Turkmanistonda bo‘lib o‘tgan olimpiadada talabalarimiz sovrindor bo‘lishdi.
Joriy yilning 24-28 aprel kunlari Turkmanistonning Ashxobod shahrida Xalqaro gumanitar fanlar va taraqqiyot universitetida (IUHD) Turkmaniston va xorijiy oliy o‘quv yurtlari talabalari ishtirokidagi uchinchi ochiq matematika olimpiadasi (OMOUS-2023) bo‘lib o‘tdi.
Olimpiada A-kategoriya matematika mutaxassisliklari va B-kategoriya boshqa mutaxassisliklarda (nomutaxassis) yo’nalishda tahsil olayotgan oliy ta’lim talabalari o’rtasida tashkil qilindi. Olimpiadada Turkmaniston, Rossiya, Saudiya Arabistoni, Eron, Meksika, Germaniya, Vengriya, O‘zbekiston va Ozarbayjon davlatlari OTMlaridan 282 nafar ishtirokchi qatnashdi.
Olimpiada individual va jamoalarga tayyorlangan topshiriqlar asosida 2 bosqichda olib borildi. Indivudual bosqichda 6 ta topshiriq 240 daqiqa va jamoaviy (4 nafar talaba) da 10 topshiriq 120 daqiqada bajarilishi talab qilinadi.
JDPU Matematika va informatika fakulteti jamoasi ham mazkur olimpiadada qatnashdi. Jamoa rahbarlari F.U.Sulaymonov, N.A.Ismatov boshchiligida ishtirokchilar Sh.Sh.Po’latov (2-bosqich magistr), M.I.Oltinbekova, N.O.Quvondiqova (3-bosqich bakalavr),D.J.Muhammadiyevalar (2-bosqich bakalavr) g‘oliblik uchun astoyidil kurashdilar.
Universitetimiz jamoasi olimpiadada munosib qatnashib A-kategoriya individual tarzdagi musobaqada Sh.Sh.Po’latov va D.J.Muhammadiyevalar 2 ta bronza medal sovrindori bo’lishdi. Talabalarimizni va fakultet jamoasini ushbu yutuq bilan chin dildan tabriklaymiz.
Shuningdek olimpiada tashkilotchilari xususan, Turkmaniston davlati va Ashxobod shahrida Xalqaro gumanitar fanlar va taraqqiyot universiteti(IUHD) rahbariyatiga alohida minnatdorchilik bildiramiz.

Our students won prizes at the Olympiad held in Turkmenistan.
On April 24-28 of this year, the third Open Mathematics Olympiad (OMOUS-2023) with the participation of students from Turkmenistan and foreign higher education institutions was held at the International University of Humanities and Development (IUHD) in Ashgabat, Turkmenistan.
The Olympiad was organized among students of higher education studying A-category mathematics majors and B-category majors (non-specialists). 282 participants from HEIs of Turkmenistan, Russia, Saudi Arabia, Iran, Mexico, Germany, Hungary, Uzbekistan and Azerbaijan took part in the Olympics.
The Olympiad was held in 2 stages based on tasks prepared for individuals and teams. In the individual stage, 6 tasks are required to be completed in 240 minutes, and in the team (4 students) 10 tasks are required to be completed in 120 minutes.
The team of JSPU Faculty of Mathematics and Informatics also participated in this Olympiad. Under the leadership of team leaders F.U.Sulaymonov, N.A.Ismatov, participants Sh.Sh.Polatov (2nd stage master), M.I.Oltinbekova, N.O.Kuvondikova (3rd stage bachelor), D.J.Muhammadiyeva (2nd stage bachelor) fought hard for the victory.
Sh.Sh.Polatov and D.J.Muhammadiyeva won 2 bronze medals in the A-category individual competition. We sincerely congratulate our students and faculty team on this achievement.
Also, we would like to express our special thanks to the organizers of the Olympiad, in particular, to the leadership of the International University of Humanities and Development (IUHD) in the state of Turkmenistan and the city of Ashgabat.