“Bo‘lajak o‘qituvchi maktabda  ustozni yonida bo‘lishi kerak” –deydi universitet rektori Sh.Sharipov
Jizzax shaxridagi 10-umumta’lim maktabida “Malakaviy amaliyot va uning foydali jihatlari” mavzusida seminar tashkil etildi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Pedagogik ta’lim sifatini oshirish va pedagog kadrlar tayyorlovchi oliy ta’lim muassasalari faoliyatini yanada rivojlantirish chora-tadbirlari to‘g‘ri-sida”gi PQ-289-sonli qarori ijrosini ta’minlash maqsadida Jizzax shahar  10-umumta’lim maktabida o‘tkazilayot-gan “ Malakaviy amaliyot va uning foydali jihatlari” nomli seminari Maktabda amaliyot o‘tayotgan bitiruvchi kurs talabalarining Ona tili, biologiya, kimyo, fizika fanlaridan ochiq darslarni kuzatish bilan boshlandi. Ta’kidlash joiz Jizzax shahar 10-sonli maktabda bugungi kunda jami universitetning 206 nafar 2-3-4-bosqich talabalari  4+2 tizimi bo‘yicha malakaviy       amaliyot o‘tash uchun biriktirilgan. Mazkur talabalarning 53 nafari bitiruvchi kurs talabalaridir.
“Bo‘lajak o‘qituvchi maktabda ustozni yonida bo‘lishi kerak, 4+2 tizimining g‘oyasi ham shu aslida”-deydi universitet rektori Sh.Sharipov. Seminarimiz   Maktabda amaliyot o‘tayotgan bitiruvchi kurs talabalarimizning ochiq darslarnin kuzatish билан boshlandi. O‘quvchilarga dars o‘tayotgan talabalarimizning ishtiyoqi baland, intilish bor, shu bilan birgalikda ulardagi kuchli hayajon ham sezilib turibdi. 4+2 tizimi bo‘lajak o‘qituvchida аna shu hayajonni yengish uchun ham xizmat qiladi. Uni tarbiyalaydi. O‘ziga bo‘lgan ishonchini o‘stiradi.
Bugungi kunda  Universitetda amaliyot o‘tash joylarida “4+2” tizimida amaliyot o‘tayotgan talabalar uchun tizimga moslashtirilgan “Amaliyot kundaligi” yaratildi va amaliyotga tadbiq etildi.
Talabalarning amaliyot o‘tash joylriga borishlarini va amaliyotga qatnashayotganliklarini nazoratga olish maqsadida Jizzax shahar maktablariga Finger print moslamasi o‘rnatildi va bu qurilma bugungi kunda ishlamoqda.
Shu bilan birga talabalarning amaliyotini nazorat qilish va baholash uchun “jurnal.jlpu.uz” hamda “talaba.jlpu.uz” platformalari yaratildi va amaliyotga ta qadim etildi.
Seminarda so‘zga chiqqanlar  tizimdagi yutuqlar xususan 10 umumta’lim maktabida amalga oshirilayotgan ishlar viloyatimizdagi 500 dan ziyod barcha umumta’lim maktablarida ham mana shu tartibda yo‘lga qo‘yilsagina ko‘zlangan maqsadlar amalga oshirilishi haqida o‘z fikr mulohazalarini bildirshdi.

«Будущий учитель должен быть рядом с наставником в школе», — считает ректор вуза Ш.Шарипов
В 10-й общеобразовательной школе города Джизак был организован семинар на тему «Квалифицированная практика и ее полезные аспекты»
В целях обеспечения реализации постановления Президента Республики Узбекистан №ПП-289 от 21 июня 2022 года «О мерах по повышению качества педагогического образования и дальнейшему развитию деятельности высших образовательных учреждений по подготовке педагогических кадров». Семинар «Квалификационная практика и ее полезные аспекты», проведенный в 10-й общеобразовательной школе города Джизак, начался с наблюдения за открытыми уроками по родному языку, биологии, химии, физике студентов выпускных курсов, проходящих практику в школе. Следует отметить, что в настоящее время по системе 4+2 для прохождения квалификационной практики в школе №10 города Джизак закреплены 206 учащихся 2-3-4 курсов вуза.  53 из этих студентов являются студентами выпускных курсов.
«Будущий учитель должен быть рядом с наставником в школе, в этом и заключается идея системы 4+2», — говорит ректор вуза Ш.Шарипов. Наш семинар начался с наблюдения за открытыми уроками наших студентов, проходящих практику в школе. У наших студентов, обучающих школьников, мы можем заметить высокий уровень увлеченности и желания, и в то же время заметно сильное волнение. Система 4+2 также служит для преодоления этого волнения у будущего учителя. Воспитывает его, повышает его уверенность в себе.
На сегодняшний день в Университете на местах практики для студентов, проходящих практику по системе «4+2», создан и внедрен в практику «Дневник практики», адаптированный к системе. В целях контроля посещаемости и участия учащихся в стажировках в школах города Джизак было установлено устройство Finger print, который работает по сей день.
Вместе с тем, длдя контроля и оценивания практики студентов созданы и введены в действие платформы «jurnal.jlpu.uz» и «talaba.jlpu.uz».
Выступившие на семинаре отметили, что наработки в системе, в частности работа, проводимая в 10-й общеобразовательной школе, таким образом будут внедрены во все более чем 500 общеобразовательных школ нашей области высказали свое мнение о реализации намеченных целей.