Bir necha kundan beri Jizzax viloyatidagi davlat OTMlari talabalari ishtirokida bo‘lib o‘tayotgan “Talabalar bahori” festivali 5 mingga yaqin yoshlarni qamrab oldi.
Jizzaxdagi 3 ta JDPU, JizPi, O‘zMU Jizzax fililalida sportning barcha turlari, musiqa yo‘nalishi, liboslar namoyishi, rasmlar ko‘rgazmasi, zakovat intelektual o‘yinlari, quvnoqlar va zukkolar bellashuvlari bo‘yicha tanlovlar o‘tkazilmoqda.
Festivalning yakuniy bosqichi esa Jizzax davlat pedagogika universitetida bo‘lib o‘tdi. Festivalning yakuniy bosqichida so‘zga chiqqan  JDPU Yoshlar masalalari, ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha birinchi prorektori F.Akchaev festival qatnashchilariga omad va zafarlar tiladi. U o‘z so‘zida yurtimizda yoshlarga qaratilayotgan yuksak e’tibor va g‘amxo‘rliklarga javoban talaba  yoshlar ham o‘zining samarali mehnati, ta’limdagi muvaffaqiyatlari, sport sohasidagi olamshumul g‘alabalari bilan munosib javob berishayotganini ta’kidladi.
Festival davomida talabalar tomonidan «Adras jilosi» milliy liboslar namoyishi, «Quvnoqlar va zukkolar» jamoalarining chiqishlari namoyish etildi. «Zakovat» intellektual o‘yini, «Ona-yurtim jilosi» nomli rasmlar tanlovi hamda turli sport musobaqalarida talaba- yoshlar faol ishtirok etdi.
Ko‘tarinki ruhda o‘tayotgan festival talabalarning o‘z iqtidorlarini namoyish uchun bir pillapoya bo‘ldi desak xato qilmgan bo‘lamiz. Kimdir qo‘shiq kuylab iqtidorni sinab ko‘rsa, yana kimdir raqsga tushib tanlov g‘olibiga aylanish uchun harakat qilmoqda. Tasvirlarda ko‘rib turganingiz milliy liboslarni ko‘z-ko‘z qilayotgan talaba qizlar esa dizayn yo‘nalishida yuqori o‘rinlarni egallashni istaydi. Sa’natga oshufta, tabiatga shaydo, Ijodkorlar bahsi haqiqiy shouga aylanib ketdi. Ta’kidlash jozi mazkur “Talabalar bahori” festivali yosh avlodni ona-Vatanga muhabbat, milliy-madaniy merosimizni targ‘ib etish, san’at ixlosmandlarini bahramand qilishga qaratilgani bilan  e’tiborlidir. Ushbu festival talabalarning ijodiy mahoratini yanada oshirib, kelgusida nufuzli tanlovlarda muvaffaqiyatli qatnashishiga xizmat qiladi
“TALABALIK BAHORI”  festivalining yakuniy bosqichida   dizayn yo‘nalishi, sport va sog‘lomlashtirish, badiiy ijod, milliy estrada va milliy raqs, rasm chizish singari rang-barang ijodiy yo‘nalishlarda o‘z iqtidorini namoyon eta olgan talabalar va yoshlar jamoalarining nomlari alohida e’tirof etildi. Diplom va sovg‘alar topshirildi. Eng faol talabalar turli nominatsiyalar bo‘yicha taqdirlanishdi.

The “Students’ Spring” festival, which has been taking place for several days with the participation of students of state higher education institutions in the Jizzakh region, has covered about 5 thousand young people.
In 3 JSPU, JizPi, NUU Jizzakh branches in Jizzakh, contests are held in all types of sports, music direction, dress show, art exhibition, intellectual intellectual games, competitions of cheerleaders and wits.
The final stage of the festival was held at Jizzakh State Pedagogical University. Speaking at the final stage of the festival, First Vice-Rector for Youth Affairs, Spiritual and Educational Affairs of JDPU F. Akchaev wished luck and victories to the participants of the festival. In his speech, he noted that in response to the high attention and care given to young people in our country, students and young people are responding appropriately with their effective work, success in education, and universal victories in the field of sports.
During the festival, the students performed the «Adras jilosi» national costume show, and the performances of the «Quvnoqlar va zukkolar» teams. Students actively participated in the “Zakovat” intellectual game, “Motherland’s Shine” painting competition, and various sports competitions.
It would not be wrong to say that the festival, which is held in an upbeat spirit, was an opportunity for students to demonstrate their talents. Someone is trying their talent by singing, while someone else is trying to become the winner of the competition by dancing. And the female students who are showing off their national costumes in the pictures want to take the top positions in the field of design. In love with art, love with nature, the artists’ debate turned into a real show. It is noteworthy that this “Students’ Spring” festival is aimed at encouraging the young generation to love the Motherland, promote our national-cultural heritage, and enjoy art lovers. This festival will improve students’ creative skills and help them successfully participate in prestigious competitions in the future
At the final stage of the “STUDENT SPRING” festival, the names of the students and youth teams who showed their talent in various creative directions such as design direction, sports and wellness, artistic creativity, national pop and national dance, painting are special. was recognized. Diplomas and prizes were awarded. The most active students were awarded in various categories.