Xorijiy tillar fakulteti Ingliz tili nazariyasi va amaliyoti kafedrasi tomonidan tashkil etilgan “Culture Day” –Madaniyatlar kuni festivalida Xorijiy tillar fakultetining II bosqich talabalari Hindiston, Turkiya, O‘zbekiston, Ispaniya, Italiya, Gruziya, Rossiya, Saudiya Arabistoni, Buyuk Britaniya, Koreya va AQSH davlatlarining madaniyatini namoyish etishga harakat qilishdi. Tadbir davomida talabalar turli davlatlar madaniyati xususan, ularning taomlari, raqs va musiqa san’ati, milliy bayramlari va urf odatlari, tarixiy shaxslari, davlat arboblari, kino olami, sport va milliy liboslarini aks ettiruvchi ko‘r va sahnalashtirilgan dasturlarni namoyish etishdi.
Tadbirda universitet talabalari, o‘qituvchilar, ota-onalar, Jizzax shahar maktablari va litsey o‘qituvchilari, va boshqa tashkilotlardan mehmonlar taklif etildi. ingliz tilini o‘rganish va ta’limda madaniyatlararo muloqotning roli beqiyosdir. Madaniyat bizning kimligimizning mohiyatidir.
U bizning e’tiqodlarimiz, urf-odatlarimiz, tillarimiz, san’atimiz va urf-odatlarimizni o‘z ichiga oladi, bizning shaxsiyatimiz va jamoalarimizni shakllantiradi. Tashkil etilgan «Madaniyatlar kuni» festivalida ana shu jihatlarga e’tibor qaratildi.

В ДжГПУ прошел фестиваль «День культуры»
На фестивале «Culture Day» (День культуры), организованном кафедрой теории и практики английского языка факультета иностранных языков студенты второго курса попытались продемонстрировать культуру Индии, Турции, Узбекистана, Испании, Италии, Грузии, России, Саудовской Аравии, Великобритании, Кореи и США. В ходе мероприятия студенты показали культуру разных стран, в частности, многочисленные и постановочные программы, в которых представлены кухня, танцы и музыка, национальные праздники и традиции, исторические личности, государственные деятели, кино, спорт и национальные костюмы.
На мероприятие были приглашены студенты университета, преподаватели, родители, преподаватели школ и лицеев города Джизак, а также гости из других организаций. Роль межкультурной коммуникации в изучении и образовании английского языка неизмерима. Культура — это суть того, кем мы являемся.
Она включает в себя наши верования, обычаи, языки, искусство и обычаи и формирует нашу идентичность и сообщества. Именно этим аспектам был посвящен организованный фестиваль «День культуры».