JDPUda “Kitobxonlik haftaligi” doirasida adabiy uchrashuvlar o‘tkazilmoqda.
Universitetning madaniyat saroyida bo‘lib o‘tgan adabiy uchrashuvga O‘zbekiston hamda Qoraqalpog‘iston Xalq  yozuvchisi O‘rozboy Abduraxmonov, shoir Abdunabi Hamro, Jizzax viloyat Yozuvchilar uyushmasi raisi M.Abduraxmonovalar  taklif etildi.
Uchrashuvni Jizzax davlat pedagogika universiteti Yoshlar masalalari, ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha birinchi prorektor(v.b.b) F. Akchaev ochib berdi. U o‘z so‘zida   chinakam kitobxonlik bor joydagina, taraqqiyotga erishish mumkinligini, bilim manbai bo‘lgan kitobni sevish, uni o‘qish va ko‘z qorachig‘idek saqlay bilish, o‘qish uchun uni tanlay olish ham madaniyat ekanligi ta’kidladi.
“ Kitobga muhabbat, uni  qadrlash, o‘qishga ishtiyoq xalqimizning qon-qoniga singib ketgan. Xalqimiz ilm va fan,  adabiyot va san’atga oid nodir qo‘llanmalar, adabiyotlari bilan haqli ravishda faxralanadi.  Dunyoning qaysi bir  mashhur kutubxonasida bo‘lmang xalqimizning ulug‘ allomalari, tafakkur xazinasini yaratgan donishmandlarining qo‘lyozmalarini  kitob holiga keltirib, boqiy umr bag‘ishlagan xattotlar, musavvirlar  mehnatini ko‘rish mumkin. Bugungi uchrashuvni tashkil etishdan maqsad ham talaba yoshlar o‘rtasida kitobga bo‘lgan mehrni uyg‘otish, buyuk ajdodlarimiz merosini qadrlashdir”-deydi F.Akchaev
Kitob mutolaasi inson dunyoqarashini keng, tafakkurini boy qilish bilan birga, mulohazali, turli yot: g‘oyaviy, mafkuraviy, insonni kamolotiga ta’sir qiluvchi illatlar domiga tushib qolishdan asraydi. Kitobxonlik insonni hayotiy muammolariga yechim topishga, odillik, adolatlilik, bag‘rikenglik, insonparvarlik kabi fazilatlarini yuksalishida muhim ahamiyat kasb etadi. Uchrashuvda ana shular haqida so‘z bordi. Shuningdek  tadbirga taklif etilgan ijodkorlar o‘zlarining asralaridan parchalar o‘qib berishdi.
Uchrashuv shunchaki tashkil etilmadi. Unda haqiqiy adabiyot ixlosmandlari, she’riyatni qadrlovchi ijodkor talabalar ishtirok etishdi. Bugungi tadbir ular uchun “mahorat darsi”dek bo‘lib o‘tdi desak xato qilmagan bo‘lamiz. Uchrashuv so‘ngida tadbir ishtirokchilari, ijodkor talabalar mehmonlarga o‘z ijod namunalaridan ham o‘qib berishdi.

В рамках «Недели книгочтения» в ДжГПУ проводятся литературные встречи
На литературную встречу, состоявшуюся во дворце культуры университета, были приглашены народный писатель Узбекистана и Каракалпакстана Орозбой Абдурахманов, поэт Абдунаби Хамро, председатель Союза писателей Джизакской области М.Абдурахманова.
Встречу открыл в.и.о. первого проректора по делам молодежи, духовно-просветительской работе Джизакского государственного педагогического университета Ф. Акчаев. Он в своем слове подчеркнул, что прогресса можно достичь только там, где есть настоящее чтение, и это культура любить книгу как источник знаний, уметь читать и хранить ее как зеницу ока, уметь выбирать это для чтения.
«Любовь к книге, признательность за нее, страсть к чтению заложены в крови нашего народа. Наш народ по праву гордится редкими учебниками и литературой по науке, литературе и искусству. В любой известной библиотеке мира можно увидеть работы каллиграфов и живописцев, давших вечную жизнь рукописям великих ученых и мудрецов, создавших сокровище мысли. Цель организации сегодняшней встречи — пробудить любовь к книге у студентов и молодежи, оценить наследие наших великих предков», — говорит Ф. Акчаев.
Чтение книги расширяет мировоззрение человека и обогащает его мышление, при этом ограждая его от попадания в ловушку различных посторонних: идейных, мировоззренческих, пороков, влияющих на зрелость человека. Чтение играет важную роль в помощи человеку в поиске решений его жизненных проблем, совершенствовании таких его качеств, как справедливость, справедливость, терпимость, человечность. Об этом и говорилось на встрече. Также приглашенные на мероприятие представители творчества прочитали отрывки из своих произведений.
Встреча была  организована не просто так, в ней приняли участие настоящие любители литературы, творческие студенты, ценящие поэзию. Не будет ошибкой сказать, что сегодняшнее мероприятие стало для них «уроком мастерства». В завершение встречи участники мероприятия, творческие студенты, зачитали гостям примеры своего творчества.