“Tinchlik ulug‘ ne’matdir!”
Jizzax davlat pedagogika universitetida  “Jaholatga qarshi ma’rifat” rukni ostida “Tinchlik ulug‘ ne’matdir” mavzuida davra suhbati bo‘lib o‘tdi. Unda O‘zbekiston respublikasi Din ishlari bo‘yicha qo‘mita ma’sul xodimlari, universitet professor-o‘qituvchilari hamda  talaba yoshlar ishtirok etdi.
Tadbirni universitet Yoshlar bilan ishlash ma’naviy-ma’rifiy masalalar bo‘yicha birinchi prorektor F.Akchaev ochib berdi.
“Bugungi kunda islom diniga nisbatan butun dunyoda qiziqish va intilish kuchayib, uning xayrixoh va tarafdorlari ko‘payib bormoqda. Buning asosiy sababi muqaddas dinimizning xaqqoniyligi va pokligi, insonparvarligi va bag‘rikengligi, odamzotni komillik va ezgulikka chorlashi bilan bog‘lik.
Taassufki, xozirda islom dinini niqob qilib, manfur ishlarini amalga oshirayotgan mutaassib kuchlar hali ongi shakllanib ulgurmagan, tajribasiz, g‘o‘r yoshlarni o‘z tuzog‘iga ilintirib, ulardan o‘zlarining nopok maqsadlari yo‘lida foydalanmoqda. Bunday nojo‘ya harakatlar avvalo muqaddas dinimizning sha’niga dog‘ bo‘lishini, oxir-oqibatda esa ma’naviy hayotimizga salbiy ta’sir ko‘rsatishini barchamiz chuqur anglab olishimiz va shundan to‘g‘ri xulosa chiqarishimiz zarur. Bugungi tadbir ham ana shu maqsadda tashkil etildi”- deydi universitet yoshlar bilan ishlash, ma’naviy-ma’rifiy masalalari bo‘yicha birinchi prorektor F.Akchaev
Bo‘lib o‘tgan tadbirda Mamlakatimizda davlatning din va diniy tashkilotlar bilan o‘zaro munosabati, islom dinining tinchlikparvarlik mohiyati hamda islom dinida mutaassiblik va jaholatning qoralanishi, “jaholatga qarshi ma’rifat” bilan kurashish g‘oyasining ahamiyati, yoshlarimizning ekstremizm g‘oyalari ta’siriga tushib qolmasligi uchun nimalarga e’tibor qaratish kerakligi kabi bugungi kunning bir qator dolzarb masalalar haqida so‘z yuritildi.
Tadbirda so‘zga chiqqan O‘zbekiston respublikasi Din ishlari bo‘yicha qo‘mitasi ma’sul xodimi  Jaxongir Meliqo‘ziev aynan halollik, yaxshilik, mehr-shafqat singari xalqimizga mansub bo‘lgan fazilatlar muqaddas dinimizda o‘z aksini topganligini. Afsuski, ba’zan islom dini va diniy aqidaparastlik tushunchalarni bir-biridan farqlay olmaslik yoki g‘arazli maqsadda ularni teng qo‘yish kabi holatlar ortidan ko‘plab noxush voqealar yuzaga kelayotganligini va bu ishlar talaba yoshlarimiz o‘rtasida uchrayotganini achinish bilan ta’kidladi.
Notiq shuningdek o‘z ma’ruzasida, yoshlarimizning ma’naviy olamida bo‘shliq bo‘lmasligi uchun ularning qalbi va ongida sog‘lom hayot tarzi, milliy va umummilliy qadriyatlarga hurmat-ehtirom tuyg‘usini yoshlik paytidan boshlab shakllantirish zarurligini ta’kidladi.
“Tinchlik ulug‘ ne’matdir” shiori ostida bo‘lib o‘tgan davra suhbatida talaba yoshlar ham mavzu doirasida o‘z fikr mulohazalarini bildirishdi.

«Мир — великое благо!»
В Джизакском государственном педагогическом университете под рубрикой «Просвещение против невежества» состоялась беседа на тему «Мир – великое благо». В ней приняли участие сотрудники Комитета по делам религий Республики Узбекистан, профессорско-преподавательский состав вуза и студенты.
Мероприятие открыл первый проректор университета по духовно-воспитательным вопросам работы с молодежью Ф. Акчаев.
«Сегодня во всем мире растет интерес и стремление к исламу, увеличивается число его сторонников и сторонников. Главной причиной этого является истина и чистота нашей святой религии, человечность и терпимость, и то, что она призывает человечество к совершенству и добру.
К сожалению, фанатичные силы, скрывающие религию ислам и совершающие свои гнусные деяния, заманивают в ловушку неопытную, неопытную молодежь и используют ее в своих гнусных целях. Всем нам необходимо глубоко понять, что такие нежелательные действия в первую очередь запятнают честь нашей святой религии и в конечном итоге негативно отразятся на нашей духовной жизни и сделать правильные выводы. Для этого и было организовано сегодняшнее мероприятие», — говорит первый проректор по работе с молодежью, духовно-просветительским вопросам университета Ф. Акчаев.
На мероприятии речь шла о ряде актуальных вопросов сегодняшнего дня таких, как взаимоотношение государства с религией и религиозными организациями в нашей стране, миролюбивая сущность ислама и осуждение фанатизма и невежества в исламе, важность идеи борьбы «просвещения против невежества», на что обратить внимание, чтобы наша молодежь не попала под влияние идей экстремизма.
Выступая на мероприятии, ответственный сотрудник Комитета по делам религий Республики Узбекистан Джахонгир Меликузиев сказал, что добродетели, присущие нашему народу, такие как честность, доброта и сострадание, к сожалению, нашли свое отражение в нашей святой религии. некоторые зан с сожалением отмечали, что многие неприятные инциденты происходят из-за неумения различать понятия ислам и религиозный фанатизм или отождествления их в злонамеренных целях, и такие вещи происходят среди наших студентов.
В своем выступлении выступивший также подчеркнул, что необходимо формировать здоровый образ жизни, уважение к национальным и национальным ценностям в сердцах и умах нашей молодежи, начиная с ее юности.
В ходе беседы проходившей под лозунгом «Мир – великое благо» в рамках темы студенты также высказали свои мнения.