Hasharchilar hormang…
Navro‘z umumxalq bayrami va muborak Ramazon oyi arafasida  “Obod va fayzli mahalla – yurt ko‘rki” shiori ostida o‘tkazilgan  umumxalq xayriya hasharida Jizzax davlat pedagogika universiteti professor-o‘qituvchilari hamda talaba yoshlari ham faol ishtirok etishdi.
Shu kuni universitetning Bog‘ishamol hududida joylashgan “Talabalar bog‘i”,  Bo‘ston shaharchasidagi Sirtqi bo‘lim hamda bosh binoda obodonlashtirish va ko‘chat ekish tadbirlari tashkil etildi. Xabaringiz bor 11 mart kuni tashkil etilgan hasharda 1957 dona (shotut, pavloniya, katalpa)  kabi mevali hamda manzarali ko‘chatlar ekildi. Bugun ushbu hududga  4000 dona ( shotut, pavloniya, katalpa, terak, anor, flion, yasin)  kabi ko‘chatlar qadaldi. Shuningdek shaxrimizdagi Bog‘ishamol hududida joylshagan “Talabalar bog‘i” ham   1000 dona mevali hamda manzarali nihollar ekildi.
Hashar, obodonlashtirish bo‘layotgan joyda mehnat qilayotganlarga “Hormanglar!” deyish o‘zbekning o‘ziga xos fazilatlaridan biridir. Shunday azaliy qadriyatni ulug‘lab, o‘z hissasini qo‘shishni istagan universitet rektori Sh.Sharipov boshchiligidagi rahbariyat vakillari ishtiyoq bilan ko‘chat ekayotgan talaba yoshlar  huzuriga kelib, ular holidan xabar olishdi.
Yurtimizda o‘zaro hurmat, keksalar, o‘ksik ko‘ngillar holidan xabar olish, hasharlar tashkil qilish millatimiz ruhiga singib, necha asrdirki avloddan-avlodga o‘tib, xalqimizni birligi va totuvligida muhim ahamiyat kasb etib kelmoqda. Ayniqsa, ma’naviy hayotimizning uzviy qismiga aylangan hashar umummilliy an’anaga aylangan desak mubolag‘a emas.
Urf-odatga aylangan hashar nafaqat tozalik, balki odamlar o‘rtasida o‘zaro hurmat, mehr-oqibat va hamjihatlikni ham keltirib chiqaradi.

Не уставайте участники хашара…
Профессора и студенты Джизакского государственного педагогического университета приняли активное участие в общенациональной благотворительной акции, проведенной в канун национального праздника Навруз и священного месяца Рамадан под девизом «Благоустройство махалли – процветание страны».
В этот день были организованы мероприятия по благоустройству и озеленению «Студенческого сада», расположенного в Богишамол университета, экстерната в городе Бустон и главного корпуса. Как известно, 11 марта 1957 года в хашаре было посажено плодовых деревьев и декоративных растений. На сегодняшний день на этом участке посажено 4000 саженцев (шотут, павловния, катальпа, тополь, гранат, флион, ясин). Кроме того, 1000 плодово-декоративных саженцев были высажены в «Студенческом саду», расположенном на территории Богишамол нашего города.
Участникам хашара, благоустройства говорить «Не уставайте!» является одним из уникальных качеств узбеков. Представители руководства во главе с ректором университета Ш.Шариповым, желающие прославить столь древнюю ценность и внести свой вклад, подошли к студентам, с энтузиазмом сажавшим саженцы.
В нашей стране взаимоуважение, навещать стариков и немощных, организация похорон прочно вошли в дух нашего народа, передаются из поколения в поколение на протяжении нескольких столетий и играют важную роль в единство и согласие нашего народа. Не будет преувеличением сказать, что хашар, ставший неотъемлемой частью нашей духовной жизни, стал национальной традицией.
Хашар, ставший традицией, несет не только чистоту, но и взаимное уважение, доброту и согласие между людьми.