Zominda “Xorijiy tillarni o‘qitish sifatini oshirish va o‘quvchilarni kasbga yo‘naltirish” mavzusiga bag‘ishlangan o‘quv-seminari bo‘lib o‘tdi.
Prezidentimizning Oliy Majlis va O‘zbekiston xalqiga yo‘llagan Murojaatnomasida Yangi O‘zbekiston uchun eng katta investitsiya bo‘lgan ta’limni qo‘llab-quvvatlashga qaratilishi ta’kidlandi. Bundan ko‘rinib turibdiki  maktablarda ta’lim sifati hamda jamiyatda o‘qituvchi kasbining nufuzini oshirish, muallimlarning sharoitlarini yaxshilash 2023 yildagi eng asosiy vazifalardan biri bo‘ladi.Yoshlarning kamida ikkta chet tilini bilishi umummilliy Murojaatnoma darajasida qo‘yildi. Bolalarimiz maktabdan ona tili va chet tillarni puxta o‘zlashtirib, kompyuterda ishlashni o‘rganib chiqishidan tashqari, ularning kasb-hunarlarga, san’at va madaniyatga qiziqishini yanada kuchaytirishimiz lozimligi ochiq oydin ta’kidlandi. 20 yanvar kuni davlat rahbari ishtirokida maktablarda xorijiy tillar va kasb o‘rgatish tizimini rivojlantirish masalalariga bag‘ishlangan kengaytirilgan yig‘ilishda  ham xorijiy tillarni o‘qitish sifatini oshirish va o‘quvchilarni kasbga yo‘naltirish masalalari muhokama qilindi.Bugun  rivojlanish sari yuz tutayotgan mamlakatimiz yoshlari uchun xorij tillarini bilish dolzarb ahamiyat kasb etadi. Xo‘sh, ta’lim tizimida xususan chet tillarini bilish, kasb-hunar o‘rganish borasida qanday kamchiliklar bor? Maktablarda 1-sinfdan 11 sinfgacha chet tillari qay darajada o‘rgatilmoqda, bu talabga javob beradimi? 11 yil maktabda o‘qigan bola chet tilini nega mukammal bilmaydi? Ushbu muammolarni bartaraf etish va maktab o‘quvchisini kasb-hunarga yo‘naltirishda  nimalarga e’tibor qaratish lozim?  Jizzax viloyat xalq ta’limi boshqarmasi va Jizzax Davlat pedagogika universiteti hamkorlikida tashkil etilgan o‘quv seminari ana shu dolzarb mavzuga bag‘ishlandi. Zomin, Zarbdor va Yangiobod tumanlaridagi maktab direktorlari, tuman xalq ta’limi bo‘limi rahbarlari hamda universitet professor-o‘qituvchilari ishtirokida bo‘lib o‘tgan o‘quv seminari dastlab  Zomin tuman xalq ta’limi bo‘limiga qarashli    “Kelajak kasblari” markazi faoliyati bilan tanishishdan boshlandi.   “Davlatimiz rahbari ushbu yig‘lishda  sohadagi mavjud muammolarni hal etish bo‘yicha tanqidiy fikrlarni bildrirar ekan,  sharoit va mutaxassislar yo‘qligi sababli yoshlarni kasblarga qiziqtirish muhiti shakllanmaganligini, maktab bitiruvchilarining 50 foizi mehnat bozoriga hech qanday kasbga ega bo‘lmasdan kirib kelayotganini achinish bilan ta’kidladi. Bu ko‘rsatkichlar, albatta, tashvishlanarli.  Shu bois ham Maktablarda kasb-hunar ustaxonalari tashkil etish, ularni jihozlash va zarur ashyolar bilan ta’minlash vazifasi qo‘yildi. Maktablar qoshida tashkil etiladigan Monomarkaz faoliyati o‘quvchi yoshlarni kasb-hunar, xorijiy til kurslari, raqamli texnologiyalarga o‘qitish, yo‘naltirilgani bilan ahamiyatlidir. Uni rivojlantirish uchun nimalarga e’tibor qilish kerak? Tan olish kerak, ilgari kasb-hunar kollejlari faqat diplom beradi, deya tanqid qilinardi. Bu kinoyali ibora zamirida haqiqat uchqunlari ham yo‘q emas. Aslida bunday ta’lim maskanlarida bilim, amaliy ko‘nikma, har qanday yangilikni qabul qila olish va moslashish qobiliyatlari shakllantirilishi lozim edi. Ming afsuski jarayon sinf xonasidan tashqariga chiqmadi. Yoshlar faqat nazariy bilim bilan cheklanib qo‘ya qoldi… Maktablarda o‘quvchilarni kasb-hunar o‘rgatish o‘z sohasi bo‘yicha bevosita jarayonning o‘zida ishtirok etib, ko‘nikma hosil qilish esa tamomila boshqa masala. Bugungi o‘quv seminarida ana shu  savollarga javob topishga harakat qildik. Takliflar tinglandi. Savollarga javoblar berildi. O‘ylaymanki davlatimi rahbari istagan ezgu niyat bizning harakatimiz bilan amalga oshadi”,-deydi universitet rektori Sh. Sharipov Ta’kidlash joiz, 2023-2024-o‘quv yilidan boshlab har bir tuman (shahar)da bittadan maktabda ikkinchi xorijiy tilni o‘qitish yo‘lga qo‘yiladi, Maktab o‘quvchilarini zamonaviy kasblarga o‘rgatish bo‘yicha rejalashtirilgan tajriba-sinov maktablari Do‘stlik Zomin tumanlari va Jizzax shaxridagi 10 ta maktablarda amalga oshiriladi. O‘quv seminarida so‘zga chiqanlar Yoshlarni zamonaviy kasb-hunar o‘rganishlaridagi mavjud muammolar va ularning yechimi haqida o‘z fikr mulohazalarini bildirishdi.                                                                                                                                                               Jizzax davlat pedagogika universiteti axborot xizmati

A training seminar on the topic “Improving the quality of teaching foreign languages and guiding students to the profession” was held on the ground.
In the President’s address to the Oliy Majlis and the people of Uzbekistan, it was emphasized that education, which is the biggest investment for New Uzbekistan, should be supported. It is clear from this that increasing the quality of education in schools and the prestige of the teaching profession in the society, improving the conditions of teachers will be one of the main tasks in 2023. The knowledge of at least two foreign languages of young people was put at the level of the national appeal. It was clearly emphasized that in addition to the fact that our children should master their mother tongue and foreign languages and learn how to work on a computer, we should also strengthen their interest in professions, art and culture.
On January 20, with the participation of the head of state, the issues of improving the quality of teaching foreign languages and guiding students to the profession were discussed at an extended meeting dedicated to the development of the system of foreign languages and vocational training in schools. Today, knowledge of foreign languages is of urgent importance for the youth of our developing country. So, what are the shortcomings in the education system, especially in terms of knowledge of foreign languages and vocational training? To what extent are foreign languages taught in schools from 1st to 11th grade, does it meet the requirements? Why does a child who studied at school for 11 years not know a foreign language perfectly? What should be paid attention to in order to eliminate these problems and guide a school student to a profession? The educational seminar organized in cooperation with Jizzakh regional public education department and Jizzakh State Pedagogical University was devoted to this urgent topic. The training seminar was held with the participation of school principals of Zomin, Zarbdar, and Yangiabad districts, heads of the district public education department, and professors of the university and began with familiarization with the activity of the center.
“At this meeting, the head of our state expressed critical opinions on solving the existing problems in the field, regretting that due to the lack of conditions and specialists, the environment for attracting young people to professions has not been formed, and that 50 percent of school graduates enter the labor market without having any profession. These indicators are certainly worrying. Therefore, the task of organizing vocational workshops in schools, equipping them and providing them with necessary materials was set.
The activities of the Monocenter, which is organized under schools, are significant in that they educate and direct young students to professions, foreign language courses, and digital technologies. What should you pay attention to in order to develop it? Admittedly, in the past, vocational colleges were criticized for only awarding diplomas. There is no spark of truth in this sarcastic phrase. In fact, knowledge, practical skills, the ability to accept any innovation and adaptability should be formed in such educational institutions. Unfortunately, the process did not go beyond the classroom. Young people are limited to only theoretical knowledge… Vocational training of students in schools is a completely different matter, taking part in the direct process of their field, and creating skills. We tried to find answers to these questions in today’s educational seminar. Suggestions were heard. Questions were answered. I think that the noble intention of the leader of my country will be realized with our actions”, says the rector of the university Sh. Sharipov
It should be noted that starting from the 2023-2024 academic year, teaching of a second foreign language will be started in one school in each district (city). Planned pilot schools for training schoolchildren in modern professions will be implemented in 10 schools in Dostlik Zomin districts and the city of Jizzakh.
Speakers at the training seminar expressed their opinions about the current problems in modern vocational training of young people and their solutions.