E’tirofga munosib ayol…
Tarix fanlari doktori, professor  «Mehnat shuhrati» ordeni sohibi, Faniya Axmedshina  haqida o‘ylaganimda ko‘z o‘ngimda odamiylik va olimlikni o‘zida mujassamlashtirgan, halol va  kamtarin inson  gavdalanadi.
40 yildan beri Jizzax davlat pedagogika universitetida faoliyat ko‘rsatyotgan Faniya Axmedshinani chinakam fidoyi, xokisor, bag‘rikeng ayol desak mubolag‘a bo‘lmaydi. Umrining har bir daqiqasini ilm-fan va ta’limga bag‘ishlagan ustoz  uchun bugun yana bir quvonchli kunga aylandi.
Jizzax davlat pedagogika universitetining kichik majlislar zali bugun ustozning xursandchilik kuniga sherik bo‘lish uchun kelgan shogirdlari va hamkasblari bilan to‘ldi. Tadbir avvalida, O‘zbekiston Respublikasi Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vaziriligining Jizzax viloyati bo‘yicha hududiy boshqarmasi boshlig‘i Bobur Qodirov tomonidan Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vaziri Ibrohim Abdurahmonovning professor Faniya Axmedshinaga yo‘llagan tabrik xati o‘qib eshttirildi.
E’tirof va e’tibordan mamnun ustoz  buning barchasi faqat halol mehnati ortidan ekanligini bot-bot ta’kidlaydi.
“Tabriklar, qutlovlar hali tingani yo‘q. Meni kamtarona mehnatimni yuksak qadrlagan yurtboshimga raxmat. Olim odam boy bo‘lmasligi mumkin, ammo xor ham bo‘lmaydi deyishadi…Umrimning eng go‘zal damlari shogirdlarim, talabalarim davrasida o‘tayapti. Bir insonnig 100 nafar farzandi bo‘lmasligi tabiiy…,100 dan ziyod shogirdi bo‘lishi rost. Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vaziri I.Abdurahmonovning tabrik xatini eshitib ko‘nglim ko‘tarildi. Xursand bo‘ldim. Hayajonim cheksiz…oddiy bir o‘qituvchiga bundan ortiq e’tibor bo‘lishi mumkinmi? ”-deydi professor, Faniya Axmedshina.
“Olimdan hashamatli imoratlar, mol-dunyo emas. Yaxshi nom, ulkan ma’naviy meros qoladi. Faniya Abzalovna manfaat nimaligini bilmaydigan, o‘ziga ortiqcha baho bermaydigan, samimiy va kamtar, shogirdlariga cheksiz ehtirom ko‘rsatadigan insondir. Olimlik chin ma’noda, fidoyilik deganidir.  Fidoyi va haqiqiy ustoz Faniya Abzalovnaga mana shunday yuksak mukofot “Mehnat shuhrati” ordeni muborak bo‘lsin”-deydi universitet rektori prof. Sh.Sharipov
Tadbirda opaga havas qilib unga tilak bildirganlar ko‘p bo‘ldi. Tadbir juda chiroyli o‘tdi. Gullar o‘z egasiga topshirildi. Eng chiroylisi esa hali gullarga, hali tabriklarga  mahliyo bo‘lib turgan opaning baxtdan yashnab turgan  nurli chehrasi edi.

Женщина, достойная признания…
Не будет преувеличением сказать, что Фания Ахмедшина, 40 лет работающая в Джизакском государственном педагогическом университете, действительно самоотверженная, скромная и толерантная женщина. Сегодня еще один счастливый день для учителя, который каждую минуту своей жизни посвятил науке и образованию.
Малый зал Джизакского государственного педагогического университета был заполнен студентами и коллегами, которые пришли сегодня присоединиться к празднику наставника. В начале мероприятия, начальник областного управления Министерства высшего образования, науки и инноваций Республики Узбекистан по Джизакской области Бобур Кадыров зачитал поздравительное письмо, направленное министром высшего образования, науки и инноваций Республики Узбекистан Ибрагимом Абдурахмановым профессору Фании Ахмедшиной.
Довольный признанием и вниманием, наставник неоднократно подчеркивает, что все это благодаря честному труду.
«Поздравления и поздравления еще не прекратились. Спасибо президенту моей страны, который оценил мой скромный труд. Говорят, что ученый не может быть богат, но и презирать его нельзя… Самые прекрасные минуты моей жизни проходят в кругу моих учеников. Это естественно, что у человека не 100 детей…, это правда, что у него более 100 учеников. Взбодрился, услышав поздравительное письмо министра высшего образования, науки и инноваций И.Абдурахманова. Я был счастлив. Мое волнение безгранично… может ли простой учитель привлечь больше внимания, чем это? «, — говорит профессор Фания Ахмедшина.
«Об ученом останутся не роскошное здание и богатство. Доброе имя и большое духовное наследие останутся. Фания Абзаловна – человек, не знающий добра, не переоценивающий себя, искренний и скромный, проявляющий безмерное уважение к своим ученикам. Наука в истинном смысле означает бескорыстие. Пусть преданный и верный педагог Фания Абзаловна будет удостоена такой высокой награды – ордена Трудовой Славы», – сказал ректор университета, проф. Ш. Шарипов
На мероприятии было много людей, которые восхищались наставником и желали ему всего наилучшего. Мероприятие было очень красивым. Цветы были переданы их владелице. Самым прекрасным было светлое лицо устоза, все так же влюбленной в цветы и поздравления.