Ingliz tili nazariyasi va metodikasi
Ingliz tili nazariyasi va amaliyoti kafedrasi – tilshunoslik, tarjimashunoslik va ingliz tilini chuqur o‘qitish markazi
Ingliz tili nazariyasi va amaliyoti kafedrasi talabalarni tilshunoslik asoslari, tarjima nazariyasi, lingvokulturologiya va ingliz tilini chuqur o‘rganishga yo‘naltiradi. O‘quv dasturlari fonetika, morfologiya, sintaksis, pragmatika, tarjimashunoslik va madaniyatlararo kommunikatsiya fanlarini qamrab oladi. Talabalar nazariy bilimlarni amaliy darslar, seminarlar, tarjima loyihalari va ilmiy konferensiyalar orqali mustahkamlashadi. Kafedra ilmiy faoliyati ingliz tili ta’lim metodlarini rivojlantirish, tilshunoslikning yangi yo‘nalishlarini tadqiq qilish va madaniy kompetensiyani oshirishga qaratilgan. Bitiruvchilar ta’lim, tarjima, xalqaro aloqalar va ilmiy tadqiqot sohalarida muvaffaqiyatli faoliyat yuritmoqdalar.
Ingliz tili nazariyasi va amaliyoti kafedrasi 2021-yilda tashkil etilgan bo‘lib, uning ilk mudiri dotsent Azizbek Muhammedov bo‘lgan. Kafedraning asosiy tarkibini 17 nafar professor-o‘qituvchilar tashkil qiladi. Dastlabki yillardan boshlab kafedrada ingliz tili bilan birga ingliz tili o‘rganilayotgan mamlakatlarning, xususan Angliya va Amerika xalqlarining adabiyoti ham o‘qitila boshlagan.
Kafedra qisqa muddat ichida o‘zining o‘quv va ilmiy faoliyatini kengaytirib, O‘zbekiston Respublikasi Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi hamda Britaniya Kengashi hamkorligidagi PRESETT (“O‘zbekistonda bo‘lajak ingliz tili o‘qituvchilarini tayyorlash”) loyihasi doirasida o‘quv dasturlarini isloh qilish ishlarida faol ishtirok eta boshladi. Shuningdek, kafedra ingliz va o‘zbek tillarini chog‘ishtirib o‘rganish, tarjimashunoslik, qiyosiy adabiyotshunoslik kabi yo‘nalishlarda ilmiy izlanishlar olib bormoqda. 2021–2023-yillar davomida kafedraning 10 nafar professor-o‘qituvchisi Buyuk Britaniyaning Norvich va Portsmut universitetlarida malaka oshirdi.
Bugungi kunda kafedraga dotsent Anora Jabborova rahbarlik qiladi. O‘quv jarayonida tilshunoslik, tilning nazariy aspektlari, Angliya va AQSH adabiyoti bo‘yicha chuqurlashtirilgan kurslar o‘tiladi. Kafedra Samarqand davlat chet tillar universiteti, O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti, Nizomiy nomidagi Toshkent davlat pedagogika universiteti kabi oliy ta’lim muassasalari bilan hamkorlik qiladi. Shuningdek, xalqaro hamkorlik doirasida Buyuk Britaniya universitetlarida muntazam malaka oshirish, qo‘shma ilmiy loyihalar va tajriba almashish ishlari davom etmoqda.
2021
Ingliz tili nazariyasi va amaliyoti kafedrasi tashkil etildi, ilk mudiri dotsent Azizbek Muhammedov.
PRESETT loyihasi doirasida ingliz tili o‘qituvchilarini tayyorlash dasturlarini isloh qilish boshlandi.
2022
Kafedraga dotsent Anora Jabborova rahbar etib tayinlandi.
2021–2023
Kafedraning 10 nafar o‘qituvchisi Buyuk Britaniyaning Norvich va Portsmut universitetlarida malaka oshirdi.

Теории и методологии английского языка
Кафедра теории и практики английского языка – Центр лингвистики, переводоведения и углубленного изучения английского языка
Кафедра теории и практики английского языка ориентирует студентов на углубленное изучение основ лингвистики, теории перевода, лингвокультурологии и английского языка. Учебная программа охватывает фонетику, морфологию, синтаксис, прагматику, переводоведение и межкультурную коммуникацию. Студенты закрепляют теоретические знания на практических занятиях, семинарах, переводческих проектах и научных конференциях. Научная деятельность кафедры направлена на разработку методики преподавания английского языка, исследование новых направлений лингвистики и повышение культурной компетентности. Выпускники успешно работают в сфере образования, перевода, международных отношений и научных исследований.
Кафедра теории и практики английского языка была создана в 2021 году, её первым заведующим стал доцент Азизбек Мухаммедов. Основной состав кафедры составляют 17 профессоров и преподавателей. С первых лет работы на кафедре, наряду с английским языком, преподаётся литература стран, где изучается английский язык, в частности, Англии и Америки.
За короткий период кафедра расширила свою образовательную и научную деятельность и начала активно участвовать в реформировании учебных программ в рамках проекта PRESETT («Подготовка будущих учителей английского языка в Узбекистане»), реализуемого совместно Министерством высшего образования, науки и инноваций Республики Узбекистан и Британским советом. Кафедра также проводит научные исследования в таких областях, как сопоставительное изучение английского и узбекского языков, переводоведение и сравнительное литературоведение. В 2021–2023 учебном году 10 профессоров и преподавателей кафедры повысили квалификацию в университетах Норвича и Портсмута (Великобритания).
В настоящее время кафедру возглавляет доцент Анора Джабборова. В процессе обучения проводятся углубленные курсы по лингвистике, теоретическим аспектам языка, английской и американской литературе. Кафедра сотрудничает с такими высшими учебными заведениями, как Самаркандский государственный университет иностранных языков, Узбекский государственный университет мировых языков и Ташкентский государственный педагогический университет имени Низами. Также в рамках международного сотрудничества регулярно проводятся курсы повышения квалификации, совместные научные проекты и обмен опытом в университетах Великобритании.
Создана кафедра теории и практики английского языка, первым заведующим которой стал доцент Азизбек Мухаммедов.
Началось реформирование программ подготовки преподавателей английского языка в рамках проекта PRESETT.
2022
Заведующей кафедрой назначена доцент Анора Джабборова.
2021–2023
10 преподавателей кафедры повысили квалификацию в университетах Норвича и Портсмута (Великобритания).