Qo’shma ta’lim dasturlari bo’limi – Abdulla Qodiriy nomidagi Jizzax davlat pedagogika universiteti Skip to main content
Qo’shma ta’lim dasturlari bo’limi
Djelyalov Marlen Zoidovich
Telefon: +(99890) 180 32 23
JDPU qoshidagi Qo’shma ta’lim dasturlari bo’limi 2020 yil 18 may kuni Jizzax davlat pedagogika universiteti rektori Sh.S. Sharipov tashabbusi bilan tashkil etildi., Belorusiya Respublikasi va O’zbekiston Respublikasi o’rtasida ikki tomonlama hamkorlik bo’yicha hukumatlararo qo’shma komissiyaning beshinchi yig’ilishining 20.12.2017 yildagi Protokoli topshiriqlarini amalga oshirish maqsadida, Vazirlikning 87-03-115-sonli xati O’zbekiston Respublikasining Oliy va o’rta maxsus ta’limi, O’zbekiston Respublikasi Prezidentining 3151-sonli «Oliy ma’lumotli mutaxassislarni tayyorlash sifatini oshirishda iqtisodiyot tarmoqlari va sohalarining ishtirokini yanada kengaytirish chora-tadbirlari to’g’risida» gi Farmoni. 2017 yil 27 iyulda va O’zbekiston Respublikasi Prezidentining «Oliy va o’rta maxsus ta’lim tizimiga boshqaruvning yangi tamoyillarini joriy etish chora-tadbirlari to’g’risida» gi PQ-4391-sonli qaroriga muvofiq, shuningdek, 11.07.2019 y. bakalavriat yo’nalishlari bo’yicha qo’shma ta’lim dasturlarini o’tkazish to’g’risidagi bitimlarga muvofiq bakalavriat mutaxassisliklari bo’yicha ikkita diplom berish nazarda tutilgan.
Ayni paytda bo’lim Belorusiyaning ikkita yirik universitetlari: Maksim Tank nomidagi Belorusiya davlat pedagogika universiteti va Baranovichi nomidagi davlat universiteti bilan samarali hamkorlik qilmoqda.
Bo’lim uchta yo’nalish bo’yicha mutaxassislar tayyorlaydi va ikkita o’quv dasturlari bo’yicha faoliyat olib boradi, hususan:
«3 + 1» o’quv dasturi
5210200 – Amaliy psixologiya
5111900 – Defektologiya (logopediya)
«2 + 2» o’quv dasturi
5111800 – Maktabgacha ta’lim
Bo’lim hamkorlar bilan birgalikda o’quv dasturlarini ishlab chiqadi va ikki darajali dasturlarni amalga oshiradi. «Ikki daraja» dasturi JDPU diplomlari bilan bir vaqtning o’zida nufuzli xorijiy oliy o’quv yurtidan diplom olishga imkon beradigan bir yoki ikki yillik akademik almashinuv dasturi (3 + 1 yoki 2 + 2) asosida. Talaba JDPUda ikki (uch) yil o’qiydi, so’ngra uchinchi va to’rtinchi (to’rtinchi) yillarda JDPU fanlarini individual jadval asosida o’qiyotganda, boshqa davlatga (masalan, Belorusiyaga) jo’nab ketadi. Bu chet tillarini bilish va xalqaro tajriba orttirish uchun noyob imkoniyat yaratadi.
A.Qodiriy nomidagi Jizzax davlat pedagogika universitetida o’quv jarayonini takomillashtirish bo’yicha muhim ishlarni olib bormoqda, ularning asosiy vazifasi talabalarning ijodiy faoliyati, intellektual, madaniy va axloqiy rivojlanish ehtiyojlarini maksimal darajada qondirish uchun hamda ularning ma’naviy salohiyatini shakllantirish, professor-o’qituvchilar tarkibining ilmiy va o’quv faoliyati uchun barcha sharoitlar yaratilgan. Xususan, auditoriyalar tanlangan mutaxassisliklar bo’yicha to’laqonli bilim olish uchun zamonaviy texnologiyalardan samarali foydalanishda muhim rol o’ynaydigan zamonaviy texnik o’quv qurollari bilan jihozlangan.

Отдел совместных образовательных программ — Джизакский государственный педагогический университет им. Абдуллы Кадыри Skip to main content
Отдел совместных образовательных программ
Джелялов Марлен Зоидович
Телефон: +(99890) 180 32 23
Почта:
Рабочие часы: 8.30 — 17.00
Отдел Совместных образовательных программ при ДГПУ был организован 18 мая 2020 года по инициативе Ректора Джизакского государственного педагогического университета им. А. Кадыри Ш.С. Шарипова, в целях реализации задач Протокола пятого заседания Межправительственной совместной комиссии по двустороннему сотрудничеству между Республикой Белорусь и Республикой Узбекистан от 20.12.2017 г., письма №87-03-115 Министерства высшего и среднего специального образования РУз, Указа Президента Республики Узбекистан №ПП-3151 “О мерах по дальнейшему расширению участия отраслей и сфер экономики в повышении качества подготовки специалистов с высшим образованием” от 27.07.2017 г. и согласно постановлению Президента Республики Узбекистан №ПП-4391 “О мерах по внедрению новых принципов управления в систему высшего и среднего специального образования” от 11.07.2019, а также согласно Договорам о проведении совместных образовательных программ обучения в бакалавриате с выдачей двух дипломов по сходным специальностям бакалавриата.
В данное время отделом ведется плодотворное сотрудничество с двумя крупнейшими Вузами Беларуси: Белорусским государственным педагогическим университетом имени Максима Танка и Барановичским государственным университетом.
При отделе ведется подготовка специалистов по трем направлениям и осуществляется деятельность по двум образовательным программам:
«Образовательная программа «3+1»
5210200-Практическая психология
5111900-Дефектология (Логопедия)
Образовательная программа «2+2»
5111800-Дошкольное образование
Отдел разрабатывает с партнерами совместные образовательные программы и осуществляет программы «двойных дипломов». Программа «Двойной диплом» — это годичная или двухгодичная программа академического обмена, (3+1 или 2+2) позволяющая одновременно с дипломом ДГПУ получить диплом престижного зарубежного высшего учебного заведения. Студент обучается два (три )года в ДГПУ, а затем на третий и четвёртый (четвертый) год уезжает в другую страну (например, в Беларусь), параллельно изучая дисциплины ДГПУ по индивидуальному графику. Это дает уникальную возможность углубить свои знания иностранных языков и получить международный опыт.
В Джизакском государственном педагогическом университете им. А. Кадыри проводится значительная работа по совершенствованию образовательно-воспитательного процесса, главная задача которого заключается в создании условий для активной деятельности студентов, творческой самореализации, максимального удовлетворения потребностей в интеллектуальном, культурном и нравственном развитии, в раскрытии и становлении их духовного потенциала, создаются все условия для научно-просветительской работы профессорско-преподавательского состава. В частности, учебные кабинеты оснащены современными техническими средствами обучения, что играет важную роль в эффективном использовании современных технологий для того, чтобы получить полноценное образование по выбранным специальностям.