Yangi O‘zbekiston ekologiyasini asarashga mas’ulmiz!
Ana shunday ezgu maqsadga xizmat qiladigan  Yerlarni ekologik muhofaza qilish mavzusi  bilan boshlangan noan’anaviy ochiq dars  Tarix fakulteti falsafa tarbiya va huquq ta’limi kafedrasi qoshidagi “Huquqshunos” to‘garagi hamda O‘zLiDeP Jizzax viloyat Kengashi tashabbusi asosida  viloyat Ekologiya va tabiatni muhofaza qilish boshqarmasi, viloyat tomorqa, dehqon, fermer xo‘jaliklari uyushmasi, viloyat Kadastr agentligi  hamkorligida viloyat banlik bosh boshqarmasiga qarashli bo‘lgan band bo‘lmagan aholini ishga joylashtirish Monomarkazida  tashkil etildi.  Talabalar hamda to‘garak a’zolarining ekologik madaniyatini oshirishga qaratilgan ochiq dars muhokamasida yerlarni ekologik muhofaza qilish, yerlarni haqiqiy o‘z egalariga topshirishda va yerga bo‘lgan huquqlarni ishonchli himoya qilish,  global iqlim o‘zgarishlari, ekologik bo‘hronlar va Orol dengizida yuzaga kelayotgan tashvishli muammolar, yashil makon loyihasini amalga oshirish chora tadbirlarini amalga oshirish bo‘yicha ustuvor vazifalar haqida fikrlar bildirildi.  Jizzax davlat pedagogika institiuti o‘qituvchisi, to‘garak rahbari K. Yusupov ochiq darsni davlatimiz rahbari Sh. Mirziyoevning “ Biz iste’mol qiladigan mahsulotlar, biz nafas oladigan havo, biz ichadigan suv, biz yashaydigan sayyoraga hayot bag‘io‘lovchi iqlim- barchasi tabiat tufayli. Ustiga – ustak, hozir tabiatning o‘zi bizga belgi bermoqda – o‘z haqimizda qayg‘urish uchun avvalo tabiatga g‘amho‘rlik qilishimiz kerak” iborasi bilan boshlab,  o‘z ma’ruzasida  tuproq, suv va avoning haddan ziyod ifloslanishi, iqlim o‘zgarishi, o‘simliklar va hayvonot dunyosidagi tashvishli o‘zgarishlar ekologik muammoni taraqqiyotga yuz tutayotgan mamalakatlarning xavfsizligigiga jiddiy tahdid solayotgan omillardan biriga aylantirilayotganligini alohid ta’kidlab o‘tdi.  Xususan,  keyingi besh yil ichida 32 million gektar o‘rmon maydoni inson omili natijasida qisqarganligi, shuningdek, hozirgi vaqtda Orol fojiasi tufayli 5,5 million gektardan ortiq maydonda Orolqum sahrosi paydo bo‘ldi. Har yili 100 million tonna qum va tuz havoga ko‘tarilmoqda. Bu esa, Orol harakati global muammo ekanini yana bir bor isbotlamoqda.
Jizzax viloyat Kadastr agentligi mas’ul xodimi L. Naxalov o‘z nutqida mamlakatimizda yer sohasini tartibga solishga qaratilgan islohotlar, qonunlar va hukumat  tomonidan qabul qilingan me’yoriy xujjatlar haqida alohida to‘xtalib, mamlakatimizda bundan buyon yer berish tartibiga jiddiy o‘zgartishlar kiritilganligi, bunda mahalliy xokimlarning endilikda jismoniy va yuridik shaxslarga yer berishga vakolatli emasligini, faqar yerlar Ye auksion platformasi orqali berilishini, shuningdek yerga egalik qilishga oid imtiyoz va preferensiyalar haqida ma’lumot berdi.  Jizzax viloyat Ekologiya va tabiatni muhofaza qilish boshqarmasi bo‘lim boshlig‘i Sh. Burhonov o‘z ma’ruzasida yerlardan foydalanishni nazorat qilish tizimida amalga oshirilayotgan ishlar va uning holati masalalariga, shuningdek, daraxtlarga nisbatan joriy qilingan moratoriy va ekologik ob’ektlrga nisbatan ekologik xulosa berish masalalari haqida ma’lumot berib o‘tdi. Jizzax viloyat dehqon, fermer va tomorqa xo‘jaliklari uyushmasi bo‘lim boshlig‘i Q. O‘razaliev yerlarni haqiqiy o‘z egalariga topshirishda O‘zbekiston dehqon, fermer va tomorqa xo‘jaliklari uyushmasi oldiga belgilab berilgan vazifalar to‘g‘risida ma’ruza qildi. Ochiq dars davomida muammoli masalalar yuzasidan bir qancha talabalar tomonidan berilgan va ko‘tarilgan savollar ochiq darsning yanada ko‘tarinkilik ruhini ta’minladi. Ochiq dars yakunidan so‘ng talabalar hamda to‘garak a’zolari viloyatimizda qad roslagan aholining band bo‘lmagan qismini ish bilan ta’minlash Monomarkazi faoliyati, u yerda tashkil etilgan etilgan shart sharoitlar, migratsiya xizmati bilan bog‘liq ishlar bilan tanishtirilib, esdalik uchun sur’atlarga tushishdi.

We are responsible for protecting the ecology of New Uzbekistan!
A non-traditional demo-lesson was held on the topic of ecological protection of lands that serve such a noble purpose. Based on the initiative of the “Lawyer” club under the Department of Philosophy Education and Legal Education of the History Faculty and in cooperation with the Regional Council of UzLiDeP, Jizzakh Regional Ecology and Nature Protection, the Regional Estates, Farmers and Farms Association, the Regional Cadastre Agency, the Monocenter for the Employment of Unemployed Population under the Regional business General Directorate. In the demo-class, discussion was aimed at increasing the ecological culture of students and members of the club. Opinions on ecological protection of land, transfer of land to real owners and reliable protection of rights to land, global climate changes, environmental crises and the Aral Sea were expressed about the emerging problems, the priority tasks for the implementation of measures for the implementation of the green space project. K. Yusupov, a teacher of the Jizzakh State Pedagogical Institute, head of the club, led the demo-lesson to the head of our state, Sh. Mirziyoev’s “The products we eat, the air we breathe, the water we drink, the climate that gives life to the planet we live in – all because of nature. In addition, “now nature itself is giving us a sign – in order to take care of ourselves, we must first take care of nature” he separately emphasized that climate change, alarming changes in flora and fauna are turning the environmental problem into one of the factors that seriously threaten the security of developing countries. In particular, over the last five years, 32 million hectares of forest area was reduced as a result of the human factor, as well as due to the Aral tragedy, the Orolkum desert has disappeared on an area of more than 5.5 million hectares. 100 million tons of sand and salt are released into the air every year. This proves once again that the Aral movement is a global problem.
In his speech, L. Nakhalov, the responsible officer of the Jizzakh Regional Cadastre Agency, spoke about the reforms aimed at regulating the land sector in our country, the laws and regulatory documents adopted by the government, and serious changes have been made to the land allocation procedure in our country from now on. He informed that local governors are no longer authorized to give land to individuals and legal entities, that poor land is given through the Ye auction platform, as well as the privileges and preferences related to land ownership. Head of Department of Jizzakh Regional Department of Ecology and Nature Protection Sh. Burkhanov gave information about the work carried out in the land use control system and issues of its condition, as well as the issues of the moratorium on trees and the issuing of ecological conclusions in relation to ecological objects. Head of the Jizzakh Regional Union of Peasants, Farmers and Homesteads, Q. Orazaliev, on the duties assigned to the Union of Peasants, Farmers and Homesteads of Uzbekistan in transferring land to its real owners gave a lecture. During the demo-lesson, the questions were asked by several students on problematic issues ensured the spirit of the demo-lesson. After the demo-class, students and members of the club were introduced to the activities of the Monocenter for providing employment to the unemployed part of the population in our region, the conditions established there, and the work related to the migration service.