Suvanov Sahob Berdiyevich
O’qitishning texnik vositalari bo’limi Jizzax Davlat pedagogika universitetining tarkibi bo’linmasi xisoblanadi. U 2010 yil fevral oyida universitetning o’quv jarayonini zamonaviy texnik o’quv vositalari bilan ta’minlash maqsadida tashkil etilgan.
O’qitishning texnik vositalari bo’limi xodimlari tarkibi quyidagilardan iborat bo’lib, O’TV bo’limi xodimlari bugungi kunda berilgan topshiriqlarni va o’z vazifalarini sidqidildan vijdonan tezkor sifatli va albatta samarali bajarib kelmoqda:
Jumanov Olim Farmonovich – Xaridlar bo’yicha Mutaxasis Xasanov Qo’ydiqul Tursunqulovich – muxandis Yusupov Bobur Ixtiyorovich – Texnik Sharipov Alimardon Alisherovich – Katta tovarshunosO’qitishning texnik vositalari bo’limining asosiy vazifalari:
- O’quv jarayoniga zamonaviy texnik vositalar va o’quv texnologiyalarini joriy etish orqali universitetda o’qiyotgan mutaxassislarni tayyorlash sifatini oshirish. Sinf xonalarini texnik tayyorgarlik bilan jihozlash, Universitetning moddiy-texnik bazasini yaxshilash orqali erishiladi.
- Universitet xodimlarining texnik tayyorgarligi darajasini oshirish. Universitet professor-o’qituvchilarining uslubiy qo’llanmalariga texnik vositalar va yangi o’quv axborot texnologiyalari (til laboratoriyalarida tarmoq o’quv vositalari, kompyuter dasturlarini joriy etish) bilan ishlash. Universitet o’quv jarayonida zamonaviy texnik o’quv qo’llanmalaridan foydalanishni tashkil etish.
- Barcha darajadagi o’quv jarayonini texnik o’quv vositalari bilan ta’minlash (talabalar, o’qituvchilar, universitet xodimlari).
- O’quv jarayonida kompyuter, multimedia uskunalaridan har tomonlama va to’laqonli foydalanishda fakultetlarga, kafedralarga texnik, uslubiy yordam ko’rsatish.
- O’qituvchilarga O’TV asoslari va jihozlarga texnik xizmat ko’rsatish bo’yicha maslahatlar berish va o’qitish.
- O’quv jarayonida texnik o’quv qo’llanmalaridan foydalanish bo’yicha professor-o’qituvchilar bilan maslahatlashish.
- Amaldagi me’yorlar va talablarga muvofiq ravishda O’TVni amalga oshirish usullari va vositalariga muvofiqlikni ta’minlash.
- Yangi texnologiyalar, moslamalar va jihozlar sohasidagi istiqbolli yangi yo’nalishlarni tezkor o’rganish va tadqiq qilish.
- O’TV xavfsizligi, yangi texnologiyalarni ishlab chiqish va joriy etish, texnik xizmat ko’rsatish.
- Yangi o’qitish texnologiyalarini qo’llab-quvvatlash, joriy etish va rivojlantirish.
- Universitet bo’limlari buyurtmasi bo’yicha markaz profilida ishlarni bajarish.
- O’quv jarayonida texnik vositalardan foydalanishning asosiy yo’nalishlarini o’rganish.
- O’quv jarayonida kompyuter, multimedia uskunalaridan foydalanish. Multimediya sinflaridagi navbatchilik qilish (kalitlarni yig’ish, jihozlarning ishlashini va ularnu mavjudligini nazorat qilish, o’qituvchilarga yordam berish).
- O’TV ni tashkil qilish va muntazam ravishda yangilash.
- Kasb-hunar ta’limi bo’limlarining arizalarini to’plash, umumlashtirish va tizimlashtirish va shu asosda o’quv mashg’ulotlarini texnik o’quv qo’llanmalari bilan ta’minlash jadvalini tuzish.
- Talabalar, doktorantlar va boshqa toifadagi kadrlarni tayyorlash uchun yangi texnologiyalarni ishlab chiqishda ishtirok etish.
- O’TVni tashkil etuvchi asbob-uskunalar va jihozlarga texnik xizmat ko’rsatish, ularni ish sharoitida saqlash va ta’mirlash ishlarini tashkil etish.
- O’TV ni tarkibiy bo’linmalar tomonidan taqsimlashda ishtirok etish.
- Zamonaviy uskunalar va tizimlarni joriy etish bo’yicha zarur choralarni ko’rish.
- O’qitishning ilg’or uslublarini joriy yetish, o’quv jarayonini tashkil etishda texnik vositalardan foydalanishni ta’minlash.

Суванов Сахоб Бердиевич
Отдел технических средств обучения считается отделением Джизакского государственного педагогического института. Он был создан в феврале 2010 года с целью обеспечения учебного процесса института современными техническими средствами обучения.
Состав сотрудников отдела технических средств обучения состоит из следующих лиц, и работники ОТС обучения серьезно, добросовестно, быстро, качественно и безусловно эффективно выполняют поставленные перед ними задачи и функции:
Джуманов Олим Фармонович — специалист по закупкам Хасанов Куйдикул Турсункулович — инженер Юсупов Бобур Ихтиёрович — техник Шарипов Алимардон Алишерович — старший товаровед
Основные задачи отдела технических средств обучения:
• Повышение качества подготовки специалистов, обучающихся в институте, путем внедрения в учебный процесс современных технических средств и образовательных технологий. Оснащение кабинетов технической подготовкой достигается за счет улучшения материально-технической базы института.
• Повышение уровня технической подготовки сотрудников института. Работа с техническими средствами и новыми учебными информационными технологиями (внедрение сетевых средств обучения и компьютерных программ в лабораториях по языку) для методических пособий профессорско-преподавательского состава института. Организация использования современных технических учебных пособий в учебном процессе института.
• Обеспечение учебного процесса на всех уровнях техническими средствами обучения (студенты, преподаватели, сотрудники института).
• Оказание технической и методической поддержки факультетам и кафедрам в комплексном и полном использовании компьютерной и мультимедийной техники в учебном процессе.
• Консультирование и обучение учителей основам обслуживания ОТС и оборудования
• Консультации с профессорами и преподавателями по использованию технических средств обучения в учебном процессе.
• Обеспечение соответствия методов и средств реализации ОТС в соответствии с действующими стандартами и требованиями.
• Оперативное изучение и исследование перспективных новых направлений в области новых технологий, приборов и оборудования
• Безопасность ОТС, разработка и внедрение новых технологий, техническое обслуживание.
• Поддержка, внедрение и развитие новых технологий обучения.
• Выполнение работ по профилю центра по заказу подразделений института
• Изучение основных направлений использования технических средств в учебном процессе.
• Использование компьютерной и мультимедийной техники в учебном процессе. Дежурство в мультимедийных классах (сбор ключей, контроль за работой и наличием оборудования, помощь учителям).
• Организация и регулярное обновление ОТС
• Сбор, обобщение и систематизация заявок подразделений профессионального образования и составление на этой основе графика обеспечения учебных занятий техническими методическими пособиями.
• Участие в разработке новых технологий обучения студентов, докторантов и других категорий персонала
• Техническое обслуживание оборудования и сооружений, входящих в состав ОТС, организация их технического обслуживания и ремонтных работ.
• Участие в распространении ОТС по структурным подразделениям.
• Принятие необходимых мер по внедрению современного оборудования и систем.
• Внедрение передовых методов обучения, обеспечение использования технических средств в организации учебного процесса