E’tirofga munosib ayol…
Tarix fanlari doktori, professor  «Mehnat shuhrati» ordeni sohibi, Faniya Axmedshina  haqida o‘ylaganimda ko‘z o‘ngimda odamiylik va olimlikni o‘zida mujassamlashtirgan, halol va  kamtarin inson  gavdalanadi.
40 yildan beri Jizzax davlat pedagogika universitetida faoliyat ko‘rsatyotgan Faniya Axmedshinani chinakam fidoyi, xokisor, bag‘rikeng ayol desak mubolag‘a bo‘lmaydi. Umrining har bir daqiqasini ilm-fan va ta’limga bag‘ishlagan ustoz  uchun bugun yana bir quvonchli kunga aylandi.
Jizzax davlat pedagogika universitetining kichik majlislar zali bugun ustozning xursandchilik kuniga sherik bo‘lish uchun kelgan shogirdlari va hamkasblari bilan to‘ldi. Tadbir avvalida, O‘zbekiston Respublikasi Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vaziriligining Jizzax viloyati bo‘yicha hududiy boshqarmasi boshlig‘i Bobur Qodirov tomonidan Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vaziri Ibrohim Abdurahmonovning professor Faniya Axmedshinaga yo‘llagan tabrik xati o‘qib eshttirildi.
E’tirof va e’tibordan mamnun ustoz  buning barchasi faqat halol mehnati ortidan ekanligini bot-bot ta’kidlaydi.
“Tabriklar, qutlovlar hali tingani yo‘q. Meni kamtarona mehnatimni yuksak qadrlagan yurtboshimga raxmat. Olim odam boy bo‘lmasligi mumkin, ammo xor ham bo‘lmaydi deyishadi…Umrimning eng go‘zal damlari shogirdlarim, talabalarim davrasida o‘tayapti. Bir insonnig 100 nafar farzandi bo‘lmasligi tabiiy…,100 dan ziyod shogirdi bo‘lishi rost. Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vaziri I.Abdurahmonovning tabrik xatini eshitib ko‘nglim ko‘tarildi. Xursand bo‘ldim. Hayajonim cheksiz…oddiy bir o‘qituvchiga bundan ortiq e’tibor bo‘lishi mumkinmi? ”-deydi professor, Faniya Axmedshina.
“Olimdan hashamatli imoratlar, mol-dunyo emas. Yaxshi nom, ulkan ma’naviy meros qoladi. Faniya Abzalovna manfaat nimaligini bilmaydigan, o‘ziga ortiqcha baho bermaydigan, samimiy va kamtar, shogirdlariga cheksiz ehtirom ko‘rsatadigan insondir. Olimlik chin ma’noda, fidoyilik deganidir.  Fidoyi va haqiqiy ustoz Faniya Abzalovnaga mana shunday yuksak mukofot “Mehnat shuhrati” ordeni muborak bo‘lsin”-deydi universitet rektori prof. Sh.Sharipov
Tadbirda opaga havas qilib unga tilak bildirganlar ko‘p bo‘ldi. Tadbir juda chiroyli o‘tdi. Gullar o‘z egasiga topshirildi. Eng chiroylisi esa hali gullarga, hali tabriklarga  mahliyo bo‘lib turgan opaning baxtdan yashnab turgan  nurli chehrasi edi.

A woman worthy of recognition…
When we think of Fania Akhmedshina, doctor of history, professor, holder of the Order of Labor Fame, we think of an honest and humble person who embodies humanity and science.
It is no exaggeration to say that Fania Akhmedshina, who has been working at Jizzakh State Pedagogical University for 40 years, is a truly selfless, humble and tolerant woman. Today has become another happy day for the teacher who devoted every minute of his life to science and education.
The small assembly hall of the Jizzakh State Pedagogical University was filled with students and colleagues who came to join the teacher’s day of joy today.
At the beginning of the event, a congratulatory letter for Professor Faniya Ahmedshina sent by the Minister of Higher Education, Science and Innovation Ibrahim Abdurakhmanov was read out by Bobur Kadyrov, Head of the Regional Department of the Ministry of Higher Education, Science and Innovation of the Republic of Uzbekistan for Jizzakh Region.
Satisfied with recognition and attention, the teacher repeatedly emphasizes that all this is due to honest work.
“Congratulations and congratulations have not stopped yet. Thanks to my country’s president who appreciated my humble work. They say that a scientist may not be rich, but he will not be despised either… The most beautiful moments of my life are spent in the circle of my students. It is natural that a person does not have 100 children…, it is true that he has more than 100 students. I was cheered up after hearing the congratulatory letter of the Minister of Higher Education, Science and Innovation I. Abdurakhmanov. I was happy. My excitement is endless…can a simple teacher get more attention than that? “says Professor Faniya Akhmedshina.
“A scientist is not a luxury building, but wealth. A good name and a great spiritual legacy will remain. Faniya Abzalovna is a person who does not know what is good, does not overestimate herself, is sincere and humble, and shows infinite respect to her students. Science in the true sense means selflessness. To the selfless and true teacher, Faniya Abzalovna, be blessed with such a high award, the Order of Labor Fame,” said the rector of the university, prof. Sh. Sharipov
At the event, there were many people who admired the sister and wished her well. The event was very beautiful. The flowers were handed over to their owner. The most beautiful thing was the radiant face of the sister, who was still in love with flowers and congratulations.