Telefon: +(99893) 306 93 83
A.Qodiriy nomidagi Jizzax davlat pedagogika universiteti tarkibidagi Ta’lim sifatini nazorat qilish bo’limi Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi yig’ilishining 2023-yil 10-fevraldagi 2-son bayoni 6.3-bandi hamda Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirining 2023-yil 27-martdagi “Davlat oliy ta’lim muassalarida Ta’lim sifatini nazorat qilish bo’limlari faoliyatini takomillashtirish to’g’risida” 72-son buyrug’iga muvofiq takomillashtirilgan Nizom asosida faoliyat olib boradi. Bo’lim Nizomi universitet Kengashining 2023-yil 4-apreldagi 8-son bayonnomasi 8/3.10-sonli qarori bilan tasdiqlangan. Bo’lim Nizomi 6 bo’lim, 28 banddan iborat. Nizomda umumiy qoidalar, bo’limning asosiy vazifalari va funksiyalari, bo’limning huquq va majburiyatlari, bo’lim ishini tashkil etish, bo’lim xodimlarining malaka talablari va funksional vazifalari, yakuniy qoidalar keltirilgan.
Ta’lim sifatini nazorat qilish bo’limining asosiy vazifalari:
- universitetda kadrlar tayyorlash sifatini nazorat qilish va monitoringini olib borish;
- universitet talabalari bilimining davlat ta’lim standartlariga muvofiqligini hamda talabalarning fanlarni o’zlashtirish darajasini o’rganib borish va tahlil qilish;
- ta’lim sifatini ta’minlay oladigan professor-o’qituvchilar tarkibini shakllantirish, jumladan salohiyatli o’qituvchilarni tanlash, ishga qabul qilish, ularning kasbiy mahoratini va malakasini oshirish imkonini beradigan (obyektiv) shaffof tashkiliy mexanizmlarni yaratish;
- professor-o’qituvchilarning dars berish sifatini muntazam ravishda tahlil qilish;
- universitetni ichki baholashdan o’tkazishni tashkil etish va ichki baholash natijalari bo’yicha mavjud kamchiliklarni bartaraf etish choralarini ko’rish;
- o’quv jarayonini normativ-huquqiy hujjatlarda belgilangan talablar asosida to’g’ri tashkil etilganligi va HEMIS tizimidan foydalanish samaradorligini o’rganib borish (jumladan, axborot tizimiga ma’lumotlarni o’z vaqtida va to’liq hajmda kiritilganligi, kredit-modul tizimini talab darajasida tashkil etilganligi);
- malaka talablari, o’quv reja va dasturlarning kasbiy standartlar va mehnat bozori talablariga mos bo’lgan raqobatbardosh kadrlar tayyorlashga muvofiqligini tahlil qilish;
- bitiruvchi talabalarning kadrlar bozoridagi o’rni, ularga ehtiyoj, sohaning yashovchanlik darajasi yuzasidan kengaytirilgan xulosalarni shakllantirish;
- o’quv mashg’ulotlarini zamonaviy pedagogik texnologiyalar va axborot texnologiyalari asosida tashkil etilganligi, dars jarayonlari sifatining nazorati talab darajasida yo’lga qo’yilganligini o’rganib borish;
- talabalar bilimini nazorat qilish va baholashda shaffoflik va xolislikni ta’minlanganligi bo’yicha ko’rilgan choralar samaradorligini aniqlash;
- professor-o’qituvchilarga o’quv yuklamasini adolatli taqsimlanganligini tahlil qilish;
- axborot-resurs markazida talaba va o’qituvchilar uchun yaratilgan sharoitlar holati, fan bo’yicha o’quv dasturlariga mos darsliklarning mavjudligini o’rganib borish va rahbariyatga takliflar kiritish;
- ta’lim yo’nalishlari va mutaxassisliklarining davlat ta’lim standartlariga, malaka talablari, o’quv rejalari va fan dasturlari bilan ta’minlanganligini tahlil etish va ularni ekspertiza qilish;
- universitet professor-o’qituvchilari tayanch ma’lumotlarning tegishli dars beradigan fan (lar)iga mosligini tahlil qilish yoki ularning tegishli qayta tayyorlashdan o’tganligi yoki mos ixtisoslik bo’yicha ilmiy unvon darajaga ega ekanligini o’rganish va xulosalarini universitet rektoriga ma’lum qilish;
- universitetda talabalar amaliyoti “4+2 tizimining” ta’lim yo’nalishlari va mutaxassisliklarini inobatga olingan holda tashkil etilganligini va uning samarasini nazorat qilish;
- universitet reytingini xalqaro darajada ko’tarishga qaratilgan chora-tadbirlarni oliy ta’lim rahbariyati bilan birgalikda ishlab chiqish va uni ijrosini ta’minlashda faol ishtirok etish;
- universitetda jamoatchi ekspertlar guruhini shakllantirish va ular bilan qo’yilgan vazifalar doirasida seminar mashg’ulotlarni muntazam ravishda o’tkazib borish;
- ta’lim sifati holatini o’rganish natijalariga asoslanib tegishli takliflarni universitet rahbariyatiga taqdim etish;
- vazirlikning topshirig’iga muvofiq, boshqa oliy ta’lim muassasalari faoliyatini o’rganishda ishtirok etish.
Ta’lim sifatini nazorat qilish bo’limining huquq va majburiyatlari:
- bo’lim zimmasiga yuklatilgan vazifalar va funksiyalarni bajarish uchun universitet tarkibiy tuzilmalaridan zarur ma’lumotlar va materiallarni olish;
- universitet va uning tarkibiy tuzilmalarida talabalar, tinglovchilar va o’quvchilarni o’qitish sifatini, ta’limning tegishli turlari bo’yicha ishchi o’quv rejalari va fanlarning ishchi dasturlarini davlat ta’lim standartlariga muvofiqligini belgilangan tartibda o’rganish;
- universitetda ichki baholashda aniqlangan kamchilliklarni bartaraf etish bo’yicha chora-tadbirlar rejasini ishlab chiqishda ishtirok etish va uni o’z vaqtida bajarilishini nazoratga olish;
- universitetda ta’lim sifatiga oid qabul qilingan buyruqlar, farmoyishlar va boshqa qarorlarning yetarli darajada ijrosi ta’minlanmaganligi aniqlanganda, ma’sullarga nisbatan tegishli choralar ko’rish bo’yicha rahbariyatga takliflar kiritish;
- ta’lim va kadrlar tayyorlash sifati muammolari bo’yicha xalqaro konferensiyalar, anjumanlar, simpozimlar, seminar va o’quvlarda ishtirok etish
- belgilangan tartibda universitet Kengashiga saylash va saylanish
- O’zbekiston Respublikasi qonunchiligida belgilangan boshqa huquqlardan foydalanish;
- xizmat vazifalarini vijdonan bajaradi va o’z shaniga dog’ tushirmaydi
- Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligiga taqdim qilinayotgan ma’lumotlarning haqqoniyligiga hamda universitetning davlat ta’lim standarti va malaka talablariga mos ishchi o’quv rejalari va fanlarning ishchi dasturlarini tayyorlash sifati, bitiruvchilarning yakuniy attestatsiya va reyting baholari xolisligini belgilangan tartibda nazoratini tashkil etishga javob beradi.

телефон: +(99893) 306 93 83
Отдел контроля качества образования, входящий в структуру Джизакского государственного педагогического университета, функционирует на основе положений, указанных в пункте 6.3 заявления № 2 Министерства высшего образования, науки и инноваций от 10 февраля 2023 года и приказа №72 «О совершенствовании деятельности отдела контроля качества образования в государственных высших учебных заведениях» от 27 марта 2023 года. Устав отдела утвержден решением Совета университета от 4 апреля 2023 года (Протокол № 8/3.10). Положение об отделе состоит из 6 разделов и 28 пунктов. Положение содержит общие правила, основные задачи и функции отдела, права и обязанности отдела, организации работы отдела, квалификационные требования и функциональные обязанности сотрудников отдела, а также заключительных положений.
Основные задачи отдела контроля качества образования:
- контролировать и проводить мониторинг качества подготовки кадров в университете;
- изучение и анализ соответствия знаний студентов вуза государственным образовательным стандартам и усвоения студентами предметов;
- формирование профессорско-преподавательского состава, способного обеспечить качество образования, включая отбор и набор потенциальных преподавателей, создание (объективных) прозрачных организационных механизмов, позволяющих повышать их профессиональные навыки и квалификацию;
- регулярный анализ качества преподавания профессорско-преподавательского состава;
- организация внутренней оценки вуза и принятие мер по устранению имеющихся недостатков по результатам внутренней оценки;
- изучение правильной организации учебного процесса на основе требований, изложенных в нормативно-правовых документах, и эффективность использования системы ХЕМИС (в том числе своевременность и полноты внесения данных в информационную систему, организации отвечающей требованиям системы кредитных модулей);
- анализ квалификационных требований, учебных планов и программ в соответствии с профессиональными стандартами и требованиями рынка труда для подготовки конкурентоспособных кадров;
- формирование расширенных выводов о положении выпускников на рынке труда, их потребности и уровне жизнеспособности отрасли;
- изучение организации учебной деятельности на основе современных педагогических технологий и информационных технологий, установлении контроля качества учебных процессов на необходимом уровне;
- определение эффективности принимаемых мер по обеспечению прозрачности и объективности контроля и оценки знаний обучающихся;
- анализ справедливого распределения учебной нагрузки между профессорско-преподавательским составом;
- изучение условий, созданных для учащихся и преподавателей в информационно-ресурсном центре, наличие учебников, соответствующих образовательным программам по предмету, и вносить предложения руководству;
- анализ и экспертиза соответствия образовательных направлений и специальностей государственным образовательным стандартам, квалификационным требованиям, учебным планам и научным программам;
- анализ соответствия основной информации предмету, преподаваемому преподавателями вуза, либо изучение прохождения соответствующей переподготовки или наличия ученой степени по соответствующей специальности, и информировать ректора вуза о своих выводах;
- контроль за организацией практики студентов в вузе с учетом образовательных направлений и специальностей «системы 4+2» и ее эффективности;
- активное участие в разработке мероприятий, направленных на повышение рейтинга университета на международном уровне совместно с руководством высшего образования и обеспечение их реализации;
- формирование группы общественных экспертов в университете и регулярное проведение семинаров в рамках возложенных на них задач;
- внесение соответствующих предложений руководству университета по результатам исследования качества образования;
- участие в изучении деятельности других высших учебных заведений в соответствии с приказом Министерства.
Права и обязанности отдела контроля качества образования:
- получение необходимой информации и материалов от структурных подразделений университета для выполнения задач и функций, возложенных на отдел;
- изучение в установленном порядке качества обучения студентов в вузе и его структурных подразделениях, соответствия рабочих учебных планов и рабочих программ предметов государственным образовательным стандартам для соответствующих видов образования;
- участвовать в разработке плана мероприятий по устранению недостатков, выявленных при внутренней оценке в университете, и контролировать его своевременное выполнение;
- при установлении необеспеченности надлежащего исполнения приказов, распоряжений и других решений, касающихся качества образования в университете, вносить предложения руководству о принятии соответствующих мер по отношению к ответственным лицам;
- участие в международных конференциях, съездах, симпозиумах, семинарах и тренингах по вопросам качества образования и подготовки кадров;
- избирать и быть избранными в Совет Университета в установленном порядке;
- использование иных прав, установленных законодательством Республики Узбекистан;
- добросовестное выполнение служебных обязанностей и сохранение своей чести и достоинства, репутации;
- обеспечение достоверности информации, предоставляемой в Министерство высшего образования, науки и инноваций, и качества подготовки рабочих учебных планов и рабочих программ предметов в соответствии с государственным образовательным стандартом и квалификационными требованиями вуза, а также организации контроля объективной итоговой аттестации и рейтинговых оценок выпускников.