Giyohvandlik – umr zavoli
Hozirgi kunda giyohvandlik global muammolardan biridir. So‘nggi yillarda, yurtimizda giyohvandlikka qarshi kurashda keng qamrovli tadbirlar o‘tkazilib kelinmoqda. Eng muhimi sog‘lom turmush tarzini targ‘ib etish yo‘lida ko‘p ishlar amalga oshirilmoqda.
Jumladan Giyohvandlikka qarshi kurash doirasida Jizzax davlat pedagogika universitietida ham bir targ‘ibot-tashviqot tadbirlari, davra suhbatlari tashkil etib kelinmoqda
O‘tkazilayotgan har bir tadbirlar huquqni muhofaza qilish tashkilotlari bilan hamkorlikda tashkil etilmoqda. Universitetning ARM majlislar zalida tashkil etilgan navbatdagi davra suhbatiga ham Jizzax viloyati hokimligidan, viloyat IIB dan,  respublika ixtisoslashtrilgan narkologiya ilmiy amaliy tibbiyot markazi shifokorlari hamda imom xatiblar taklif etildi.
Tadbirda Bugun giyohvandlik girdobiga mubtalo bo‘layotganlarning ayanchli taqdiri, o‘zini chohga itargan mana shunday illat qurbonlariga ortga yo‘l topish mushkul ekanligi. Kelajak umrbod qorong‘ulik qa’riga kirmasligi uchun ham hushyor bo‘lishi lozimligi xususida so‘z yuritildi. Shuningdek davra suhbatida ishtirok etgan talaba yoshlar narkotik moddalar, boshqa taqiqlangan  illatlar zararidan  ogoh bo‘lish, sog‘lom  hayot  tarzini  keng  targ‘ib  qilish,  ushbu ezgu maqsadlarga qaratilgan tadbirlar targ‘ibot va tashviqot ishlarini ko‘paytirish xususida o‘z taklif va mulohazalarini bildrishdi.

Наркомания – гибель жизни
В настоящее время наркомания является одной из глобальных проблем. В последние годы в нашей стране были предприняты широкие меры по борьбе с наркоманией. Самое важное, проводится большая работа по пропаганде здорового образа жизни.
В частности, в рамках борьбы с наркоманией в Джизакском государственном педагогическом университете организуется ряд пропагандистских мероприятий и круглых столов.
Все мероприятия организовываются в сотрудничестве с правоохранительными органами. И к очередной беседе, организованной в зале заседаний ЦИР университета были приглашены специалисты хокимията Джизакской области, областного УВД, врачи республиканского специализированного наркологического научно-практического медицинского центра, имамы.
На мероприятии речь шла о печальной судьбе тех, кто попадает в водоворот наркомании, о том, что жертвам такого рода зла трудно найти дорогу назад, и они должны быть бдительными, чтобы будущее не уходит в глубины тьмы навсегда. Также студенты, принявшие участие в беседе высказали свои предложения и размышления по информированию о вреде наркотических веществ и других запрещенных пороков, широкой пропаганде здорового образа жизни, пропагандистской и агитационной деятельности, направленной на достижение этих благородных целей.