«XXI asr ko‘nikmalarini ommalashtirishda talabalarning roli” mavzusidagi xalqaro ilmiy-amaliy onlayn konferensiya bo‘lib o‘tdi.
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2022-yil 21-iyundagi “Pedagogik taʼlim sifatini oshirish va pedagog kadrlar tayyorlovchi oliy taʼlim muassasalari faoliyatini yanada rivojlantirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi PQ–289-son qarorining 2-ilovasiga muvofiq tasdiqlangan “Yoʻl xaritasi” 18.1-bandida xalqaro talabalar anjumanlarini oʻtkazish va ularda xorijiy talabalar ishtirokini taʼminlash vazifasi belgilangan. Ushbu vazifani bajarish maqsadida Abdulla Qodiriy nomidagi Jizzax davlat pedagogika universitetida  2022-yil 18-noyabr kuni “XXI asr ko‘nikmalarini ommalashtirishda talabalarning roli” mavzusidagi xalqaro ilmiy-amaliy onlayn konferensiya bo‘lib o‘tdi. Konferensiyani JDPU rektori prof. SH.S.Sharipov o’z nutqi bilan ochib berdi. Konferensiyaning maqsadi: -iqtidorli talabalarni jamiyatda olib borilayotgan ijtimoiy-siyosiy jarayonlardagi rolini kuchaytirish; – innovatsion g‘oyalarni amalga oshirish va takomillashtirish; -ularning intellektual salohiyatini yanada rivojlantirish va rag‘batlantirish; -iqtidorli talabalarni ilmiy tadqiqot ishlariga keng jalb qilish; «XXI asr ko‘nikmalarini ommalashtirishda talabalarning roli” mavzusidagi xalqaro ilmiy-amaliy onlayn konferensiyasi ijtimoiy-iqtisodiy va siyosiy, madaniyat, tibbiyot, texnika va ishlab chiqarish sohalarini qamrab oldi.

Состоялась международная научно-практическая онлайн-конференция на тему «Роль студентов в популяризации навыков XXI века»
В пункте 18.1 «Дорожной карты», утвержденной в соответствии с Приложением 2 к Постановлению Президента Республики Узбекистан, от 21.06.2022 г. № ПП-289 “О мерах по повышению качества педагогического образования и дальнейшему развитию деятельности высших образовательных учреждений по подготовке педагогических кадров” определена задача проведения международных студенческих конференций и обеспечения участия в них иностранных студентов. В целях выполнения данной задачи 18 ноября 2022 года в Джизакском государственном педагогическом университете имени Абдуллы Кадыри была проведена международная научно-практическая онлайн-конференция на тему «Роль студентов в популяризации навыков XXI века». Своей вступительной речью конференцию открыл ректор ДжГПУ проф. Ш.С.Шарипов.
Цель конференции:
— усиление роли одарённых студентов в общественно-политических процессах проводимых в обществе;
— осуществление и совершенствование инновационных идей;
— дальнейшее развитие и стимулирование их интеллектуального потенциала;
— широкое привлечение одарённых студентов к научно-исследовательским работам;
Международная научно-практическая онлайн-конференция на тему «Роль студентов в популяризации навыков XXI века» охватила социально-экономическую и политическую, культурную, медицинскую, техническую и производственную сферы.