O‘zbek romanchiligining asoschisi A.Qodiriy tavalludiga 129 yil to‘ldi.
Atoqli adib, adabiyotimizning haqli ravishda iftixori Abdulla Qodiriy tavalludiga 12 9yil to‘ldi. Shu munosabat bilan Jizzax davlat pedagogika universitetida “Abdulla Qodiriy-ma’naviyat ziyosi” mavzusida  tadbir o‘tkazildi.
Adib tavallud sanasi munosabati bilan  tashkillashtirilgan tadbirda so‘zga chiqqanlar Vatan ravnaqi, ozodligini qo‘msab, unga erisha olmay yosh jonini fido qilgan ulug‘ adibning xayoti va ijodi, adabiy merosi haqida qiziqarli ma’lumotlar berishdi. Ta’kidlash joiz bugun adibning o‘z davrida kam nusxalarda chop etilgan kitoblari  o‘n, yuz minglab nusxada nashr etilyapti.
Yozuvchi tanqidiy-publitsistik maqolalari, hajviyalarida odamlarning yangiliklarni qabul qilishdagi norasoliklarni fosh etgandek bo‘ladi. Toshpo‘lat tajang, Kalvak maxzum kabi tipik qahramonlarning, go‘yo yangi jamiyat bilan hamqadam bo‘la olmayotgani kulgi ostiga olinadi, ular tilidan sho‘ro tuzumi yangiliklariga aytilayotgan tanqidiy fikrlar ham kulgili, demak, ular rad etilishi lozimdek, biroq yozuvchi shu rad etilishi lozimdek fikrlarni salbiy qahramon tilidan ayttirib, ularga o‘zining g‘oya va xalqning dardini, alamlarini singdiradi.
Tadbirda Abdulla Qodiriyning o’zbek adabiyotiga qo’shgan hissasi yoritib berildi. Asarlari asosida tayyorlangan spektakl tomoshalari qo’yildi. She’rlari ifodali o’qildi. Tadbir juda ham ko’tarinki ruhda o’tkazildi. Tadbirga kelgan barcha tomoshabinlar adibning boy meriosidan bahramand bo‘lish bilan bir qatorda ma’naviy zavq ham olishdi.

The founder of Uzbek novelistics A. Kadiri is 129 years old
Abdulla Qadiri, the famous writer and the rightful pride of our literature, turned 129 years old. In this regard, an event was held at Jizzakh State Pedagogical University on the topic of “Abdullah Qadiri-spirituality”.
Speakers at the event organized on the occasion of the writer’s birthday gave interesting information about the life and work of the great writer, who sacrificed his young life for the development and freedom of the Motherland and could not achieve it, as well as the literary heritage. It should be noted that today the books of the writer, which were published in few copies in his time, are published in tens or hundreds of thousands of copies.
In his critical and journalistic articles and comics, the writer seems to expose the shortcomings of people’s reception of news. The fact that typical heroes such as Tashpolat Tajang and Kalvak Makhzum cannot keep up with the new society is laughed at, and the criticisms of the Soviet regime’s news from their language are also ridiculous, so it seems that they should be rejected, but the writer thinks that this should be rejected. He expresses his thoughts in the language of a negative character and infuses them with his ideas and the pain and suffering of the people.
Abdulla Qadiri’s contribution to Uzbek literature was highlighted at the event. Performances based on his works were staged. His poems were read expressively. The event was held in a very high spirit. All the spectators who came to the event enjoyed the rich merio of the writer as well as spiritual pleasure.