“Zamonaviy biologik ta’limni rivojlantirishda fan, ta’lim va ishlab chiqarishning integratsiyasi”
Jizzax davlat pedagogika instituti Tabiiy fanlar fakulteti Biologiya va uni o‘qitish metodikasi kafedrasi tashabbusi bilan o‘tkazilgan respublika ilmiy amaliy konferensiya ana shunday nomlandi
Konferensiyaga O‘zRFA Botanika instituti O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasining akademigi  K.Sh.Tojibaev “O‘zbekiston florasi va uning to‘r tizimli xaritalarini yaratish istiqbollari (grid mapping).” mavzusi bilan, Namangan davlat universiteti biologiya fanlar doktori A.R. Batoshov “Nurota qoldiq tog‘lari florasi va ularning elektron ma’lumotlar bazasi” mavzusi bilan ishtirok etdi. Konferensiya biologiya fanini yanada rivojlantirish, ta’lim, fan va ishlab chiqarishning o‘zaro manfaatli hamkorlik mexanizmini yo‘lga qo‘yish, yuqori malakali kadrlar tayyorlash va ularni ish o‘rinlari bilan ta’minlash jarayonida ishlab chiqarish korxonalari bilan aloqalarni kuchaytirish, yurtimizda Uchinchi Renessans poydevorini barpo etish, unga xissa qo‘shish maqsadida tashkil qilindi.
Konferensiyada  Jizzax davlat o‘rmon xo‘jaligi direktori A.T Xolmatov, O‘zbekiston ekologik partiyasining Jizzax viloyati ekologik kengashi raisi A.X. Raxmonqulov, Zomin davlat qo‘riqxonasining ilmiy ishlar bo‘yicha direktor o‘rinbosari Q.A. Turatov, Zomin milliy tabiat bog‘ining ilmiy ishlar bo‘yicha direktor o‘rinbosari H.H.Xazratqulov, Zomin milliy tabiat bog‘ining katta ilmiy xodimi S.Barakaev,  Namangan davlat universiteti tayanch doktorantlari R.K.G‘ulomov, X.R. Xoshimov, Toshkent davlat agrar universiteti magistranti Z.A.Raximjonovalar biologiyaning global muammolari bo‘yicha ma’ruza qilishdi. Konferensiyada biologiya yo‘nalishining bakalavriat  va 1-2- bosqich magistrlari, tayanch doktorantlari faol ishtirok etdishdi.

“Integration of science, education and production in the development of modern biological education”
The republican scientific and practical conference held at the initiative of the Department of Biology and its Teaching Methodology of the Faculty of Natural Sciences of Jizzakh State Pedagogical Institute was named
Academician of the Academy of Sciences of the Republic of Uzbekistan K.Sh. Tojibaev of the Institute of Botany of the UzRFA participated in the conference “The prospects of creating grid mapping of the flora of Uzbekistan.” with the topic, Namangan State University Doctor of Biological Sciences A.R. Batoshov participated with the topic “Flora of Nurota Relic Mountains and their electronic database”. The conference aims to further develop biological science, establish a mechanism of mutually beneficial cooperation between education, science and production, strengthen relations with production enterprises in the process of training highly qualified personnel and providing them with jobs. It was organized in order to lay the foundations of the Third Renaissance, to contribute to it.
At the conference, Director of Jizzakh State Forestry A.T. Kholmatov, Chairman of the Ecological Council of Jizzakh Region of the Ecological Party of Uzbekistan A.Kh. Rakhmonkulov, deputy director for scientific affairs of the Zomin State Reserve Q.A. Turatov, H.H. Khazratkulov, deputy director for scientific affairs of the Zomin National Nature Park, S. Barakaev, senior researcher of the Zomin National Nature Park, R.K. Gulomov, Kh.R., doctoral students of the Namangan State University. Khoshimov, graduate student of Tashkent State Agrarian University Z.A. Rakhimjonova gave a lecture on the global problems of biology. The conference was actively attended by undergraduate and 1st-2nd master’s degrees, basic doctoral students of biology.