2017 yil 5 dekabr kuni A.Qodiriy nomidagi Jizzax davlat pedagogika instituti chet tillar fakul’tetida O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi qabul qilinganligining 25-yilligiga bag‘ishlab “Konstitutsiya – huquq va manfaatlarimiz kafolati” mavzusida tadbir o‘tkazildi. Ushbu tadbirda chet tillar fakulteti professor-o‘qituvchilari va talabalar ishtirok etishdi.
Tadbirni fakultet dekani A.Mamatov ochib, kirish so‘zida O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi davlatimiz taraqqiyoti, halqimiz farovonligi yo‘lida naqadar muhimligi, uning o‘sib kelayotgan yoshlarimiz ta’lim-tarbiyasidagi o‘rni haqida gapirdi.
Shundan so‘ng so‘z olgan ma’naviy va ma’rifiy ishlar bo‘yicha dekan o‘rinbosari N.Karimov ta’lim sohasida amalga oshirilayotgan salmoqli ishlar, yaratilayotgan sharoitlar yoshlardan faqat oldinga intilish uchun yordam berishi, ushbu amalga oshirilayotgan ishlarning yurtimiz kelajagi bo‘lmish yoshlarning shaxs sifatida shakllanishida ulkan o‘rni haqida to‘xtalib o‘tdi.
Tadbirda so‘z olgan rus tili va adabiyotini o‘qitish metodikasi kafedrasi mudiri Z.J.Pardaeva 25 yil ichida Konstitutsiyamizga tayangan holda O‘zbekiston halqining qanday yutuqlarga erishganligi haqida gapirib o‘tdi.
Ingliz tili va adabiyotini o‘qitish metodikasi kafedrasi mudiri R.Norbekova ushbu davr mobaynida Konstitutsiyadagi har bir moddaning albatta inson huquq va manfaatlari uchun xizmat qilishini ta’kidlab o‘tdi.
Tadbir davomida so‘z olgan har bir notiq o‘z so‘zlarida O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi haqida juda samimiy gaplar aytib, bunday Vatanda yashayotganligidan faxrlanishlarini ta’kidlashdi.
Tadbir davomida talabalar tomonidan tayyorlangan sahna ko‘rinishlari, she’riy va musiqiy chiqishlar bo‘lib o‘tdi. Tadbir qiziqarli va mazmunli o‘tdi.

Constitution – the defender of our rights and benefits
On the 5th of December in 2017 the ceremony named “Constitution – the defender of our rights and benefits” which was dedicated to the 25th anniversary of the adoption of the Constitution of the Republic of Uzbekistan took place in the faculty of Foreign languages, in Jizzakh State Pedagogical Institute named after A.Kadiri. In this event the professors and students of the faculty of Foreign languages participated.
The ceremony was officially opened by the dean of the faculty prof. A.Mamatov`s speech about the importance of the Constitution in the development of our country and our nation`s welfare as well as its role in behavior of the youth.
After this the deputy dean in the field of moral and behavioral issues N.Karimov spoke about the fact that these developments and opportunities provided by our state is supporting us to progress. He added that these acts play a tremendous role in the proper upbringing of the youth who are the owners of our country`s future.
Another speaker Z.J.Pardayeva, the head teacher of the department of the methodology of teaching the Russian language and literature, talked about the achievements of our nation which were gained relying on the Constitution.
The head teacher of the department of the methodology of teaching the English language and literature R.Norbekova emphasized that each article in our constitution certainly serves for the sake of human rights and benefits.
Every speaker took part in the ceremony claimed that they are proud to live in such a country by saying hearty words about our constitution.
Several role plays, poems, musical presentations were performed by the students. The ceremony was meaningful and interesting.