Alisher Navoiy tavalludining 585-yilligi munosabati bilan Jizzax davlat pedagogika universitetida “Nazm va navo kechasi” o‘tkazildi.
Jizzax davlat pedagogika universiteti Madaniyat saroyi bugun mumtoz musiqaning haqiqiy shaydolarini bir davraga jam qildi, desak xato qilmagan bo‘lamiz.
Badiiy kecha Jizzax davlat pedagogika universiteti tashabbusi bilan O‘zbekiston davlat filarmoniyasi Jizzax viloyati bo‘linmasi hamda Jizzax viloyati musiqali drama teatri bilan hamkorlikda tashkil etildi.
Tadbirni Jizzax davlat pedagogika universiteti rektori Maqsudjon Abdullayevich Yuldashev ochib berdi. U o‘z nutqida buyuk mutafakkir Alisher Navoiy ijodining beqiyos ahamiyati, uning asarlari zamonlar osha barhayot ekanini ta’kidlab, Navoiy merosi yosh avlod ma’naviyatini yuksaltirishda muhim o‘rin tutishini alohida qayd etdi.
Kuni kecha respublika ko‘rik-tanlovlarida faol ishtirok etgan bir qator fidoyi tashabbuskorlar e’tirof etildi. Ular orasida JDPU xotin-qizlar maslahat kengashi Z.Kasimova ham «Eng faol xotin-qizlar maslahat kengashi raisi» nominatsiyasi bo‘yicha 1-darajali diplom va sertifikat bilan taqdirlandi. Bugungi tadbir taqdirlash marosimi bilan boshlandi. Jizzax davlat pedagogika universiteti rektori, universitet xotin-qizlar kengashi raisi Zumrad Kasimovani ushbu yutuq bilan tabriklab esdalik sovg‘alari va diplomlarni tantanali ravishda topshirdi.
Shundan so‘ng ulug‘ mutafakkir Alisher Navoiy ijodiga bag‘ishlangan ma’naviy-ma’rifiy badiiy kecha boshlandi. Kechada O‘zbekiston davlat filarmoniyasi Jizzax viloyati bo‘linmasi hamda Jizzax viloyati musiqali drama teatrining taniqli xonandalari va san’atkorlari, shuningdek, JDPU qoshida tashkil etilgan talabalar maqom ansambli ishtirok etdi.
Badiiy dastur davomida Alisher Navoiy va Zahiriddin Muhammad Bobur g‘azallari, maqom ohanglari hamda sahnaviy ko‘rinishlar yuksak mahorat bilan ijro etilib, tomoshabinlarga chuqur ma’naviy zavq ulashdi.
Mazkur “Nazm va navo kechasi” Navoiy merosini targ‘ib etish, yoshlar qalbida milliy adabiyot va san’atga bo‘lgan muhabbatni yanada mustahkamlashga xizmat qildi.

В связи с 585-летием со дня рождения Алишера Навои в Джизакском государственном педагогическом университете был проведен «Вечер поэзии и мелодии»
Можно с уверенностью сказать, что Дворец культуры Джизакского государственного педагогического университета сегодня собрал в одном кругу истинных ценителей классической музыки.
Литературный вечер был организован по инициативе Джизакского государственного педагогического университета в сотрудничестве с Джизакским областным отделением Государственной филармонии Узбекистана и Джизакским областным музыкально-драматическим театром.
Мероприятие открыл ректор Джизакского государственного педагогического университета Юлдашев Максуджан Абдуллаевич. В своей речи он подчеркнул непреходящее значение творчества великого мыслителя Алишера Навои, отметив, что его произведения остаются актуальными сквозь века. Особо он подчеркнул, что наследие Навои играет важную роль в духовном развитии молодого поколения.
На днях был отмечен ряд самоотверженных инициаторов, принявших активное участие в республиканских смотрах-конкурсах. Среди них председатель Женского консультативного совета ДжГПУ З.Касимова была награждена дипломом и сертификатом 1-й степени в номинации «Самый активный председатель женского консультативного совета». Сегодняшнее мероприятие началось с церемонии награждения. Ректор Джизакского государственного педагогического университета поздравил председателя женского совета университета Зумрад Касимову с этим достижением и торжественно вручил ей памятные подарки и дипломы.
После этого начался духовно-просветительский литературный вечер, посвященный творчеству великого мыслителя Алишера Навои. В мероприятии приняли участие известные певцы и артисты Джизакского областного отделения Государственной филармонии Узбекистана и Джизакского областного музыкально-драматического театра, а также студенческий ансамбль макома, созданный при Джизакском государственном педагогическом университете.
В ходе художественной программы с высоким мастерством исполнялись газели Алишера Навои и Захириддина Мухаммада Бабура, мелодии макома и сценические постановки, которые подарили зрителям глубокое духовное наслаждение.
Данный «Вечер поэзии и мелодии» послужил популяризации наследия Навои и дальнейшему укреплению любви к национальной литературе и искусству в сердцах молодежи.