“Mirzo Ulug‘bek vorislari” tanlovining viloyat bosqichi bo‘lib o‘tdi.
Jizzax davlat pedagogika universitetida “Mirzo Ulug‘bek vorislari” respublika ko‘rik-tanlovining Jizzax viloyati bosqichi bo‘lib o‘tdi. Unda tanlovning quyi bosqichlarida g‘oliblikni qo‘lga kiritgan 58 nafar o‘g‘il-qiz o‘zaro bahslashdi.
Vazirlar Mahkamasining o‘tgan yil 18 yanvardagi “Iste’dodli yoshlarni qo‘llab-quvvatlash “Ulug‘bek” jamg‘armasi faoliyatini rivojlantirish chora-tadbirlari to‘g‘risida” gi qaroriga asosan tashkil etilgan tanlovning tuman, shahar bosqichlari fevral-mart oylarida o‘tkazildi, –Viloyat bosqichini aprel va mamlakat bosqichini may oyida o‘tkazish belgilangan. Ko‘rik-tanlovning tuman, shahar bosqichining besh nafar g‘olibi bazaviy hisoblash miqdorining besh, viloyat bosqichida g‘olib chiqqan besh nafar ishtirokchi o‘n va respublika bosqichida g‘oliblikni qo‘lga kiritgan 100 nafar qatnashchi 20 baravar miqdorida pul mukofoti bilan taqdirlanadi.
Viloyatda joriy yilgi ko‘rik-tanlovda 1000 dan ziyod  yoshlar qatnashish istagini bildirgan. Ularning quyi sinovlardan muvaffaqiyatli o‘tganlar tuman va shahar bosqichlarida o‘z intellektual salohiyatini namoyon etdi. Viloyatd a o‘tkazilgan tanlovda Baholash komissiyasi xulosasiga ko‘ra, 16-19-yosh doirasida 8 nafar o’quvchi yoshlar, 20-25-yosh doirasida esa 12 nafar  talaba yoshlar g’olib deb topildi va respublika bosqichida ishtirok etish uchun yo’llanmani qo’lga kiritdi.
Yakunda eng yaxshi ixtiro, g‘oya va ishlanmalari taqdimotini o‘tkazgan 20 nafar  yigit-qiz mamlakat bosqichida qatnashish huquqini qo‘lga kiritib, maxsus sertifikat va qimmatbaho sovg‘alar bilan taqdirlandi.

The regional stage of the competition “Mirzo Ulugbek’s Heirs” was held.
The Jizzakh region stage of the national competition “Mirzo Ulugbek’s Heirs” was held at the Jizzakh State Pedagogical University. 58 boys and girls who won the lower stages of the competition competed in it.
The district and city stages of the competition, organized on the basis of the decision of the Cabinet of Ministers of January 18 of last year “On measures to develop the activities of the fund “Ulugbek” for the support of talented youth”, will be held in February-March. It was held in – The regional stage is scheduled to be held in April and the national stage is scheduled to be held in May. The five winners of the district and city stages of the competition will receive five times the amount of the basic calculation, the five winners of the regional stage will receive ten times, and the 100 winners of the republican stage will receive 20 times the amount of money.
More than 1,000 young people expressed their desire to participate in this year’s examination in the region. Those who successfully passed their lower tests demonstrated their intellectual potential at the district and city levels. According to the conclusion of the Evaluation Commission, 8 students aged 16-19 years, and 12 students aged 20-25 years were the winners of the competition held in the province, and received a ticket to participate in the republic stage.
In the end, 20 young men and women who presented the best inventions, ideas and developments won the right to participate in the national stage and were awarded with a special certificate and valuable gifts.