Huquqiy maslahatxona
Prezidentning 23.03.2023 yildagi “Aholiga ma’muriy jarimalarni to‘lashda qo‘shimcha qulayliklar yaratish hamda sohada korrupsion omillarni bartaraf etish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PQ-99-son qarori qabul qilindi.
2023 yil 1 maydan boshlab ma’muriy huquqbuzarliklar bo‘yicha qo‘llanilgan jarimani ixtiyoriy to‘lash tizimi soddalashtiriladi. Bunda quyidagilar nazarda tutilmoqda:
• huquqbuzar unga jarima solish to‘g‘risidagi qaror topshirilgan kundan boshlab 15 kun ichida jarima miqdorining 50 foizini, 30 kun ichida – 70 foizini ixtiyoriy ravishda to‘lagan taqdirda, u jarimaning qolgan qismini to‘lashdan ozod qilinadi;
• mazkur tartib sud qarorlariga asosan qo‘llaniladigan jarimalarga nisbatan ham tatbiq etiladi.
Sud va boshqa organlar hujjatlarini majburiy ijro etish sohasida suiiste’molchiliklarning oldini olish hamda fuqaro va tadbirkorlarni qiynayotgan muammolarni hal etish maqsadida, belgilanishicha:
• Majburiy ijro byurosi tomonidan qo‘llaniladigan ma’muriy jarimaning miqdori ijro hujjatida undirilishi belgilangan summadan yuqori bo‘lishi mumkin emas;
• Majburiy ijro byurosi nomidan ma’muriy huquqbuzarliklar to‘g‘risidagi ishlarni ko‘rib chiqishga hamda ma’muriy jazo qo‘llashga faqat O‘zbekiston Respublikasining Bosh davlat ijrochisi, Qoraqalpog‘iston Respublikasi, viloyatlar va Toshkent shahrining bosh davlat ijrochilari, ularning o‘rinbosarlari, shuningdek, Majburiy ijro byurosining tuman (shahar) bo‘limlari boshliqlari haqlidir.

Юридическая консультация
Принято постановление Президента № ПП-99 от 23.03.2023 «О мерах по созданию дополнительных льгот для населения по уплате административных штрафов и устранению коррупционных факторов в отрасли».
С 1 мая 2023 года будет упрощена система добровольной уплаты штрафов за административные правонарушения. Это подразумевает следующее:
если нарушитель добровольно уплатит 50% суммы штрафа в течение 15 дней, а 70% в течение 30 дней, он освобождается от уплаты оставшейся части штрафа;
этот порядок применяется также к штрафам, наложенным на основании судебных решений.
В целях предупреждения злоупотреблений в сфере принудительного исполнения документов судов и иных органов и решения проблем, досаждающих гражданам и предпринимателям, определено:
Размер административного штрафа, наложенного Бюро принудительного исполнения, не может быть выше размера, указанного в исполнительном документе;
От имени Исполнительного бюро только Главный государственный исполнительный орган Республики Узбекистан, главные государственные органы Республики Каракалпакстан, областей и города Ташкента и их главы, а также главы районов (городов) отделы Бюро принудительного исполнения имеют право.
Кроме того, с 1 сентября 2023 года:
информация о погашении судимости или снятии судимости автоматически формируется в режиме онлайн в единой информационной системе МВД «Моментальная информация»;
информация об истечении срока судимости или снятии судимости автоматически направляется на безвозмездной основе в личный кабинет соответствующего лица на портале Единых интерактивных государственных услуг не позднее утра даты истечения срока действия судимость или снятие судимости.