Hasharchilar hormang…
Navro‘z umumxalq bayrami va muborak Ramazon oyi arafasida  “Obod va fayzli mahalla – yurt ko‘rki” shiori ostida o‘tkazilgan  umumxalq xayriya hasharida Jizzax davlat pedagogika universiteti professor-o‘qituvchilari hamda talaba yoshlari ham faol ishtirok etishdi.
Shu kuni universitetning Bog‘ishamol hududida joylashgan “Talabalar bog‘i”,  Bo‘ston shaharchasidagi Sirtqi bo‘lim hamda bosh binoda obodonlashtirish va ko‘chat ekish tadbirlari tashkil etildi. Xabaringiz bor 11 mart kuni tashkil etilgan hasharda 1957 dona (shotut, pavloniya, katalpa)  kabi mevali hamda manzarali ko‘chatlar ekildi. Bugun ushbu hududga  4000 dona ( shotut, pavloniya, katalpa, terak, anor, flion, yasin)  kabi ko‘chatlar qadaldi. Shuningdek shaxrimizdagi Bog‘ishamol hududida joylshagan “Talabalar bog‘i” ham   1000 dona mevali hamda manzarali nihollar ekildi.
Hashar, obodonlashtirish bo‘layotgan joyda mehnat qilayotganlarga “Hormanglar!” deyish o‘zbekning o‘ziga xos fazilatlaridan biridir. Shunday azaliy qadriyatni ulug‘lab, o‘z hissasini qo‘shishni istagan universitet rektori Sh.Sharipov boshchiligidagi rahbariyat vakillari ishtiyoq bilan ko‘chat ekayotgan talaba yoshlar  huzuriga kelib, ular holidan xabar olishdi.
Yurtimizda o‘zaro hurmat, keksalar, o‘ksik ko‘ngillar holidan xabar olish, hasharlar tashkil qilish millatimiz ruhiga singib, necha asrdirki avloddan-avlodga o‘tib, xalqimizni birligi va totuvligida muhim ahamiyat kasb etib kelmoqda. Ayniqsa, ma’naviy hayotimizning uzviy qismiga aylangan hashar umummilliy an’anaga aylangan desak mubolag‘a emas.
Urf-odatga aylangan hashar nafaqat tozalik, balki odamlar o‘rtasida o‘zaro hurmat, mehr-oqibat va hamjihatlikni ham keltirib chiqaradi.

Don’t get tired, the hashar participants …
Professors and students of Jizzakh State Pedagogical University took an active part in the public charity event held on the eve of Navruz national holiday and the holy month of Ramadan under the slogan “Prosperous neighborhood – the country’s beauty”.
On this day, landscaping and planting events were organized in the “Students’ Garden” located in the Bogishamol area of the university, the External Department in the town of Boston, and the main building. As you know, 1957 fruit trees and decorative plants were planted in the hashar established on March 11. Today, 4,000 saplings (shotut, paulownia, catalpa, poplar, pomegranate, flion, jasin) were planted in this area. Also, 1000 fruit and ornamental seedlings were planted in the “Students’ Garden” located in the Bogishamol region of our city.
“Don’t get tired!” saying is one of the unique qualities of an Uzbek. Representatives of the management led by the rector of the university Sh. Sharipov, who wanted to glorify such an ancient value, came to the presence of the students and young people who were eagerly planting seedlings and got information about them.
In our country, mutual respect, receiving information from the elderly and the infirm, and organizing funerals have been absorbed into the spirit of our nation and have been passed down from generation to generation for several centuries, gaining importance in the unity and harmony of our people. It is no exaggeration to say that hashar, which has become an integral part of our spiritual life, has become a national tradition.
Hashar, which has become a tradition, brings not only cleanliness, but also mutual respect, kindness and harmony between people.