Qo’shma ta’lim dasturlari bo’limi – Abdulla Qodiriy nomidagi Jizzax davlat pedagogika universiteti Skip to main content
Qo’shma ta’lim dasturlari bo’limi
Djelyalov Marlen Zoidovich
Telefon: +(99890) 180 32 23
JDPU qoshidagi Qo’shma ta’lim dasturlari bo’limi 2020 yil 18 may kuni Jizzax davlat pedagogika universiteti rektori Sh.S. Sharipov tashabbusi bilan tashkil etildi., Belorusiya Respublikasi va O’zbekiston Respublikasi o’rtasida ikki tomonlama hamkorlik bo’yicha hukumatlararo qo’shma komissiyaning beshinchi yig’ilishining 20.12.2017 yildagi Protokoli topshiriqlarini amalga oshirish maqsadida, Vazirlikning 87-03-115-sonli xati O’zbekiston Respublikasining Oliy va o’rta maxsus ta’limi, O’zbekiston Respublikasi Prezidentining 3151-sonli «Oliy ma’lumotli mutaxassislarni tayyorlash sifatini oshirishda iqtisodiyot tarmoqlari va sohalarining ishtirokini yanada kengaytirish chora-tadbirlari to’g’risida» gi Farmoni. 2017 yil 27 iyulda va O’zbekiston Respublikasi Prezidentining «Oliy va o’rta maxsus ta’lim tizimiga boshqaruvning yangi tamoyillarini joriy etish chora-tadbirlari to’g’risida» gi PQ-4391-sonli qaroriga muvofiq, shuningdek, 11.07.2019 y. bakalavriat yo’nalishlari bo’yicha qo’shma ta’lim dasturlarini o’tkazish to’g’risidagi bitimlarga muvofiq bakalavriat mutaxassisliklari bo’yicha ikkita diplom berish nazarda tutilgan.
Ayni paytda bo’lim Belorusiyaning ikkita yirik universitetlari: Maksim Tank nomidagi Belorusiya davlat pedagogika universiteti va Baranovichi nomidagi davlat universiteti bilan samarali hamkorlik qilmoqda.
Bo’lim uchta yo’nalish bo’yicha mutaxassislar tayyorlaydi va ikkita o’quv dasturlari bo’yicha faoliyat olib boradi, hususan:
«3 + 1» o’quv dasturi
5210200 – Amaliy psixologiya
5111900 – Defektologiya (logopediya)
«2 + 2» o’quv dasturi
5111800 – Maktabgacha ta’lim
Bo’lim hamkorlar bilan birgalikda o’quv dasturlarini ishlab chiqadi va ikki darajali dasturlarni amalga oshiradi. «Ikki daraja» dasturi JDPU diplomlari bilan bir vaqtning o’zida nufuzli xorijiy oliy o’quv yurtidan diplom olishga imkon beradigan bir yoki ikki yillik akademik almashinuv dasturi (3 + 1 yoki 2 + 2) asosida. Talaba JDPUda ikki (uch) yil o’qiydi, so’ngra uchinchi va to’rtinchi (to’rtinchi) yillarda JDPU fanlarini individual jadval asosida o’qiyotganda, boshqa davlatga (masalan, Belorusiyaga) jo’nab ketadi. Bu chet tillarini bilish va xalqaro tajriba orttirish uchun noyob imkoniyat yaratadi.
A.Qodiriy nomidagi Jizzax davlat pedagogika universitetida o’quv jarayonini takomillashtirish bo’yicha muhim ishlarni olib bormoqda, ularning asosiy vazifasi talabalarning ijodiy faoliyati, intellektual, madaniy va axloqiy rivojlanish ehtiyojlarini maksimal darajada qondirish uchun hamda ularning ma’naviy salohiyatini shakllantirish, professor-o’qituvchilar tarkibining ilmiy va o’quv faoliyati uchun barcha sharoitlar yaratilgan. Xususan, auditoriyalar tanlangan mutaxassisliklar bo’yicha to’laqonli bilim olish uchun zamonaviy texnologiyalardan samarali foydalanishda muhim rol o’ynaydigan zamonaviy texnik o’quv qurollari bilan jihozlangan.

Department of Joint Educational Programs
The Department of Joint Educational Programs at the DSPI was organized on May 18, 2020 at the initiative of the Rector of the Jizzakh State Pedagogical University named after I. A. Kadyri Sh.S. Sharipov, in order to implement the tasks of the Protocol of the fifth meeting of the Intergovernmental Joint Commission on Bilateral Cooperation between the Republic of Belarus and the Republic of Uzbekistan dated 20.12.2017, letter No. 87-03-115 of the Ministry of Higher and Secondary Specialized Education of the Republic of Uzbekistan, Decree of the President of the Republic of Uzbekistan No. 3151 “On measures to further expand the participation of industries and spheres of the economy in improving the quality of training specialists with higher education” dated July 27, 2017 and in accordance with the decree of the President of the Republic of Uzbekistan No. PP-4391 “On measures to introduce new management principles into the system of higher and secondary special education” dated 07/11/2019, as well as in accordance with the Agreements on the conduct of joint educational programs for undergraduate studies with the issuance of two diplomas in similar undergraduate specialties.
At the present time, the department conducts fruitful cooperation with two largest universities in Belarus: the Belarusian State Pedagogical University named after Maxim Tank and the Baranovichi State University.
The department trains specialists in three areas and carries out activities in two educational programs:
Educational program “3 + 1”
5210200-Practical Psychology
5111900-Defectology (Speech therapy)
Educational program “2 + 2”
5111800-Preschool education
The department develops joint educational programs with partners and implements double degree programs. The “Double Degree” program is a one-year or two-year academic exchange program (3 + 1 or 2 + 2) that allows you to receive a diploma from a prestigious foreign higher educational institution at the same time as a DPhI diploma. The student studies for two (three) years at the DSPU, and then in the third and fourth (fourth) years leaves for another country (for example, to Belarus), while studying the disciplines of the DGPU on an individual schedule. This provides a unique opportunity to deepen your knowledge of foreign languages and gain international experience.
At the Jizzakh State Pedagogical University named after A. Kadiri carries out significant work to improve the educational process, the main task of which is to create conditions for the active activity of students, creative self-realization, maximum satisfaction of the needs for intellectual, cultural and moral development, in the disclosure and formation of their spiritual potential, all conditions are created for scientific and educational work of the teaching staff. In particular, classrooms are equipped with modern technical teaching aids, which plays an important role in the effective use of modern technologies in order to get a full-fledged education in the chosen specialties.