“Bo‘lajak o‘qituvchi maktabda  ustozni yonida bo‘lishi kerak” –deydi universitet rektori Sh.Sharipov
Jizzax shaxridagi 10-umumta’lim maktabida “Malakaviy amaliyot va uning foydali jihatlari” mavzusida seminar tashkil etildi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Pedagogik ta’lim sifatini oshirish va pedagog kadrlar tayyorlovchi oliy ta’lim muassasalari faoliyatini yanada rivojlantirish chora-tadbirlari to‘g‘ri-sida”gi PQ-289-sonli qarori ijrosini ta’minlash maqsadida Jizzax shahar  10-umumta’lim maktabida o‘tkazilayot-gan “ Malakaviy amaliyot va uning foydali jihatlari” nomli seminari Maktabda amaliyot o‘tayotgan bitiruvchi kurs talabalarining Ona tili, biologiya, kimyo, fizika fanlaridan ochiq darslarni kuzatish bilan boshlandi. Ta’kidlash joiz Jizzax shahar 10-sonli maktabda bugungi kunda jami universitetning 206 nafar 2-3-4-bosqich talabalari  4+2 tizimi bo‘yicha malakaviy       amaliyot o‘tash uchun biriktirilgan. Mazkur talabalarning 53 nafari bitiruvchi kurs talabalaridir.
“Bo‘lajak o‘qituvchi maktabda ustozni yonida bo‘lishi kerak, 4+2 tizimining g‘oyasi ham shu aslida”-deydi universitet rektori Sh.Sharipov. Seminarimiz   Maktabda amaliyot o‘tayotgan bitiruvchi kurs talabalarimizning ochiq darslarnin kuzatish билан boshlandi. O‘quvchilarga dars o‘tayotgan talabalarimizning ishtiyoqi baland, intilish bor, shu bilan birgalikda ulardagi kuchli hayajon ham sezilib turibdi. 4+2 tizimi bo‘lajak o‘qituvchida аna shu hayajonni yengish uchun ham xizmat qiladi. Uni tarbiyalaydi. O‘ziga bo‘lgan ishonchini o‘stiradi.
Bugungi kunda  Universitetda amaliyot o‘tash joylarida “4+2” tizimida amaliyot o‘tayotgan talabalar uchun tizimga moslashtirilgan “Amaliyot kundaligi” yaratildi va amaliyotga tadbiq etildi.
Talabalarning amaliyot o‘tash joylriga borishlarini va amaliyotga qatnashayotganliklarini nazoratga olish maqsadida Jizzax shahar maktablariga Finger print moslamasi o‘rnatildi va bu qurilma bugungi kunda ishlamoqda.
Shu bilan birga talabalarning amaliyotini nazorat qilish va baholash uchun “jurnal.jlpu.uz” hamda “talaba.jlpu.uz” platformalari yaratildi va amaliyotga ta qadim etildi.
Seminarda so‘zga chiqqanlar  tizimdagi yutuqlar xususan 10 umumta’lim maktabida amalga oshirilayotgan ishlar viloyatimizdagi 500 dan ziyod barcha umumta’lim maktablarida ham mana shu tartibda yo‘lga qo‘yilsagina ko‘zlangan maqsadlar amalga oshirilishi haqida o‘z fikr mulohazalarini bildirshdi.

“The future teacher should be next to the teacher at school,” says university rector Sh. Sharipov
A seminar on “Qualified practice and its useful aspects” was organized in the 10th general education school in the city of Jizzakh.
In order to ensure the implementation of the decision of the President of the Republic of Uzbekistan “On measures to increase the quality of pedagogical education and further develop the activities of higher educational institutions training pedagogic personnel” PQ-289, Jizzakh city 10 – the seminar entitled “Qualified practice and its useful aspects” held at the general education school began with the observation of open lessons of native language, biology, chemistry, and physics subjects of graduate students who are doing practice at the school. It should be noted that 206 2nd-3rd-4th grade students of the university are currently assigned to the 4+2 system in school No. 10 of Jizzakh. 53 of these students are graduate students.
“The future teacher should be next to the teacher at school, this is the idea of the 4+2 system,” says university rector Sh. Sharipov. Our seminar started with the observation of open lessons of our graduate students who are doing internship at the school. Our students, who are teaching the students, are very enthusiastic, have a desire, and at the same time, the strong excitement is felt in them. The 4+2 system also serves to overcome this excitement in the future teacher. He educates him. Increases self-confidence.
Today, the “Internship Diary” adapted to the system was created and put into practice for students undergoing internship in the “4+2” system at the internship sites at the University.
Finger print device was installed in Jizzakh city schools in order to monitor students’ attendance and participation in internships, and this device is working today.
At the same time, the “journal.jlpu.uz” and “talaba.jlpu.uz” platforms were created and put into practice to monitor and evaluate students’ practice.
Those who spoke at the seminar expressed their opinion that the achievements in the system, especially the work being carried out in 10 general education schools, will be implemented only if all the more than 500 general education schools in our region are implemented in this order.