Xabaringiz bor, Jizzax davlat pedagogika universitetida «Professorlar bog‘i» tashkil etilgan edi. Yashil makon loyihasiga asosan ushbu bog‘ga universitet professor-o‘qituvchilari tomonidan 2023 yil kuz mavsumida 100 ga yaqin daraxt ko‘chatlari ekilgan bo‘lib, joriy yilning bahor mavsumida yana daraxt va buta ko‘chatlari ekilishi rejalashtirilgan.
Bugun esa ushbu loyihaning bahorgi mavsumiga start berildi. Daraxt ekish tadbirida universitet rektori Sh.Sharipov, soha prorektorlari, fakultet dekanlari hamda bir guruh olimlar qatnashdilar.
Amalga oshirilayotgan bu kabi tadbirlar universitet hovlisida barpo etilayotgan «Professorlar bog‘i» qiyofasini obod etish barobarida, asrash, ekologik musaffolikni ta’minlashga ko‘mak berishi bilan ahamiyatlidir.

В ДжГПУ стартовал весенний сезон общенационального проекта «Яшил макон»
Как Вам известно, в Джизакском государственном педагогическом университете был создан «Профессорский сад». На основе проекта «Яшил макон» в осеннем сезоне 2023 года профессорами и преподавателями университета в этом саду были посажено около 100 саженцев деревьев, а в весенний сезон этого года планируется посадить еще саженцев деревьев и кустарников. Сегодня стартовал весенний сезон этого проекта. В мероприятии по посадке деревьев приняли участие ректор университета Ш.Шарипов, проректоры, деканы факультетов и группа ученых.
Подобные мероприятия важны для улучшения внешнего вида возводимого во дворе университета «Профессорского сада», а также способствуют сохранению и обеспечению экологической чистоты.