Nogironligi bo‘lgan shaxslarga berilgan imtiyozlarning yagona ro‘yxati shakllantiriladi.
Xabaringiz bor «Nogironligi bo‘lgan shaxslarni qo‘llab-quvvatlash tizimini takomillashtirishga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida»gi prezident qarori qabul qilindi.Qarorga ko‘ra, 2023 yil 1 iyungacha nogironligi bo‘lgan shaxslar va ularga g‘amxo‘rlik qiluvchilarga berilgan imtiyozlarning yagona ro‘yxati shakllantiriladi. Mazkur ro‘yxat “Advice.uz” huquqiy portaliga joylashtiriladi. Unga ko‘ra 2023/2024 o‘quv yilidan “Maxsus pedagogika, defektologiya” yo‘nalishida magistratura uchun to‘liq davlat granti beriladi. 2023/2024 o‘quv yilida: abiturientlar uchun mo‘ljallangan qabul tartibiga oid ma’lumotlar nogironligi bo‘lgan shaxslar uchun qulay formatda bo‘ladi; bunda videoroliklar surdotarjima yoki subtitrlar bilan namoyish etiladi. O‘qiyotgan nogironligi bo‘lgan talabalarga ta’lim jarayonida ko‘maklashish uchun uning yaqinlaridan biriga OTMda yonida birga bo‘lish uchun sharoit yaratiladi. Joriy yilda Nogironligi bo‘lgan shaxslarni reabilitatsiya qilish va protezlash milliy markazi va uning hududiy markazlari robotlashtirilgan lokomat majmuasi va boshqa zamonaviy reabilitatsiya uskunalari bilan ta’minlanadi.Qarorga ko‘ra shuningdek, nogironligi bo‘lgan shaxslarni qo‘llab-quvvatlash tizimini takomillashtirish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar rejasi tasdiqlandi. Yig‘ilishda qaror maazmun mohiyatidank yelib chiqib ana shular to‘g‘risida ma’lumot berildi. Tibbiyot fakulteti talabalari tomonidan berilgan savollarga mutaxassislar javob berishdi.
Talaba yoshlar hamda fakultet professor-o‘qituvchilari ishtirokida bo‘lgan yig‘ilishda Jizzax viloyat nogironligi bo‘lgan shaxslarni reablitatsiya qilish va protezlash markazi boshlig‘i S.Aliqulov, Oliy toifali shifokorlar M.Ibratova,  O.Pardaboevlar  ma’ruza qilishdi.

Будет создан единый перечень льгот, предоставляемых лицам с инвалидностью
Как известно, принято №ПП-74 постановление Президента Республики Узбекистан от 27.02.2023 г. «О дополнительных мерах по совершенствованию системы поддержки инвалидов». Согласно постановлению, до 1 июня 2023 года будет сформирован единый перечень льгот, предоставляемых инвалидам и лицам, осуществляющим уход за ними. Этот список будет размещен на юридическом портале «Advice.uz». Согласно которому, с 2023/2024 учебного года будет предоставляться полный государственный грант на получение степени магистра по направлению «Специальная педагогика, дефектология». В 2023-2024 учебном году: информация о порядке приема, предназначенная для абитуриентов, будет представлена ​​в удобном для лиц с ограниченными возможностями формате; где видео показываются с сурпопереводом или субтитрами. В целях оказания помощи студентам с ограниченными возможностями обучения в учебном процессе будут созданы условия для того, чтобы один из их родственников находился с ними в вузе. В текущем году Республиканский центр реабилитации и протезирования инвалидов и его областные центры будут обеспечены роботизированным локомотивным комплексом и другим современным реабилитационным оборудованием, утвержден план дополнительных мероприятий. На совещании была дана информация по сути принятого решения. Эксперты ответили на вопросы, заданные студентами медицинского факультета.
На встрече с участием студентов и профессорско-преподавательского состава факультета выступили руководитель Джизакского областного центра реабилитации и протезирования инвалидов С.Аликулов, врачи высшей категории М.Ибратова, О.Пардабоев.