O‘zbek romanchiligining asoschisi A.Qodiriy tavalludiga 129 yil to‘ldi.
Atoqli adib, adabiyotimizning haqli ravishda iftixori Abdulla Qodiriy tavalludiga 12 9yil to‘ldi. Shu munosabat bilan Jizzax davlat pedagogika universitetida “Abdulla Qodiriy-ma’naviyat ziyosi” mavzusida  tadbir o‘tkazildi.
Adib tavallud sanasi munosabati bilan  tashkillashtirilgan tadbirda so‘zga chiqqanlar Vatan ravnaqi, ozodligini qo‘msab, unga erisha olmay yosh jonini fido qilgan ulug‘ adibning xayoti va ijodi, adabiy merosi haqida qiziqarli ma’lumotlar berishdi. Ta’kidlash joiz bugun adibning o‘z davrida kam nusxalarda chop etilgan kitoblari  o‘n, yuz minglab nusxada nashr etilyapti.
Yozuvchi tanqidiy-publitsistik maqolalari, hajviyalarida odamlarning yangiliklarni qabul qilishdagi norasoliklarni fosh etgandek bo‘ladi. Toshpo‘lat tajang, Kalvak maxzum kabi tipik qahramonlarning, go‘yo yangi jamiyat bilan hamqadam bo‘la olmayotgani kulgi ostiga olinadi, ular tilidan sho‘ro tuzumi yangiliklariga aytilayotgan tanqidiy fikrlar ham kulgili, demak, ular rad etilishi lozimdek, biroq yozuvchi shu rad etilishi lozimdek fikrlarni salbiy qahramon tilidan ayttirib, ularga o‘zining g‘oya va xalqning dardini, alamlarini singdiradi.
Tadbirda Abdulla Qodiriyning o’zbek adabiyotiga qo’shgan hissasi yoritib berildi. Asarlari asosida tayyorlangan spektakl tomoshalari qo’yildi. She’rlari ifodali o’qildi. Tadbir juda ham ko’tarinki ruhda o’tkazildi. Tadbirga kelgan barcha tomoshabinlar adibning boy meriosidan bahramand bo‘lish bilan bir qatorda ma’naviy zavq ham olishdi.

Основоположнику узбекской романистики А.Кадыри исполнилось 129 лет
129 лет со дня рождения известного писателя, гордости нашей литературы Абдуллы Кадири. В связи с этим в Джизакском государственном педагогическом университете было проведено мероприятие на тему «Абдулла Кадыри – светоч духовности».
Выступившие на мероприятии, организованном в связи с днем ​​рождения писателя дали интересные сведения о жизни и творчестве великого писателя, пожертвовавшего своей молодой жизнью ради процветания и свободы страны, но не сумевшего этого добиться. Следует отметить, что сегодня книги автора, издававшиеся в его время небольшими экземплярами, издаются десятками и сотнями тысяч экземпляров.
В своих критических и публицистических статьях и комиксах писатель как бы обнажает недостатки восприятия людьми новостей. Высмеивается тот факт, что типичные герои, такие как Ташпулат Таджанг и Калвак Махзум, не в состоянии угнаться за новым обществом, смешны и критические мысли, высказанные ими по поводу новостей о системе шуры, поэтому кажется, что они должны быть отвергнутым, но писатель считает, что это должно быть отвергнуто, он выражает свои мысли языком отрицательного персонажа и вливает в них свои идеи и боль и страдания народа.
На мероприятии был отмечен вклад Абдуллы Кадири в узбекскую литературу. Ставились спектакли по его произведениям. Его стихи читались выразительно. Мероприятие прошло в очень приподнятом настроении. Все зрители, пришедшие на мероприятие, наслаждались как богатым творчеством писателя, так и душевным наслаждением.