Shu paytgacha kutubxonada maxsus (Brayl yozuvidagi va gapiruvchi) adabiyotlarni kamligi bois ko‘zi ojiz talabalar kutubxona xizmatidan deyarli foydalanishmasdi. Buning bosh sababi esa yillar davomida Brayl alifbosidagi asarlar nashr etilmagani va uzoq yillar sohaga e’tibor qaratilmaganining oqibatidir.
JDPU ARM fondi Ko‘zi ojizlar uchun maxsus adabiyotlarning yangilangani barchani birdek xursand qildi. Ayni paytda oliygohning Magistrlar bo‘limida 34 nafar ko‘zi ojiz magistrlar ta’lim olishadi.
JDPU ARM xodimi Sanam Isroilovaning fikricha, ko‘zi ojiz yoki zaif ko‘ruvchilarning asosiy suyanchig‘i kitob bo‘ladi. Shu bois Brayl alifbosidagi adabiyotlarni ko‘paytirish shunday insonlarga katta ko‘mak bo‘ladi.

Until now, due to the lack of special (Braille and speaking) literature in the library, blind students hardly used the library service. The main reason for this is the fact that for years Braille works have not been published and the field has not been paid attention to for many years.
JThe update of special literature for the blind by the JSPU IRC Foundation made everyone equally happy. At the moment, 34 visually impaired masters are studying at the university’s Master’s Department.
According to Sanam Israilova, an employee of the JSPU IRC, books are the main support of blind or visually impaired people. Therefore, increasing the literature in Braille will be a great help to such people.