Seminarni Jizzax Davlat Pedagogika Universiteti  rektori Shavkat Sharipov  ochib berdi. U o‘z so‘zida tayanch maktabi o‘qituvchi va o‘quvchilarining bilim saviyasi respublikada namuna bo‘ladigan maktab bo‘lishi va shu maqsadga erishish uchun hamkorlikda, hamjihatlikda faqat oldinga intilish kerakligini ta’kidlab o‘tdi.  Seminar-trening jarayonida ishtirokchilarga » PISA» » PIRLSS» «TIMSS» xalqaro   baholash dasturi va ta’lim.uz platformasi haqida ma’lumot berib o‘tildi.
Seminar-trening 5 bosqichdan iborat bo‘ldi. Unda  Ta’lim.uz sohasini rivojlantirishga qaratilgan ilmiy-amaliy anjumanlar haqida ma’lumotlar berildi va prezident nutqlaridan namunalar namoyish etildi. PISA PIRLS TIMSS xalqaro baholash dasturlari asosida savol-javob o‘tkazildi. Zamonaviy mahoratli pedagoglar salohiyatini aniqlash bo‘yicha anketa so‘rovnomasi olindi va tahlil qilindi.
Xorijiy davlatlar, xususan Finlandiya ta’lim tizimi o‘qitish metodikalari bilan ham yaqindan tanishtirib, bir necha misollar keltirib o‘tildi.Ta’lim.uz mavzulashtirilgan elektron platformasi haqida ma’lumotlar berildi va amaliy mashqlar bajarish usullari ko‘rsatib berildi.Qiziqarli bahs-munozaralar, erkin fikrlar ruhida o‘tgan Seminar-treningda barcha ishtirokchilar o‘zlariga  kerakli bilim va malakalarni olishdi desak xato qilmagan bo‘lamiz. Shuningdek,  trening davomida kelgusida hamkorlikda ishlash rejalari ham tuzildi. Maktab va universitet hamkorligida tashkil etiladigan bunday harakatlar ijobiy samara berishi shubhasiz.
Seminarni Boshlang‘ich ta’lim nazariyasi va amaliyoti kafedrasi o‘qituvchisi Sanobar Kenjayeva boshqarib bordi.

Сотрудничество вуза и школы: в базовой школе №30 при ДжГПУ был организован семинар
В своем выступлении он подчеркнул, что базовая школа должна быть школой, где уровень знаний учителей и учеников будет образцом в республике, и для достижения этой цели необходимо двигаться вперед в сотрудничестве и солидарности. В ходе семинара-тренинга участники были ознакомлены с международной оценочной программой «PISA», «PIRLSS», «TIMSS» и платформой talim.uz.
Семинар-тренинг состоял из 5 этапов. В нем была дана информация о научно-практических конференциях, направленных на развитие сферы Education.uz, ​​а также показаны образцы выступлений президента. Была проведена сессия вопросов и ответов по международным оценочным программам «PISA», «PIRLS», «TIMSS». Проведено и проанализировано анкетирование для определения потенциала современных квалифицированных педагогов.
Были подробно представлены методы преподавания зарубежных стран, в частности финская образовательная система, и приведено несколько примеров. Была предоставлена ​​информация о тематической электронной платформе Talim.uz и показаны методики практических занятий. Не будет ошибкой сказать, что все участники получили необходимые знания и навыки в ходе семинара-тренинга, который проходил в духе интересных дискуссий и свободного размышления. Также в ходе тренинга были составлены планы дальнейшего сотрудничества. Нет сомнений, что такие акции, организованные совместно школой и университетом, дадут положительный эффект.