Universitetga quyosh panellari o‘rnatilmoqda.
Xabaringiz bor bugun yurtimizda  quyosh batareyalari va suv isitgichlariga talab ortib bormoqda. Keyingi paytlarda chiroqlar tez-tez o‘chayotgan bir sharoitda ular odatdagidek hayot kechirish imkonini beradi. Xo‘sh quyosh batareyalari nima? Uning qanday afzalliklari bor?
QUYoSh BATAREYaSI — yarimo‘tkazgichli fotoelementlarga asoslangan tok manbai bo‘lib, u  quyosh radiatsiyasi energiyasini bevosita elektr energiyasiga aylantiradi. Quyosh batareyasi Elementlarining ishlashi ichki fotoeffekt hodisasiga asoslangan. Dastlabki quyosh elementini 1953—54 y. larda AQSh olimlari G. Pirson, K. Fuller va D. Chapinlar tomonidan ishlab chiqilgan. Mutaxassislarning fikricha, eng arzon quyosh panellari 150 Vt quvvatga ega bo‘lib, ulardan 5-6 xonani yoritish va bitta televizor ishlashi uchun foydalanish mumkin. Agar ikkita televizor, bitta muzlatgich va ko‘proq xonalarni elektr energiyasi bilan ta’minlash zarur bo‘lsa, kamida 2 kVt quvvatga ega quyosh panellari kerak bo‘ladi. Quyosh panellaridan foydalanib, nafaqat barqaror, balkim tekin elektr energiyasiga ega bo‘lasiz, chunki uni o‘zingiz ishlab chiqarasiz.
Bugun Jizzax davlat pedagogika universitetiga rahbariyat tashabbusi bilan quyosh batareyalari o‘rnatilmoqda. Ayni paytda bosh binoga 100 kVt quvvatga ega quyosh panellari o‘rnatilayotgan bo‘lsa, Kuyovboshi MFY da  joylashgan Matematika va informatika fakulteti binolariga 20 kVt quvvatga ega panellar o‘rnatilmoqda.

Solar panels are being installed at the university.
As you know, the demand for solar batteries and water heaters is increasing in our country today. Later, in a situation where the lights often go out, they allow us to live a normal life. So what are solar cells? What are its advantages?
A SOLAR BATTERY is a power source based on semiconductor photocells, which directly converts solar radiation energy into electrical energy. The operation of solar cells is based on the internal photoeffect phenomenon. The first solar cell was built in 1953-54. developed by US scientists G. Pearson, K. Fuller and D. Chapin. According to experts, the cheapest solar panels have a power of 150 W, which can be used to light 5-6 rooms and operate one TV. If you need to power two TVs, one refrigerator, and more rooms, you need at least 2 kW of solar panels. By using solar panels, you not only get sustainable, but also free electricity, because you generate it yourself.
Today, solar batteries are being installed at Jizzakh State Pedagogical University at the initiative of the management. At the moment, 100 kW solar panels are being installed in the main building, while 20 kW panels are being installed in the buildings of the Faculty of Mathematics and Informatics located at Kuyovboshi MFY.