Xudoyberdiyev Mirolim
Ta’lim yo’nalishlari va mutaxassisliklari: Tasviriy san’at va muhandislik grafikasi, Rangtasvir (dastgohli)
Kafedra mutaxassislik fanlari: Tasviriy san’at va muhandislik grafikasi: Qalamtasvir, Rangtasvir, Chizmachilik, Chizma geometriya, Miniatyura, Tasviriy san’at tarixi, Tasviriy san’at va muhandislik grafikasini o’qitish metodikasi, Amaliy bezak san’ati, Akademik qalamtasvir asoslari, Dastgohli rangtasvir, Haykaltaroshlik, Kompozitsiyasi, Plastik anatomiya, Mashinasozlik chizmachiligi, Arxitektura elemantlarini loyihalash, Tasviriy san’at texnologiyasi va nusxa ko’chirish, Topografik chizamchilik, Kitob grafikasi, Muhandislik kompyuter grafikasi, Ganchkorlik, yog’och o’ymakorligi, Badiiy ijod asoslari. Rangtasvir (dastgohli) mutaxassisligi bo’yicha: Natryumort chimatasvir, Dekorativ rangtasvir, Manzara rangtasviri va kompozitsiyasi, Anatomik chizmatasvir, Qiyofa rangtasvir, Figurali kompozitsiya, Ashyoda ishlash, Figurali chizmatasvir, Figurali rangtasvir, Mavzuli kompozitsiya, Materialshunoslik turlari, Rangtasvir o’qitish metodikasi, Akademik chizmatasvir, Akademik dastgohli rangtasvir, Jonli odam qomatidan anatomik chizmatasvir, Tasviriy san’atning umumiy tarixi. Izox: fanlar ro’yxati 2022-2023 o’quv yilining miqdoridagi asosiy fanlardan kelib chiqib yozilgan, tanlov fanlar kiritilmagan.
Tasviriy san’at va muhandislik grafikasi kafedrasi tarixi: Kafedra 2001 yil 12-iyunda O’zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining № 250 – sonli qarori bilan tashkil etildi. Kafedra dastlabki 2001-2002 o’quv yilida -“Tasviriy san’at va muhandislik grafikasi” bakalavriat ta’lim yo’nalishi o’quv rejasida belgilangan barcha fanlar bo’yicha ta’lim beruvchi 5 o’qituvchi(P.Xudoyberdiev, A.Umirov, K.YUsupov va O.Narziev) bilan ish boshladi. Kafedra mudiriligiga katta o’qituvchi P.Xudoyberdiev tayinlandi. 2003-2004 o’quv yiliga kelib talabalar soni ko’payganligi bois professor-o’qituvchilar safiga mutaxassisligi bo’yicha tasviriy san’at va chizmachilik o’qituvchilari Xayitboy Sultanov X.Sangirov va U.Abdirazzoqovlar kelib qo’shildi. 2004-2005 o’quv yiliga kelib, kafedrada ilmiy darajali o’qituvchilarning bo’lmaganligi bois, “Ishlab chiqarish asoslari” kafedrasi bilan birlashtirildi va “Tasviriy san’at va ishlab chiqarish asoslari” deb nomlandi. Shu yili kafedraga “Kitob grafikasi” magistri B.O’taboev, “Amaliy san’at” kasbiy ta’lim magistri O. Boymirzaeva va “Tasviriy san’at, chizmachilik va mehnat” o’qituvchisi R.Esanovlar ishga qabul qilindi. 2007-2008 o’quv yilida kafedraga T.N.Qori – Niyoziy nomidagi O’zPFITI kunduzgi bo’lim doktoranturasi bitiruvchisi, pedagogika fanlari nomzodi Kamolitdin Zoyirov kafedra dotsenti lavozimiga ishga taklif etildi. 2009 yil Institut ilmiy Kengashining №1(23.09.2009 y.)-sonli qarori bilan kafedra qayta tashkil etilib, “Tasviriy san’at va muhandislik grafikasi” deb nomlandi. Dotsent K.A.Zoyirov kafedra mudiri vazifasini bajaruvchi etib tayinlandi. Kafedra katta o’qituvchilar: P.Xudoyberdiev, A.Umirov, X.Sangirov, o’qituvchilar: T.Oltmishev, O.Boymirzaeva, R. Esonov, B.O’taboev va kabinet mudiri YU. Meliboeva va kata laborant Z.Kaynarovalardan iborat tarkibda tasdiqlandi. Va kafedraga badiiy grafik ta’lim sohasining taniqli olimlari – Nizomiy nomidagi Toshkent davlat pedagogika iuniversitetining professorlari t.f.n. R.Ismatillaev, p.f.d. S.Bulatov va dotsent, p.f.n. B.Boymetovlar o’rindoshlik asosida ishga qabul qilindilar. Kafedrada 24 ta o’quv fani bo’yicha ta’lim-tarbiya olib borilishi bilan birgalikda ilmiy tadqiqot ishlari ham olib borishdi. Kafedra professor-o’qituvchilari tomonidan badiiy-grafik ta’lim muammolari bo’yicha 100 dan ortiq ilmiy-uslubiy ishlar nashr etilgan. Jumladan 20 dan ko’proq o’quv-uslubiy qo’llanma va uslubiy tavsiyanomalar tayyorlangan. 6 marta Xalqaro(Moskva(2005), Almati(2006), Minsk(2007), Samarkand (2008), Chistopol(2009) ilmiy-nazariy konferensiyalarda ma’ruza materiallari chop etilgan. Kafedra professor-o’qituvchilari “Uzluksiz ta’lim tizimida badiiy-grafik ta’limning shakl, metod va vositalarini takomillashtirish” mavzusi doirasida ilmiy-tadqiqot ishlarini olib borishdi. Jumladan, katta ukituvchi P.Xudoyberdiev, katta o’qituvchi Abdinazar Umirov va o’qituvchi Ro’zimurod Esonovlar kompyuter grafikasi va badiiy-grafik ta’lim muammolari bo’yicha nomzodlik dissertatsiyalari ustida ishlamoqdalar. Dotsent K.A.Zoyirovning 13.00.02 – ta’lim va tarbiya nazariyasi va metodikasi(chizma geometriya va muhandislik grafikasi) ixtisosligi bo’yicha “Uzluksiz ta’lim tizimida bo’lajak mutaxassislarning grafik tayyorgarligini jadallashtirish nazariyasi va metodikasi” mavzusidagi doktorlik dissertatsiyasi yakunlanish arafasida. Kafedra qoshidagi “YOsh rassomlar” to’garagi faoliyat ko’rsatmoqda. To’garakning faol a’zosi Sarvar Sobirov 2005 yilda ”Kamolot” yoshlar ijtimoiy harakati tomonidan tashkil etilgan “Kelajak ovozi” yoshlar ko’rik-tanlovida o’z ijodiy ishi bilan ishtirok etib, diplom bilan taqdirlandi. Sanjar Arifjonov 2006 yilda Toshkent shahrida o’tkazilgan Xalqaro Amir Temur jamғarmasi va temuriylar tarixi Davlat muzeyi tomonidan o’tkazilgan “Amir Temur va Temuriylar davri tarixining bilimdoni” tanlovida ijodiy ishi bilan qatnashib, faxrli 2-o’rinni qo’lga kiritdi va diplom bilan taqdirlangan. Kafedra qoshidagi “Yosh rassomlar” to’garagi faoliyat ko’rsatmoqda. To’garakning faol a’zosi Sarvar Sobirov 2005 yilda ”Kamolot” yoshlar ijtimoiy harakati tomonidan tashkil etilgan “Kelajak ovozi” yoshlar ko’rik-tanlovida o’z ijodiy ishi bilan ishtirok etib, diplom bilan taqdirlandi. Sanjar Arifjonov 2006 yilda Toshkent shahrida o’tkazilgan Xalqaro Amir Temur jamғarmasi va temuriylar tarixi Davlat muzeyi tomonidan o’tkazilgan “Amir Temur va Temuriylar davri tarixining bilimdoni” tanlovida ijodiy ishi bilan qatnashib, faxrli 2-o’rinni qo’lga kiritdi va diplom bilan taqdirlangan. To’garakning faol a’zolaridan – yo’nalishning 2-bosqich talabasi Maxkamova Shoxida Kamolovna(ilmiy raxbari-dots. Zoyirov K.A.) 2011 yilda Chizma geometriya va muxandislik grafikasi fani bo’yicha Respublika talabalar Fan olimpiadasida qatnashib, faxrli 3-o’rinni egalladi va O’zbekiston Respublikasi Oliy ta’lim vazirligining III darajali diplom(qayd raqami-D11-0041)i bilan taqdirlangan. Shuningdek, shu yili 3- bosqich talabasi Ғafforov Asqar(ilmiy raxbari- o’q. Esonov R.R.) Tasviriy san’at tarixi va nazariyasi(Me’morlik san’ati) fani bo’yicha Respublika talabalar fan olimpiadasida faxrli 3-o’rinni egallab III darajali diplomi bilan taqdirlangan. 2016-2017 o’quv yilida kafedra katta o’qituvchisi P.Xudoyberdiev kafedra mudiri etib tayinlandi. Ayni vaqtda kafedrada 14 nafar professor-o’qituvchi ta’lim-tarbiya olib bormoqdalar. Shundan 1 nafari dosent, 3 nafari katta o’qituvchi va 10 nafari o’qituvchilardir. Kafedrada 32 ta o’quv fani bo’yicha ta’lim-tarbiya olib borilishi bilan birgalikda ilmiy tadqiqot ishlari ham olib borilmoqda. Jumladan, dosent K.A.Zoyirov, katta o’qituvchilar P. Xudoyberdiev, B.Pardaev, A. Ibragimov, O. Baymurzayeva, O’. Xudoynazarova kabi o’qituvchilar tasviriy san’at va kompyuter grafikasi ta’limi muammolari bo’yicha dissertasiya tadqiqotlari olib bormoqdalar. Kafedrada iqtidorli talabalar bilan ishlash yo’lga qo’yilgan. Kafedra qoshida 3 ta ijodkor talabalar to’garagi- “Yosh rassomlar” (to’garak rahbari Xudoynazarova O’.), “Ranglar jilosi” (to’garak rahbari Pardaev Baxtiyor), “Nafis san’at” (to’garak rahbari Boymirzaeva Oykaram) ishlab turibdi. 2012 yilda ham yo’nalish talabalari bir qancha muvaffaqiyatga erishdilar. 3-bosqich talabasi Abzoyirov Murod (Ilmiy raxbari- dots. Zoyirov K.A.) Respublika talabalar Fan olimpiadasida qatnashib, faxrli 2-o’rinni egallab, O’zbekiston Respublikasi Oliy ta’lim vazirligining II darajali diplom(qayd raqami-V11-0064)i bilan taqdirlangan. 2014-2015 o’quv yilida Toshkent shahrida o’tkazilgan Tasviriy san’at o’qitish metodikasidan o’tkazilgan olmpiadada Ropieva Shohlo faxirli III-o’rin egalladi. 2015-2016 o’quv yilida ham yo’nalishning 3-bosqich talabasi Rashidova Lobar (ilmiy raxbari- k.o’q. Xudoyberdiev P.) zafar quchdi: U Respublika talabalar Fan olimpiadasida qatnashib, Tasviriy san’at fanlari va uni o’qitish metodikasi fani bo’yicha faxrli 2-o’rinni egallab, O’zbekiston Respublikasi Oliy ta’lim vazirligining II darajali diplomi bilan taqdirlandi. Umirqulova Gulnoza 103 guruh talabasi (ilmiy raxbari – dots. Zoyirov K.) O’zbekiston Respublikasi Badiiy akademiyasi tomonidan o’tkazilgan “YAngi asr iste’dodlari -2016” Respublika tanlovida “Eng yaxshi tasviriy san’at asari” uchun 3-darajali diplom bilan taqdirlandi. 2018-2019 o’quv yilida ham yo’nalishning 2-bosqich talabasi Samariddinova Umida (ilmiy raxbari- k.o’q. Esonov R.) zafar quchdi: U Respublika talabalar Fan olimpiadasida qatnashib, Tasviriy san’at tarixi fani bo’yicha faxrli 2-o’rinni egallab, O’zbekiston Respublikasi Oliy ta’lim vazirligining II darajali diplomi bilan taqdirlandi. 2020-2021 o’quv yilida Raxmonov Mirjalol Oliy ta’lim muassasalari talabalari o’rtasida o’tkazilgan «Ranglar jilosida-ona diyor» respublika yosh ijodkorlar ko’rik tanlovida O’zbekiston Badiiy Akademiyasi tomonidan I-Darajali diplom bilan taqdirlandi. Kafedra yo’nalishda yagona mutaxassis chiqaruvchi kafedra bo’lib, shu vaqtga qadar 600 dan ortiq talabalar bitirib chiqdi va respublikamizning turli viloyatlari maktablarida tasviriy san’at va chizmachilik fanlaridan dars bermoqdalar.
Tasviriy san’at va muhandislik grafikasi kafedrasi hamkorlik faoliyati: Lomonosov nomidagi Moskva davlat universiteti, Nyukastl universiteti, Valensia Universitetlari kabi xorijiy OTMlar bilan xamkorlik aloqalarini yo’lga qo’yish uchun aloqalar yo’lga qo’yilgan. Xususan, joriy yilning The Ohio State universitetining (2022 yil yanvar) professori Stephen Dale bilan online webinar-seminar tashkil etilib hamkorlik aloqalarini yo’lga qo’yish va shartnomalar imzolash, o’quv va ilmiy-uslubiy yo’nalishlarda xamkorlik chora-tadbirlari haqida kelishib olingan.

Нурназаров Худойберди
Направления образования и специальности: Изобразительное искусство и инженерная графика, Живопись (с мольбертом)
Дисциплины специальностей кафедры: По специальности изобразительное искусство и инженерная графика: Карандашный рисунок, Живопись, Рисунок, Чертежная геометрия, Миниатюра, История изобразительного искусства, Методика преподавания изобразительного искусства и инженерной графики, Прикладно-декоративное искусство, Основы академического карандашного рисунка, Станковая живопись, Скульптура, Композиция, Пластическая анатомия, Машиностроительный рисунок, Дизайн архитектурных элементов, Художественная техника и копирование, Топографический рисунок, Книжная графика, Инженерная компьютерная графика, Гравюра, резьба по дереву, Основы художественного творчества. По специальности живопись (с мольбертом): Натюрморт, Декоративная живопись, Пейзажная живопись и композиция, Анатомическая живопись, Фигурная живопись, Фигурная композиция, Работа с предметами, Фигурная живопись, Фигурная живопись, Тематическая композиция, Виды материаловедения, Методика обучения живописи, Академический рисунок, Академическая станковая живопись, Живой человек Анатомический рисунок с фигуры, Всеобщая история изобразительного искусства. Примечание: список предметов составлен исходя из основных предметов 2022-2023 учебного года, предметы по выбору не включены
История кафедры изобразительного искусства и инженерной графики: Кафедра была создана 12 июня 2001 года на основании постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан № 250. В первом 2001-2002 учебном году на кафедре работали 5 преподавателей, которые преподавали все предметы, указанные в учебном плане бакалавриата «Изобразительное искусство и инженерная графика» (Худойбердиев П., Умиров А., Юсупов К. и О.Нарзиев). Заведующим кафедрой был назначен старший преподаватель П.Худойбердиев. К 2003-2004 учебному году, в связи с увеличением количества студентов, к факультету присоединились преподаватели изобразительного искусства и рисования Хайитбой Султанов, Х. Сангиров и У. Абдираззоковы. К 2004-2005 учебному году в связи с отсутствием преподавателей с ученой степенью кафедра была объединена с кафедрой «Основы производства» и получила название «Основы изобразительного искусства и производства». В этом же году на кафедру были приняты магистр книжной графики Б. Утабоев, магистр профессионального образования О. Боймирзаева, О. Боймирзаева и Р. Эсанов, учитель изобразительного искусства, рисования и труда. В 2007-2008 учебном году на кафедру в качестве доцента был приглашен Камолитдин Зойиров, выпускник докторантуры дневной кафедры УзПФИТИ имени Т.Н.Кори-Ниязи, кандидат педагогических наук. В 2009 г. решением Ученого совета института № 1 (23.09.2009 г.) кафедра реорганизована и названа «Изобразительная художественная и инженерная графика». Исполняющим обязанности заведующего кафедрой назначен доцент Зойиров К.А. Это было подтверждено в составе старшие преподаватели: Худойбердиев П., Умиров А., Сангиров Х.; преподаватели: Олтмишев Т., Боймирзаева О., Эсонов Р., Утабоев Б. и заведующий кабинетом Ю. Мелибоева и старший лаборант Кайнаровалар З. А известные ученые в области художественно-графического образования — профессора Ташкентского государственного педагогического университета им. Низами, кандидаты искусствоведения. Р. Исматиллаев, к.т.н. С. Булатов и доцент, к.т.н. Бойметовы Б. были приняты на работу на основе командирования. Наряду с обучением по 24 учебным предметам на кафедре проводились и научные исследования. Профессорами и преподавателями кафедры опубликовано более 100 научно-методических работ по проблемам художественно-графического образования. В частности, подготовлено более 20 учебно-методических пособий и методических рекомендаций. Материалы лекций публиковались 6 раз на международных научно-теоретических конференциях (Москва (2005 г.), Алматы (2006 г.), Минск (2007 г.), Самарканд (2008 г.), Чистополь (2009 г.) в рамках темы «Совершенствование форм, методов и средства художественно-графического образования в системе» выполняли научно-исследовательские работы. В частности, старший преподаватель П. Худойбердиев, старший преподаватель Абдиназар Умиров и преподаватель Розимурод Эсонов работают над кандидатскими диссертациями по проблемам компьютерной графики и художественно-графического образования. Докторская диссертация доцента К.А.Зойирова на тему «Теория и методика ускорения графической подготовки будущих специалистов в системе дополнительного образования» по специальности 13.00.02 — теория и методика обучения и обучения (чертежная геометрия и инженерная графика) находится на стадии завершения. будет завершена. При кафедре действует клуб «Молодые художники». Сарвар Собиров, активный член клуба, своим творчеством принял участие в молодежном конкурсе «Голос будущего», организованном молодежным общественным движением «Камолот» в 2005 году, и был награжден дипломом. В 2006 году Санжар Арифжонов принял участие в конкурсе «Знаток истории Амира Темура и Тимуридов», проводимом Международным фондом Амира Темура и Государственным музеем истории Тимуридов в Ташкенте. На кафедре действует кружок «Молодые художники». Сарвар Собиров, активный член клуба, своим творчеством принял участие в молодежном конкурсе «Голос будущего», организованном молодежным общественным движением «Камолот» в 2005 году, и был награжден дипломом. В 2006 году Санжар Арифжонов принял участие в конкурсе «Знаток истории Амира Темура и Тимуридов», проводимом Международным фондом Амира Темура и Государственным музеем истории Тимуридов в Ташкенте. дин из активных членов клуба — студентка 2 ступени Махкамова Шохида Камоловна (научный руководитель — доц. Зойиров К.А.) в 2011 году участвовала в Республиканской студенческой научной олимпиаде по черчению, геометрии и инженерной графике и заняла 3 место. и награжден дипломом III степени (регистрационный номер-D11-0041) Министерства высшего образования Республики Узбекистан. В этом же году студент 3 курса Гафаров Аскар (научный руководитель — Эсонов Р.Р.) занял почетное 3 место в Республиканской студенческой научной олимпиаде по истории и теории изобразительного искусства (Архитектурное искусство) награжден дипломом III степени. В 2016-2017 учебном году заведующим кафедрой назначен старший преподаватель кафедры П.Худойбердиев. На данный момент на кафедре ведут обучение 14 профессоров и преподавателей. Из них 1 доцент, 3 старших преподавателя и 10 преподавателей. Наряду с обучением по 32 учебным предметам на кафедре также проводятся научные исследования. В частности, такие преподаватели, как доцент Зойиров К.А., старшие преподаватели Худойбердиев П., Пардаев Б., Ибрагимов А., Баймурзаева О., Худойназарова У. провели диссертационные исследования по проблемам изобразительного искусства и компьютерной графики образования. Кафедра работает с одаренными студентами. При кафедре работают 3 творческих студенческих кружка — «Молодые художники» (руководитель клуба Худойназарова У.), «Ранглар жхилоси» (руководитель клуба Пардаев Бахтиёр), «Нафис Санат» (руководитель клуба Боймирзаева Ойкарам). В 2012 году слушатели курса добились ряда успехов. Студент 3 класса Абзоиров Мурад (научный руководитель — доц. Зойиров К.А.) принял участие в республиканской студенческой олимпиаде по науке, занял почетное 2 место, получил диплом Министерства высшего образования Республики Узбекистан II степени (регистрационный номер- V11-0064) награжден В 2014-2015 учебном году Ропиева Шохло заняла почетное III место на Олимпиаде по методике преподавания изобразительного искусства, проходившей в Ташкенте. В 2015-2016 учебном году Рашидова Лобар, студентка 3-курса (научный руководитель — Худойбердиев П.), одержала победу: приняла участие в республиканской студенческой олимпиаде по естествознанию, изобразительному искусству и заняла почётное 2 место по предмету «Методика преподавания» и награжден дипломом II степени Министерства высшего образования Республики Узбекистан. Умиркулова Гульноза, студентка 103 группы (научный руководитель — доц. Зойиров К.) стала обладательницей 3 степени в номинации «Лучшее произведение изобразительного искусства» в республиканском конкурсе «Таланты нового века-2016», проводимом Академией художеств Республики Узбекистан награжден дипломом. В 2018-2019 учебном году победила Самариддинова Умида, студентка 2-курса (научный руководитель — школа Эсонов Р.): приняла участие в Республиканской студенческой научной олимпиаде по истории изобразительного искусства заняла почетное 2 место и награждена дипломом II степени Министерства высшего образования Республики Узбекистан. В 2020-2021 учебном году Рахманов Мирджалал награжден дипломом I-степени Академии художеств Узбекистана на республиканском конкурсе молодых художников в номинации «Яркость красок-Родина», проводимом среди студентов высших учебных заведений. Кафедра является единственной кафедрой, выпускающей специалистов в данной области, на сегодняшний день ее выпустили более 600 студентов, которые преподают изобразительное искусство и рисование в школах различных регионов нашей республики.
Сотрудничество кафедры изобразительного искусства и инженерной графики: Налажены контакты для установления отношений сотрудничества с зарубежными вузами, такими как МГУ имени М.В. Ломоносова, Университет Ньюкасла, Университет Валенсии. В частности, в этом году будет организован онлайн-вебинар-семинар с профессором Стивеном Дейлом Университета штата Огайо (январь 2022 г.), установление отношений сотрудничества и подписание договоров, согласованы меры сотрудничества в образовательном и научно-методическом направлениях.