Giyohvandlik – umr zavoli
Hozirgi kunda giyohvandlik global muammolardan biridir. So‘nggi yillarda, yurtimizda giyohvandlikka qarshi kurashda keng qamrovli tadbirlar o‘tkazilib kelinmoqda. Eng muhimi sog‘lom turmush tarzini targ‘ib etish yo‘lida ko‘p ishlar amalga oshirilmoqda.
Jumladan Giyohvandlikka qarshi kurash doirasida Jizzax davlat pedagogika universitietida ham bir targ‘ibot-tashviqot tadbirlari, davra suhbatlari tashkil etib kelinmoqda
O‘tkazilayotgan har bir tadbirlar huquqni muhofaza qilish tashkilotlari bilan hamkorlikda tashkil etilmoqda. Universitetning ARM majlislar zalida tashkil etilgan navbatdagi davra suhbatiga ham Jizzax viloyati hokimligidan, viloyat IIB dan,  respublika ixtisoslashtrilgan narkologiya ilmiy amaliy tibbiyot markazi shifokorlari hamda imom xatiblar taklif etildi.
Tadbirda Bugun giyohvandlik girdobiga mubtalo bo‘layotganlarning ayanchli taqdiri, o‘zini chohga itargan mana shunday illat qurbonlariga ortga yo‘l topish mushkul ekanligi. Kelajak umrbod qorong‘ulik qa’riga kirmasligi uchun ham hushyor bo‘lishi lozimligi xususida so‘z yuritildi. Shuningdek davra suhbatida ishtirok etgan talaba yoshlar narkotik moddalar, boshqa taqiqlangan  illatlar zararidan  ogoh bo‘lish, sog‘lom  hayot  tarzini  keng  targ‘ib  qilish,  ushbu ezgu maqsadlarga qaratilgan tadbirlar targ‘ibot va tashviqot ishlarini ko‘paytirish xususida o‘z taklif va mulohazalarini bildrishdi.

Addiction is a lifelong problem
Nowadays drug addiction is one of the global problems. In recent years, extensive measures have been taken in the fight against drug addiction in our country. Most importantly, a lot of work is being done to promote a healthy lifestyle.
In particular, within the framework of the fight against drug addiction, the Jizzakh State Pedagogical University is organizing promotional events and roundtable discussions.
All events are organized in cooperation with law enforcement organizations. The next roundtable discussion organized in the meeting hall of the Information Resource Center of the University was also invited from the administration of Jizzakh region, the Department of Internal Affairs of the region, the doctors of the specialized narcology scientific and applied medical center of the republic, as well as imams.
At the event, it is the sad fate of those who fall into the vortex of drug addiction, that it is difficult to find a way back for the victims of this kind of evil that has pushed them into the pit. They talked about the need to be vigilant so that the future does not fall into darkness forever. Also, the students who participated in the round-table discussion made their own suggestion regarding awareness of the dangers of narcotic drugs and other prohibited vices, wide promotion of a healthy lifestyle, and promotion of activities aimed at these noble goals.