среди обучающихся расстройств, таких как беспорядки, безнравственность, наркомания, алкоголизм и противодействовать этим негативным ситуациям во взаимодействии с родительским советом, контролировать (делать), принимать меры по улучшению ситуации;
• рассматривает, контролирует и дает рекомендации по недопущению совершения обучающимися и молодежью различных неправомерных действий на территории университета, в местах их проживания, соблюдению общественного порядка и законодательства;
• изучает качество и цены на питание и обслуживание в пунктах общественного питания для студентов;
• курирует такие работы, как создание условий профессорам и преподавателям для осуществления научной деятельности, социальная защита лиц, проводящих научные исследования по докторским диссертациям, поощрение лиц, активно занимающихся научной работой в течение года и достигших высоких результатов, принятие мер по замедлению исполнители;
• проверяет подготовку профессорами и преподавателями монографий, учебников, учебных пособий на основе договора и своевременную выплату им гонорара;
• анализирует научно-исследовательские работы и их результаты, проводимые в сотрудничестве образования, науки и производства, и устанавливает общественный контроль;
• изучает организацию таких мероприятий, как привлечение студентов к научной деятельности, участие в международных и республиканских научных конференциях, конкурсах, выставках, научных олимпиадах, дает рекомендации;
• своевременное выполнение договорных требований обучающимися, получающими образование на основе платного договора, принимает меры, направленные на повышение ответственности родителей в этом отношении;
• контролирует своевременное предоставление стипендий обучающимся, отсутствие случаев незаконного удержания стипендии и взыскания денежных средств на различные цели, определяет меры по этим (этим случаям);
• контролирует ход работы по социальной защите профессорско-преподавательского состава и других сотрудников и студентов, оказывая им материальную поддержку, и дает рекомендации по этому поводу;
• контролирует соответствие использования внебюджетных средств требованиям действующих нормативных документов;
• проверяет состояние учебных аудиторий, уровень чистоты, условия проведения занятий, обеспеченность аудиторий необходимым оборудованием;
при вынесении рекомендаций по кандидатам в профессорско-преподавательский состав вуза:
• назначает представителя из числа своих членов для участия в процессе найма и аттестации профессоров и преподавателей;
• назначает представителя из числа своих членов для участия в открытом классе профессора-преподавателя, набираемого на работу;
в целях рассмотрения обращений студентов, всесторонне изучить их мнение о педагогических кадрах (профессора, педагоги) проводит социальнқе опросы:
• осуществляет надзор за полным рассмотрением обращений физических и юридических лиц и их полным удовлетворением по основанию;
• проводит социальные опросы с целью рассмотрения заявлений студентов, полного изучения их мнения о педагогическом коллективе (профессора, педагоги);
• определяет меры и дает рекомендации по предотвращению совершения неправомерных действий, таких как мошенничество со стороны профессорско-преподавательского состава;
• исследует и контролирует причины участия студентов в учебной деятельности, прогулов, опозданий, пропусков занятий;
• изучает и способствует выполнению требований положения о рейтинге, критериях оценивания, методах работы опытных преподавателей при оценивании обучающихся по предметам;
при подготовке предложений по совершенствованию учебного процесса в вузе:
• оказывать поддержку и рекомендации вузу в создании необходимых условий для осуществления учебной, научной и воспитательной работы в интересах личности, общества и государства, а также для развития обучающихся как зрелых во всех отношениях личностей;
• организует мероприятия, служащие чести, репутации и прогрессу (развитию) университета во всех аспектах;
• определяет направления проведения общественного контроля в университете и ежеквартально представляет информацию о его проведении на Совет университета;
• критически изучает и анализирует эффективность системы образования после высшего образования (бакалавриата) и вносит предложения;
• сотрудничает с советом ветеранов в проведении таких работ, как ознакомление с положением и условиями жизни профессорско-преподавательского состава и других работников, проработавших много лет и в настоящее время на пенсии, и оказание в случае необходимости материальной помощи;
• содействуют в решении проблемных вопросов в университете в пределах своих полномочий;
• университет назначает представителя от своих членов для участия в собраниях первичной организации профсоюза;
• вносит предложение в правление университета о принятии соответствующих мер в отношении обучающихся и сотрудников (руководителей), которые ведут себя беспорядочно, не соблюдают внутренние процедуры и нормы этики;
• информирует своих родителей о поведении учащихся, поведении, учебе, деятельности вуза;
• принимает активное участие в профилактических мероприятиях, направленных на предотвращение коррупции и других подобных пороков, вносит предложения;