Shodmonqulov Mirjalol
Informatika va uni o’qitish metodikasi kafedrasi haqida Kafedra 1987-yilda tashkil topgan. Kafedra 2005 yilga qadar “Informatika va hisoblash texnikasi asoslari”, 2005 yildan 2015 yilga qadar “Informatika va xborot texnologiyasi” 2015 yildan boshlab “Informatika va uni o’qitish metodikasi” nomi bilan yuritib kelinmoqda Kafedrani hozirgi kunda texnika fanlari nomzodi, dotsent R.M. Yusupov boshqarib kelmoqda. Kafedrada 17 nafar professor-o’qituvchi faoliyat yuritmoqda. Ulardan 8 nafari ilmiy darajali, 2 nafari katta o’qituvchi, 7 nafari o’qituvchi. Kafedrada so’ngi 3 yil davomida 4 nafar o’qituvchi nomzodlik dissertatsiyasini himoya qildi. Kafedra a’zolari tomonidan keyingi 3 yil davomida 3 ta ilmiy monografiya, 5 ta o’quv qo’llanma, 25 ga yaqin uslubiy qo’llanma va tavsiyanomalar, xorij va OAK nashrlarida xamda Respublika ilmiy jurnallarida 60 ga yaqin, Respublika miqyosida o’tkazilgan 20 dan ortiq ilmiy-nazariy, ilmiy-amaliy konferensiyalar to’plamlarida 80 dan ortiq ilmiy-uslubiy maqolalar chop etilgan. Kafedra asosan “Matematika va informatika” hamda “Informatika o’qitish metodikasi” tbakalavriat ta’lim yo’nalishlariga umumkasbiy va ixtisosliklar fanlari o’qitilib kelinmoqda. Kafedrada “Yosh dasturchilar” fan to’garaklar faoliyat ko’rsatib kelmoqda. 2021-yilda kafedra professor-o’qituvchilari tomonidan xalqaro ilmiy jurnallarda jami 27 ta, Respublika ilmiy jurnallarda 20 ta, xalqaro konferensiyalarda 19 ta, respublika ilmiy seminarlarda 21 ta , OTM konferensiyasida 14 ta ilmiy maqola chop etildi. O’zbekiston respublikasi Intellektual mulk agentligi tomonidan 5 ta guvoxnomalar olingan. Ilmiy tadqiqot ishlari natijalari bo’yicha xalqaro platformalarda joylashtirilgan kafedra professor-o’qituvchilari ilmiy ishlariga iqtibosliklar soni jami 2892 tani tashkil etadi. Mazkur platformalarda xirsh indekslar 5 va undan yuqori bo’lgan professor o’qituvchilar soni 10 nafar. Kafedrada o’tiladigan fanlar: Informatika o’qitish metodikasi (barcha ta’lim yo’nalishlari)
Kafedraning ilmiy-tadqiqot faoliyatining ustuvor yo’nalishlari: Yurtimizda ta’lim tizimini rivojlantirishning hozirgi bosqichi mazmuni va metodikasiga, uning samaradorligini oshirishga sifat jihatdan yangi talablar qo’ymoqda. Shu talablardan kelib chiqqan holda yurtimizning ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanishning ustuvor yo’nalishlariga hamda xalqaro standartlar talablariga mos keladigan ta’lim tizimini yaratish bo’yicha keng ko’lamli ishlar amalga oshirilmoqda. O’zbekiston Respublikasi Prezidentining 2019 yil 8 oktabrdagi “O’zbekiston Respublikasi oliy ta’lim tizimini 2030 yilgacha rivojlantirish konsepsiyasini tasdiqlash to’g’risida” gi PF-5847-sonli Farmonida, ta’lim jarayoniga zamonaviy usullarni joriy etish bo’yicha tadbirlar amalga oshish bo’yicha jumladan, raqamli iqtisodiyot uchun yuqori malakali muhandis texnik kadrlar tayyorlash tizimini tashkil etish, ta’lim jarayonlarini individuallashtirish, masofaviy ta’lim xizmatlarini rivojlantirish, vebinar, onlayn, «blended learning», «flipped classroom» texnologiyalarini amaliyotga keng joriy etish masalalariga alohida e’tibor berilgan. shuningdek, sohani malakali kadrlar bilan ta’minlashni ko’zda tutuvchi ustuvor loyihalarni amalga oshirish ishlari bajarilmoqda. O’zbekiston Respublikasi Prezidentining 2019 yil 8-oktabrdagi “O’zbekiston Respublikasi Oliy ta’lim tizimini 2030 yilgacha rivojlantirish konsepsiyasini tasdiqlash to’g’risida” gi PF-5847-son Farmoni shuningdek, mazkur faoliyatga tegishli boshqa me’yoriy-huquqiy hujjatlarda belgilangan vazifalarni amalga oshirishda muayyan darajada xizmat qiladi.

Khanimkulov Ulughbek
About the Department of Informatics and its Teaching Methodology The department was established in 1987. Until 2005, the department was run under the name “Basics of Informatics and Computer Science”, from 2005 to 2015 “Informatics and Information Technology”, and since 2015, the department has been run under the name “Informatics and its Teaching Methodology”. 17 professors work in the department. 8 of them have a scientific degree, 2 are senior teachers, 7 are teachers. During the last 3 years, 4 teachers defended their candidate theses at the department. During the next 3 years, the members of the department published 3 scientific monographs, 5 training manuals, about 25 methodological manuals and recommendations, about 60 publications in foreign and HAC publications, as well as in the republican scientific journals, on the scale of the republic. More than 80 scientific-methodical articles have been published in more than 20 scientific-theoretical, scientific-practical conference collections. The department mainly teaches general professional and specialized subjects in the “Mathematics and Informatics” and “Methodology of Informatics Teaching” baccalaureate educational directions. “Young programmers” science clubs are active in the department. In 2021, professors and teachers of the department published a total of 27 scientific articles in international scientific journals, 20 in national scientific journals, 19 in international conferences, 21 in national scientific seminars, and 14 in higher education conferences. 5 certificates were received by the Intellectual Property Agency of the Republic of Uzbekistan. The number of citations to the scientific works of professors and teachers of the department posted on international platforms based on the results of scientific research works is 2892 in total. There are 10 professors with Hirsh indices of 5 and above on these platforms. Subjects taught at the department: Informatics teaching methodology (all educational areas)
The priority areas of scientific research activities of the department: The current stage of the development of the education system in our country sets qualitatively new requirements for the content and methodology, and for increasing its effectiveness. Based on these requirements, large-scale work is being carried out to create an educational system that meets the priority directions of socio-economic development of our country and the requirements of international standards. In the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan of October 8, 2019 “On approval of the concept of the development of the higher education system of the Republic of Uzbekistan until 2030 №-5847, measures to introduce modern methods into the educational process implementation, including the establishment of a highly qualified engineer technical personnel training system for the digital economy, individualization of educational processes, development of distance education services, wide implementation of webinar, online, “blended learning” and “flipped classroom” technologies special attention is paid to the issues of achievement. Also, the implementation of priority projects to provide the industry with qualified personnel is underway. Decree № PD-5847 of the President of the Republic of Uzbekistan dated October 8, 2019 “On approval of the concept of the development of the higher education system of the Republic of Uzbekistan until 2030”, as well as other regulatory and legal documents related to this activity serves at a certain level in the implementation of specified tasks.