JDPUda “Plogging: yoshlar o‘rtasida zamonaviy ekologik madaniyatni yuksaltirish va sog‘lom turmush tarzini targ‘ib qilish” loyihasi doirasida seminar bo‘lib o‘tdi.
“Ekolog” jamoat birlashmasi, tabiiy fanlar fakulteti bilan hamkorlikda amalga oshirilgan mazkur seminarda tabiat va ekologiyaga befarq bo‘lmagan talaba yoshlar jalb qilindi. 30 mart – Xalqaro chiqindisiz kun munosabati bilan tashkil etilgan seminarni «Ekolog! jamoat birlashmasi vakili, Nodira Alimova ochib berdi. Shundan so‘ng yosh ekotrenerlar jamiyatda ekologik va tibbiy madaniyatni yuksaltirishni hamda O‘zbekistonning har bir viloyati, xususan Jizzax shahrida yugurib chiqindini terish (plogging)ni tashkil qilish orqali yoshlarda sog‘lom turmush tarzini targ‘ib qilishga qaratilgan taqdimotlarini namoyish etishdi. Seminar-trening davomida yosh ekotrenerlar tomonidan atrof-muhitni zararlantirayotgan chiqindi va uning turlari, parchalanish muddatlari, ekologik vaziyatni yaxshilash uchun bajarilishi zarur bo‘lgan vazifalar to‘g‘risida batafsil axborot va ma’lumotlar yetkazildi. Shuningdek, plogging (yugurib chiqindi yig‘ish) nima va uning tarixi, dunyoning turli mamlakatlarida o‘tkazilayotgan plogginglar va ularning atrof-muhit va sog‘liq uchun muhimligi bo‘yicha bilim va ko‘nikmaga ega bo‘lishdi.
Kunning ikkinchi yarmida amaliy mashg‘ul, ya’ni plogging o‘tkazildi. Jizzax shahridagi «Navro‘zbuloq» hududi ekovolontyorlar tomonidan yig‘ib olindi.
Plogging yakunida eng ko‘p chiqindi to‘plagan talaba yoshlar jamoat birlashmasi tomonidan rag‘batlantirildilar.

A seminar was held at JSPU within the framework of the project “Plogging: promotion of modern ecological culture among young people and promotion of a healthy lifestyle”.
Students who are not indifferent to nature and ecology were involved in this seminar, which was carried out in cooperation with the “Ekolog” public association and the Faculty of Natural Sciences. March 30 – the seminar organized in connection with the International Day without waste was opened by the representative of the public association “Ekolog”, Nodira Alimova. After that, young eco-trainers presented their presentations aimed at raising environmental and medical culture in society and promoting a healthy lifestyle among young people by organizing plogging in every region of Uzbekistan, especially in the city of Jizzakh. During the seminar-training, young eco-trainers provided detailed information and information about environmentally harmful waste and its types, decomposition periods, and tasks that need to be performed to improve the environmental situation. They also gained knowledge and skills on what plogging is and its history, plogging in different countries around the world, and their importance for the environment and health.
In the afternoon, a practical activity, i.e. plogging, was held. The territory of “Navro’zbulak” in the city of Jizzakh was collected by eco-volunteers.
At the end of plogging, students who collected the most waste were encouraged by the community association.