“Yoshlar oyligi» doirasida JDPUda “Zakovat” intellektual o‘yinlarining final bosqichi bo‘lib o‘tdi.
“Diqqat, savol?…Xo‘sh kim javob beradi?”  Bilimdonlarni bir yerga to‘plab hayajon va o‘zgacha zavq bilan barchani o‘ziga maftun etib ulgurgan Zakovat intellektual o‘yini ana shu so‘zlar bilan boshlanadi. Detektiv filmlardagi kabi jamoa bilan qiziqarli, biroz murakkab savolga javob topish, tezroq uni eʼlon qilish, soniyalar davomida javob berishga ulgurish, boshlovchining aniq javobini kutish, tezroq va barcha birgalikda harakat qilish zavqini faqat shu o‘yinda ishtirok etganlar yaxshi biladi.
Atrofingizda sizni kuzatib, qo‘llab-quvvatlash uchun kelgan muxlislar mehriga sazovor bo‘lish, siz bilan birgalikda hayajonlanayotgan tengdoshlaringiz olqishiga sazovor bo‘lish. Lozim bo‘lsa o‘z javobingiz bilan ularni hayratda qoldirish, hech kim kutmagan javoblarni berib eʼtirofga sazovor bo‘lish , bularning barchasi “Zakovat” intellektual o‘yinining sehrli va takrorlanmas lahzalaridir. Qiyqiriq va qarsaklar ostida g‘oliblik nashidasini surish, shodlik, lazzatlanish va eyforiyani his etish. So‘z bilan taʼriflashga ojiz go‘zal lahzalar…
Jizzax davlat pedagogika universiteti hovlisida bo‘lib o‘tgan o‘yinda ishtirok etgan talaba yoshlar ham ana shu zavqni his qilishdi desam xato qilmagan bo‘laman.
O‘yin avvalida tashkilotchilar tomonidan o‘yin qoidalari va saralash mexanizmi, jamoalar tarkibi va g‘oliblarga sovrinlar to‘g‘risida to‘liq maʼlumot berildi. Taʼkidlash joiz universitet hovlisida bo‘lib o‘tgan o‘yinda barcha fakultetlardan bilimdon va iqtidorli talabalardan tashkil topgan jamoa aʼzolari g‘oliblik uchun kurash olib bordilar. Sovrin fondi 6 million so‘m bo‘lib, bunda birinchi o‘rin uchun 3 million so‘m, ikkinchi o‘rin uchun 2 million so‘m va uchinchi o‘rin uchun 1 million so‘m ajratildi. O‘yin natijalariga ko‘ra universitetning Tarix fakulteti iqtidorli talabalaridan tarkib topgan jamoa 1 o‘rinni qo‘lga kiritib bosh sovringa ega bo‘ldi. Faxrli 2 o‘rin Maktabgacha taʼlim fakulteti zakovatchi talabalariga, 3 o‘rin esa magistratura bo‘limi jamoasiga nasib etdi.
Qarsak va qiyqiriqlar sadosi yaqin atrofgacha eshitilib turgan o‘yin taqdirlash marosimi bilan yakun topdi. Tomoshabinlarning havasi ostida g‘oliblarga faxriy yorliqlar va pul mukofotlari topshirildi. Shu bilan tugadi emas sanʼatsevar talabalar ijrosi yig‘ilganlarga bayramona kayfiyat ulashdi.

The final stage of the “Zakovat” intellectual games was held at JSPU within the framework of “Youth Month”.
“Attention, a question?…So who will answer?” The intellectual game of Zakovat, which gathered scientists together and charmed everyone with excitement and special pleasure, begins with these words. Only those who have participated in this game know the pleasure of finding an answer to an interesting, somewhat complicated question with a team, as in detective films, to announce it as quickly as possible, to be able to answer it in seconds, to wait for the clear answer of the host, to act quickly and all together.
To be loved by the fans who come to watch and support you around you, to be applauded by your peers who are excited with you. If necessary, surprise them with your answer, get recognition by giving answers that no one expected, all these are magical and unrepeatable moments of the intellectual game “Ingenuity”. Screaming with shouts and applause, feeling joy, pleasure and euphoria. Beautiful moments that cannot be described in words…
Jizzax davlat pedagogika universiteti hovlisida bo‘lib o‘tgan o‘yinda ishtirok etgan talaba yoshlar ham ana shu zavqni his qilishdi desam xato qilmagan bo‘laman.
Before the game, the organizers gave full information about the rules of the game and the selection mechanism, the composition of the teams and the prizes for the winners. It should be noted that in the match held in the yard of the university, the members of the team, consisting of knowledgeable and talented students from all faculties, fought for the victory. The prize fund is 6 million soums, of which 3 million soums were allocated for the first place, 2 million soums for the second place, and 1 million soums for the third place. According to the results of the game, the team made up of talented students of the Faculty of History of the university won 1st place and won the grand prize. Honorable 2nd place was awarded to the students of the Faculty of Preschool Education, and 3rd place was awarded to the team of the Master’s Department.
The game ended with the award ceremony, where the sound of applause and shouts could be heard nearby. Honorable mentions and cash prizes were awarded to the winners amid the enthusiasm of the audience. This was not the end of the performance of the artistic students, who gave the audience a festive mood.