“Biz birmiz va birgalikda kuchmiz” JDPU “Volontyorlar klubi” ana shu shior ostida harakatlanmoqda.
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2022-yil 15-martdagi “Nuroniylarni har tomonlama qo‘llab-quvvatlash, ularning turmush darajasini oshirishga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risidagi”gi PQ-167-sonli qarorining 3-ilovasi 5-bandida  O‘zgalarning parvarishiga muhtoj bo‘lgan yolg‘iz keksalar va yolg‘iz yashaydigan keksalarni ma’naviy-ruhiy hamda psixologik qo‘llab-quvvatlash maqsadida joylardagi davlat organlari va muassasalarining malakali psixologlari, faol yoshlardan iborat bo‘lgan volontyorlik guruhlarini shakllantirish. Ushbu guruhlar tomonidan har oyda kamida bir marotaba o‘zgalarning parvarishiga muhtoj bo‘lgan yolg‘iz keksalar va yolg‘iz yashaydigan keksalarning holidan xabar olish  vazifasi belgilangan. Ana shu bandning ijrosini ta’minlash maqsadida Jizzax davlat pedagogika universiteti “Volontyorlar klubi”  hamda Pedagogika va psixologiya fakulteti  hamkorlikda Zomin tumani Achchi qishlog‘iga yo‘l olishdi. Manzilga yetib borgan talaba yoshlarimiz 3 ta  guruhlarga bo‘lingan holda ish yuritishadi.
Volontyor talaba yoshlarning bir qismi  maxalla ahli, yosh oilalar, maxalla faollari, ko‘cha oqsoqollari bilan” Aholi bilan ishlashda psixologik bilim va muloqat madaniyatining o‘rni” mavzusida suhbatlar  o‘tkazish bilan bir qatorda yolg‘iz keksalar, imkoniyati cheklanganlar holidan xabar olishadi, qolgan guruhlar esa mahalladagi umumta’lim maktablarining yuqori sinf o‘quvchilari bilan mahorat darslari va turli davra suhbatlarini tashkil qilishadi. “Volontyorlar klubi”ning Achchi qishlog‘ida o‘tkazgan ma’naviy- ma’rifiy tadbirlari kun davomida yoritib boriladi.

«Мы едины, и вместе мы сила» под таким лозунгом действует «Волонтерский клуб» ДжГПУ
В 5 пункте приложения 3 Постановления PQ-167 Президента Республики Узбекистан от 15 марта 2022 года «О всесторонней поддержке нуронцев и дополнительных мерах по улучшению их жизненного уровня» речь идет о необходимости формирования волонтерские группы, состоящие из квалифицированных психологов местных государственных органов и учреждений, активной молодежи, для оказания моральной, духовной и психологической поддержки одиноким пожилым людям, нуждающимся в заботе других, и одиноким пожилым людям. Перед этими группами не реже одного раза в месяц поставлена задача навестить и узнать о состоянии одиноких пожилых людей, нуждающихся в уходе окружающих, и одиноких пожилых людей. В целях обеспечения выполнения данного пункта «Волонтерский клуб» Джизакского государственного педагогического университета и факультета педагогики и психологии выехали в село Аччи Зааминского района.
Часть волонтерской студенческой молодежи помимо проведения бесед с местными жителями, молодыми семьями, активистами махалли, аксакалами улиц на тему «Роль психологических знаний и культуры общения в работе с жителями» навестят одиноких пожилых людей, инвалидов, а остальные группы организуют мастер-классы и беседу на различные темы со старшеклассниками района. В течение дня будет освещаться духовно-просветительская деятельность «Клуба волонтеров» в селе Аччи.