«Ma’rifat ulashib» loyihasi, dastur doirasida oliy ta’lim muassasalari, umumta’lim maktablari va mahallalar hamkorligida ziyoli, qalam ahli bo‘lgan shoir yozuvchilar, adiblar ta’lim muassasasiga taklif etilib, o‘quvchi yoshlar hamda talabalar bilan davra suhbatlari tashkil etilmoqda.
Shunday davra suhbatlaridan biri bugun Jizzax davlat pedagogika universitetiga biriktirilgan 23 hamda 30 umumta’lim maktablarida  bo‘lib o‘tdi. «Ma’rifat ulashib» nomli ijodiy tadbir avvalida uchrashuv mehmonlari O‘zbekiston Yozuvchilar uyushmasi a’zosi, shoir va tarjimon Asror Mo‘min hamda shoir Shodi Otamurod o‘quvchi yoshlarni  ijod namunalari bilan bahramand qildi. Shuningdek, mehmonlar uchrashuv davomida bugungi ijodiy muhit, kitob mutolaasi, ijodkorlar hayoti, bugunning adiblari xususida qiziqarli ma’lumotlar bilan ulashdi, va tinglovchilarga o‘zlarining hayot, talabalik va muhabbat haqidagi she’rlari, shoir Rasul Hamzatovning o‘zbek tiliga tarjima qilingan asarlarini  o‘qib berishdi.
Suhbat davomida mehmonlar adabiyotga she’riyatga qiziquvchi o‘quvchi yoshlar ijod namunalaridan ham bahramand bo‘ldilar. Adabiy kecha yakunida  Jizzax davlat pedagogika unversiteti O‘zbek tili va adabiyoti fakulteti jamoasi 30-maktab o‘quvchilari o‘rtasida “Jaholatga qarshi-ma‘rifat” mavzusida insholar tanlovi natijalariga ko‘ra g‘olib bo‘lgan o‘quvchilarni taqdirlab, ijodiy barkomollik tiladi. Iste’dodli shoirlarimiz Asror Mo‘minov va Shodi Otamurodlar dasxati tushirilgan she’riy kitoblaridan ulashishdi. Bugun 23-30 sonli umumta’lim maktablariga «Ma’rifat ulashib» loyihasi doirasida  kitoblar, ma’naviyat, ma’rifat kirib bordi. Yangi nur, yangi ziyo kirib bordi. Uchrashuvga kelgan adiblar yurtimiz kelajagini o‘qitishga, tarbiyalashga hissa qo‘shishdi. Bu esa ertaga o‘z natijasini berishi, ta’lim tizimi bukilgan qaddini tiklashiga xizmat qilishi shubasiz.

Писатели посетили школы при ДжГПУ
В рамках программы проекта «Ma’rifat ulashib» в сотрудничестве с высшими учебными заведениями, общеобразовательными школами и махаллями в учебное заведение приглашаются интеллигентные поэты, писатели, писатели, организуются круглые беседы с учащимися и студентами.
Одни из таких встреч прошла сегодня в 23-й и 30-й общеобразовательных школах при Джизакском государственном педагогическом университете. В начале творческого мероприятия «Ma’rifat ulashib» гости встречи поэт и переводчик Асрор Мумин, член Союза писателей Узбекистана, и поэт Шоди Атамурод зачитали учащимся образцы своих произведений. Также в ходе встречи гости поделились интересной информацией о сегодняшней творческой среде, чтении книг, жизни творцов, сегодняшних писателей, а также прочитали зрителям их стихи о жизни, студенчестве и любви, читали произведения поэта Расула Хамзатова в переводе на узбекский язык.
В ходе беседы гости ознакомились с произведениями учащихся, интересующейся литературой и поэзией. В завершении литературной встречи коллектив факультета узбекского языка и литературы Джизакского государственного педагогического университета наградил победителей конкурса сочинений на тему «Просвещение против невежества» среди учащихся 30-й школы и пожелал им творческого мастерства. Наши талантливые поэты Асрор Мумин и Шади Атамурод поделились своими сборниками стихов с автографами.
Сегодня в 23-30 общеобразовательные школы в рамках проекта «Ma’rifat ulashib» вошли книги, духовность и просвещение. Вошли новый свет, новая просвещенность. Пришедшие на встречу литераторы внесли свой вклад в образование и воспитание будущего нашей страны. И в этом нет сомнения, что завтра это даст свои результаты и послужит восстановлению погнутой высоты системы образования.