“Inklyuziv talim istiqboli: muammo va yechimlar” mavzusida Respublika ilmiy-texnik anjumani o‘tkazildi.
Anjumanning bosh maqsadi Inklyuziv ta’lim tizimini rivojlantirish bo‘yicha o‘zaro tajriba almashish, umumta’lim maktablari va maktabgacha ta’lim tashkilotlari uchun malakali mutaxassislar tayyorlash muammolari va istiqbollari bo‘yicha o‘zaro aloqalarni yanada rivojlantirish, ilmiy va amaliy yutuqlar bilan o‘zaro o‘rtoqlashishdir.Konferensiyada O‘zbekiston Respublikasi Oliy ta’lim muassasalari va ilmiy tadqiqot institutlari olimlari, professor-o‘qituvchilari, mutaxassislari, tadqiqotchilari, magistrant va iqtidorli talabalari tomonidan amalga oshirilayotgan ilmiy-tadqiqot ishlari natijalari muhokama qilindi.
Inklyuziv ta’lim sinflari va boshlang‘ich tayanch korreksion sinflarda o‘quv-ta’lim jarayonini tashkil etishdagi muammolar,Inklyuziv ta’lim jarayonida umumta’lim maktablari va maktabgacha ta’lim tashkilotlari tizimida o‘quv-tarbiya jarayonini tashkil etish texnologiyalarining istiqbollari, pedagog xodimlar, psixologlar  faoliyati va ota-onalar bilan hamkorlik masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
Anjumanda O‘zbekiston Respublikasi Oliy ta’lim muassasalari va ilmiy tadqiqot institutlari olimlari, professor-o‘qituvchilari, mutaxassislari, tadqiqotchilari, magistrant va iqtidorli talabalari faol ishtirok etdilar.

Состоялась республиканская научно-техническая конференция на тему «Перспективы инклюзивного образования: проблемы и пути решения»
Основная цель конференции — взаимообмен опытом по развитию системы инклюзивного образования, дальнейшее развитие взаимоотношений по проблемам и перспективам подготовки квалифицированных специалистов для общеобразовательных школ и дошкольных образовательных организаций, обмен научными и практическими достижениями. На конференции были обсуждены результаты научно-исследовательской работы, проводимой учеными, профессорами-преподавателями, специалистами, исследователями, магистрантами и одаренными студентами высших учебных заведений и научно-исследовательских институтов Республики Узбекистан.
Особое внимание было уделено проблемам организации образовательного процесса в классах инклюзивного образования и начальных коррекционных классах, перспективам технологий организации образовательного процесса в системе общеобразовательных школ и дошкольных образовательных организаций в процессе инклюзивного образования, вопросам деятельности педагогических работников, психологов и сотрудничество с родителями.
В конференции активное участие приняли ученые, профессора-преподаватели, специалисты, исследователи, магистранты и одаренные студенты высших учебных заведений и научно-исследовательских институтов Республики Узбекистан.