Telefon: +(9989) 300 00 27
Yoshlar bilan ishlash ma’naviy-ma’rifiy bo’limi universitet jamoasi, ayniqsa talaba-yoshlar o’rtasida milliy g’oya va kadrlar tayyorlash milliy dasturiga tayangan holda milliy va umumbashariy qadriyatlarga asoslangan demokratik tamoyillarni qaror toptirish orqali inson huquqlari va qadr-qimmatlarini ulug’lashga, jismonan sog’lom, aqlan yetuk, dunyoqarashi teran va mustaqil fikrlovchi komil insonni tarbiyalashga yo’naltirilgan uzoq muddati, keng ko’lamli ma’naviy-axloqiy tarbiya dasturini amalga oshiradi. Yoshlar bilan ishlash ma’naviy-ma’rifiy bo’limi O’zbekiston Respublikasining Konstitutsiyasi, qonunlari, Oliy va o’rta maxsus ta’lim vazirligi va universitet ichki buyruqlari hamda bo’limning nizomiga binoan faoliyat ko’rsatadi.
Yoshlar bilan ishlash ma’naviy-ma’rifiy ishlash bo’limining asosiy maqsadi «Jaholatga qarshi ma’rifat» g’oyasiga tayanib, talaba-yoshlar ongini va qalbini mustabit o’tmish asoratlari-ma’naviy mutelik va qo’rquv, mustaqil fikrsizlik, ko’r-ko’rona sajdabozlik, g’oyaviy muvozanatsizlik singari illatlardan forig’ etish, hur tafakkur va erkin turmush tarziga xos ko’nikmalar bilan qurollantirish, ayni paytda mustaqilligimiz, taraqqiyotimizga tahdid soluvchi tashqi va ichki g’animlarning turli niqobdagi g’arazli niyatlaridan o’z vaqtida ogohlantirib va muhofaza etib, har bir talaba-yoshda o’z irodasiga, xalqning kuch-qudratiga, Vatanning yorqin kelajagiga komil ishonch, sobit imon tuyg’usini kamol toptirishdan iborat. Har bir talaba-yoshning yurt tinchligi, el saodatiga xizmat qiladigan intilish, izlanish va tashabbuslarini qo’llab-quvvatlash orqali kuchli davlatdan kuchli jamiyat sari tamoyilini muntazam targ’ib va tashviq etish Yoshlar bilan ishlash ma’naviyat va ma’rifat bo’limining bosh vazifasidir.
- – universitet talabalarni milliy g’oyaga sadoqat, ona diyorga mehr-muhabbat, ozod va obod Vatan barpo etishdek ulug’ va olijanob maqsadga e’tiqod, jasurlik va fidoiylik ruhida tarbiyalashga mo’ljallangan targ’ibot-tashviqot ishlarini amalga oshirish;
- – barcha fakultetlarda ma’naviy-ruhiy muhitning ahvolini, professor-o’qituvchilar, xodimlar va talabalarning kayfiyatini, intilishi va muddaolarini hisobga olgan holda ijobiy an’ana va tashabbuslarni qo’llab-quvvatlash;
- – ma’rifiy-targ’ibot ishlarini shaklan va mazmunan uyg’unligini, muntazamligini, haqqoniylikka asoslanishini ta’minlash, ya’ni, ma’ruza, suhbat, bahs-munozaralar, seminarlar va konferentsiyalar o’tkazish, ommaviy axborot vositalarida faol ishtirok etish yo’li bilan mamlakatda amalga oshirilayotgan siyosiy, iqtisodiy, ijtimoiy islohotlarning, qabul qilinayotgan farmonlar, qarorlar va qonunlarning mohiyatini professor-o’qituvchilar va talabalarga tezkorlik bilan yetkazish va kundalik faoliyat dasturiga aylantirishga rahbarlik qilish ta’minlash kabi vazifalarni amalga oshiradi.

Телефон: +(99897) 522 39 53
Телефон: +(99894) 194 09 99Отдел по работе с молодежью и духовно-просветительским делам продвигает права и достоинство человека в коллективе университета, особенно среди студентов и молодежи, путем утверждения демократических принципов, основанных на национальных и общечеловеческих ценностях, опираясь на национальную идею и национальную программу подготовки кадров. реализует долгосрочную масштабную программу духовно-нравственного воспитания, направленную на прославление, воспитание физически здоровой, психически зрелой, глубоко мыслящей и самостоятельно мыслящей личности. Отдел по работе с молодежью и духовно-просветительским делам действует в соответствии с Конституцией и законами Республики Узбекистан, Министерством высшего и среднего специального образования и внутренними приказами университета, а также уставом отдела.
Основная цель отдела по работе с молодежью и духовно-просветительским делам основана на идее «просвещения против невежества», которая состоит из освобождения умов и сердец студентов от осложнений прошлого – духовной немоты и страха, отсутствия самостоятельного мышления, слепого поклонения, мировоззренческой неуравновешенности, свойственной свободомыслию и вольному образу жизни, вооружающему навыками, одновременно предостерегая и оберегая от злые замыслы внешних и внутренних врагов в различных обличьях, которые угрожают нашей независимости и развитию, и приучают каждого ученика к своей воле, силе народа, силе Родины состоит в совершенствовании совершенной уверенности в светлом будущем , чувство непоколебимой веры. Поддерживая стремления, исследования и инициативы каждого студента и молодежи, которые служат миру страны и национальному счастью регулярное продвижение и продвижение принципа от сильного государства к сильному обществу – основная задача отдела по работе с молодежью, духовности и просвещению.
- осуществление пропагандистской деятельности, направленной на воспитание студентов университета в духе верности национальной идее, любви к Родине, великой и благородной цели построения свободной и благополучной Родины, мужества и самоотверженности
- поддержка положительных традиций и инициатив с учетом состояния духовной среды, настроений, стремлений и интересов профессорско-преподавательского состава, сотрудников и студентов на всех факультетах
- обеспечение последовательности, регулярности и правдивости воспитательной и пропагандистской работы по форме и содержанию, т.е. проведение лекций, бесед, диспутов, семинаров и конференций, активное участие в средствах массовой информации реализует такие задачи, как раскрытие сути политических, экономических, социальных реформ, принятые указы, постановления и законы для профессорско-преподавательского состава и студентов и ведущее их превращение в программу повседневной деятельности