Abdullayev Xolxo’ja Burxonovich
Ta’lim yo’nalishlari va mutaxassisliklari:Bakalavriyat: Boshlang’ich ta’lim, Boshlang’ich ta’lim va STI.
Magistratura: 500A11107 – ta’lim va tarbiya nazariyasi va metodikasi (boshlang’ich ta’lim).
Bakalavriat:Ona tili, Ona tili (Sodda gap sint), Rus tili, O’zbek tili, Boshlang’ich ta’lmda bolalar adabiyoti, Bosh matematika kursi, Рoдной язык, Детский литература в начальном школе, Курс начальной математики, Ona tili va bolalar adabiyoti, Boshlangich sinflarda axborot texnologiyalari, Родной язык и детcкий литература
Информационый технология в началном школе, TF (BSOTM sinfdan tashqari ishlar).Magistiratura:Ilmiy tadqiqot metodologiyasi, Innovason pedagogik faoliyatni tashkil etish, Mutaxassis fanlarni o’qitish metodologiyasi, Pedagogik konfliktologiya, Boshlang’ich ta’lim fanlari nazariasi, O’zbek va jahon adabiyoti fani masalalari tadqiqi, Ta’lim sifatini baholashning zamonaviy tendensiyalari, O’qituvchi nutqi kompetensiyasining rivojlanishi, Pedagogik tadqiqining statistik metodologiyasi, TF Boshlang’ich ta’limda xorijiy tajribalar.
Boshlang’ich ta’lim nazariyasi va amaliyoti kafedrasi tarixi:
Boshlang’ich ta’lim nazariyasi va amaliyoti kafedrasi 2018-yil 28-avgustdagi 1-sonli yig’ilish bayonnomasida institutning tashkiliy-strukturaviy tuzilmasini takomillashtirish maqsadida kiritilgan o’zgarishlarni inobatga olib, 2018 yil 7 sentyabrdagi institut rektorining №171 buyrug’iga asosan tashkil qilingan. Kafedrada jami 21 ta o’qituvchi faoliyat yuritadi. Sundan 3 ta fan doktori, professorlar, 4 tasi fan nomzodlari, 6 tasi falsafa doktori (PhD), 5 tasi katta o’qitubchi, 3 ta o’qituvchilar, Ilmiy salohiyat – 69 %.
Boshlang’ich ta’lim nazariyasi va amaliyoti kafedrasi kafedrasi hamkorlik faoliyati:
Kafedra quyidagi xorijiy va respublika oily ta’im muassasalari bilan hamkorlik qilib kelmoqda: Muxtor Avezov nomidagi Janubiy Qozog’iston davlat universiteti, Turkiyaning Firat universiteti, Tula davlat pedagogika universiteti, Baku davlat universiteti, Qozog’iston davlat Taraz universiteti, Alisher Navoiy nomidagi Toshkent davlat o’zbek tili va adabiyoti universiteti, Toshkent davlat pedagogika universiteti, O’zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi O’zbek tili, adabiyoti va folklori instituti, Samarqand davlat universiteti, Navoyi davlat pedagogika institutш, Qo’qon davlat pedagogika instituti, Bundan tashqari kafedra 2022-yil Jizzax shahridagi 14 ta maktab bilan 10-yillik shartnoma tuzib hankorlik qilib kelmoqda.

Department of theory and practice of primary education – Jizzakh state pedagogical university named after Abdulla Kadyri
Department of theory and practice of primary education
JUMANAZAROVA GULJAKHAN UMIRZAKOVNA
Doctor of philological sciences, professor.
+998 90 328 37 31
guljahon1980@mail.ru
Monday-Thursday, 14:00-18:00
Members of the Department of Theory and Practice of Primary Education:
Total number of teachers – 21 Senior teachers – 5
Doctor of Philosophy – 6 Doctor of Science – 3
Candidate of Science – 4 Teachers – 3
Torakulov Kholbota
doctor of technical sciences, professor
Jumanazarov Umirzak
Suvankulov Bakhtiyar
candidate of philological sciences, associate professor
Ibragimova Fazilat
Fayzullayev Bahadir
Nemat Ravshanovich
candidate of economic sciences, senior teacher
Bakiyeva Marhamat
candidate of pedagogical sciences, senior teacher
Elmurad Nasrullayev
PhD in philological sciences, associate professor
Boltayeva Barno
Siddikova Shahida
Khadzhimusayeva Nilufar
Eshmurodov Abdubahab
Tursunov Dior
PhD in pedagogical sciences, senior teacher
Husanov Hamrakul
Israilova Farida
Nusratova Dilora
Usmanov Murad
Ergasheva Matluba
Abdullayev Kholkhoja
Temurov Sobirjon
Sherboyeva Nadira
Educational directions and specialties: Undergraduate: Primary Education, Primary Education and STI. Master’s degree: 500A11107 – theory and methodology of education and upbringing (primary education).
Department specializations: Undergraduate: Mother tongue, Mother tongue (Simply spoken language), Russian language, Uzbek language, Children’s literature in primary education, Basic mathematics course, Mother tongue, Children’s literature in elementary school, Course of preschool mathematics, Mother tongue and children’s literature , Information technologies in primary grades, Kindergarten language and children’s literature Information technology and elementary school, TF (BSOTM extracurricular activities). Master’s degree: Scientific research methodology, Organization of innovative pedagogical activity, Methodology of teaching specialized subjects, Pedagogical conflictology, Theory of primary education subjects, Study of issues of Uzbek and world literature science, Modern trends of education quality assessment, Teacher development of speech competence, statistical methodology of pedagogical research, TF foreign experiences in primary education.
History of the Department of Theory and Practice of Primary Education: The department of theory and practice of primary education, taking into account the changes introduced in the minutes of the meeting № 1 of August 28, 2018, in order to improve the organizational and structural structure of the university, based on the order of the rector of the university № 171 of September 7, 2018 done A total of 21 teachers work in the department. There are 3 doctors of science, professors, 4 candidates of science, 6 doctors of philosophy (PhD), 5 senior lecturers, 3 teachers, Scientific potential – 69%.
Cooperation activities of the Department of Theory and Practice of Primary Education: The department cooperates with the following foreign and national educational institutions: South Kazakhstan State University named after Mukhtar Avezov, Firat University of Turkey, Tula State Pedagogical University, Baku State University, Taraz State University of Kazakhstan, Tashkent State University of Uzbek Language and Literature named after Alisher Navoi, Tashkent State Pedagogical University, University of Uzbek Language, Literature and Folklore of the Academy of Sciences of the Republic of Uzbekistan, Samarkand State University, Navoi State Pedagogical University, Kokan State Pedagogical University, In addition, the department has been working with 14 schools in Jizzakh for 10 years.