Nogironligi bo‘lgan shaxslarga berilgan imtiyozlarning yagona ro‘yxati shakllantiriladi.
Xabaringiz bor «Nogironligi bo‘lgan shaxslarni qo‘llab-quvvatlash tizimini takomillashtirishga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida»gi prezident qarori qabul qilindi.Qarorga ko‘ra, 2023 yil 1 iyungacha nogironligi bo‘lgan shaxslar va ularga g‘amxo‘rlik qiluvchilarga berilgan imtiyozlarning yagona ro‘yxati shakllantiriladi. Mazkur ro‘yxat “Advice.uz” huquqiy portaliga joylashtiriladi. Unga ko‘ra 2023/2024 o‘quv yilidan “Maxsus pedagogika, defektologiya” yo‘nalishida magistratura uchun to‘liq davlat granti beriladi. 2023/2024 o‘quv yilida: abiturientlar uchun mo‘ljallangan qabul tartibiga oid ma’lumotlar nogironligi bo‘lgan shaxslar uchun qulay formatda bo‘ladi; bunda videoroliklar surdotarjima yoki subtitrlar bilan namoyish etiladi. O‘qiyotgan nogironligi bo‘lgan talabalarga ta’lim jarayonida ko‘maklashish uchun uning yaqinlaridan biriga OTMda yonida birga bo‘lish uchun sharoit yaratiladi. Joriy yilda Nogironligi bo‘lgan shaxslarni reabilitatsiya qilish va protezlash milliy markazi va uning hududiy markazlari robotlashtirilgan lokomat majmuasi va boshqa zamonaviy reabilitatsiya uskunalari bilan ta’minlanadi.Qarorga ko‘ra shuningdek, nogironligi bo‘lgan shaxslarni qo‘llab-quvvatlash tizimini takomillashtirish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar rejasi tasdiqlandi. Yig‘ilishda qaror maazmun mohiyatidank yelib chiqib ana shular to‘g‘risida ma’lumot berildi. Tibbiyot fakulteti talabalari tomonidan berilgan savollarga mutaxassislar javob berishdi.
Talaba yoshlar hamda fakultet professor-o‘qituvchilari ishtirokida bo‘lgan yig‘ilishda Jizzax viloyat nogironligi bo‘lgan shaxslarni reablitatsiya qilish va protezlash markazi boshlig‘i S.Aliqulov, Oliy toifali shifokorlar M.Ibratova,  O.Pardaboevlar  ma’ruza qilishdi.

A single list of benefits granted to persons with disabilities will be created.
As you know, the presidential decision “On additional measures to improve the system of support for persons with disabilities” has been adopted. According to the decision, until June 1, 2023, a single list of benefits granted to persons with disabilities and their caregivers will be formed.
This list will be posted on the “Advice.uz” legal portal. According to it, from the 2023/2024 academic year, a full state grant will be provided for a master’s degree in the field of “Special pedagogy, defectology”. In the 2023/2024 academic year: information on the admission procedure intended for applicants will be in a format convenient for persons with disabilities; where the videos are shown with surto translation or subtitles. In order to help students with learning disabilities in the educational process, conditions will be created for one of their relatives to be with them at the higher education institution. This year, the National Center for Rehabilitation and Prosthetics of Persons with Disabilities and its regional centers will be equipped with a robotic locomotive complex and other modern rehabilitation equipment. According to the decision, the plan of additional measures to improve the system of support for persons with disabilities was also approved. At the meeting, information was given on the essence of the decision. Experts answered the questions asked by students of the Faculty of Medicine.
At the meeting with the participation of young students and professors and teachers of the faculty, the head of the Jizzakh regional rehabilitation and prosthetics center for persons with disabilities S. Alikulov, high-class doctors M. Ibratova, O. Pardaboev gave a speech.