Zahiriddin Muhammad Boburning 540 yillik tavallud ayyomiga bag‘ishlangan tadbir ko‘tarinki ruhda o‘tdi
Jizzax davlat pedagogika universitetida Mir Alisher Navoiy tavalludining 582 yilligi hamda Zahiriddin Muhammad Bobur tavalludining 540 yilligi munosabati bilan «She’riyatning ikki qanoti» shiori ostida ma’naviy va ma’rifiy kecha tashkil etildi.
Adabiy kechani universitet rektori, professor Sh.Sharipov o‘z nutqi bilan ochib berdi. Universitet rektori A.Navoiy va Z.M.Bobur hayoti va ijodi haqida fikrlar bilidirib, o‘tkazilayotgan bu kabi tadbirlar bobolarimizning ma’naviy merosi va tarixini o‘rganishdagi ahamiyati qay darajada muhim ekanligiga to‘xtalib o‘tdi.Tadbirni faol va ijodkor talaba yoshlarning taqdirlash marosimi davom ettirdi.

The event dedicated to the 540th anniversary of the birth of Zahiriddin Muhammad Babur was held in high spirits
On the occasion of the 582nd anniversary of the birth of Mir Alisher Navoi and the 540th anniversary of the birth of Zahiriddin Muhammad Babur, a spiritual and educational evening was organized at Jizzakh State Pedagogical University under the slogan “Two Wings of Poetry”.
The literary evening was opened by the rector of the university, professor Sh. Sharipov with his speech. Rector of the university A.Navoiy and Z.M.Babur expressed their opinions about the life and work and pointed out how important such events are in learning the spiritual heritage and history of our ancestors. The event was continued by the awarding ceremony of active and creative students.
The creative evening ended with a theatrical concert program with the participation of the ensemble of students named after E. Lutfullaev organized under the university.