Kurs muvaffaqiyatli yakunlandi
Xalqaro Nordik universiteti tomonidan Finlandiyaning Helsinki, Jyväskylä, Kareliya va JAMK amaliy fanlar hamda pedagogika institutlari bilan hamkorlikda tashkil etilgan malaka oshirish kursi ikki hafta davomida yuqori saviyada o‘tkazildi.
Yurtimizdagi 10 ta oliy ta’lim muassasasining 25 nafar rahbar xodimlari va professor-o‘qituvchilari ikki hafta davomida Finlandiya ta’lim tizimini keng o‘rgandilar.Ushbu professor*o‘qituvchilar oraisda JDPUdan 3 nafar o‘qituvchilar ishtirok etishdi.
Kurs davomida Finlandiyaning ta’lim ekspertlari ko‘magida maktabgacha ta’lim, maktab, yuqori sinf va oliy ta’lim tizimlari hamda xalqaro baholash tizimi bilan tanishildi.
Finlandiya bo‘ylab bolalar va yoshlarning o‘qishi uchun professional yordam beruvchi Valteri ta’lim va konsalting markazi tajribalari asosida inklyuziv ta’lim tizimining o‘ziga xos xususiyatlari o‘rganildi.
Shuningdek, kurs tinglovchilari Kareliya amaliy fanlar universitetida seminar-treninglarda qatnashdilar. Finlandiya oliy ta’lim sohasidagi yurtimiz ta’lim tizimini isloh qilishda qo‘l keladigan ilg‘or tajribalarni o‘rganishga e’tibor qaratildi.
Trening va amaliy mashg‘ulotlarda qo‘shma dasturlar ishlab chiqish tartiblari, zamonaviy, innovatsion o‘quv muhiti va vositalari, o‘quv rejalari bilan tanishildi.
Karelia AF universiteti (rektori Petri Raivo) bilan yurtimiz OTMlari o‘rtasida strategik hamkorlik mustahkamlanib, o‘zaro Anglashuv memorandumlari imzolandi.
Kurs tingovchilari O‘zbekistonning Shvetsiyadagi elchixonasiga ham tashrif buyurib, elchi bilan uchrashdilar.
Finlandiyada malaka oshirish kursi qizg‘in bahs-munozaralar, muhokamalarga boy o‘tdi, yangi xorijiy bilim va ko‘nikmalar egallandi. Kurs yakunida ishtirokchilar Sertifikatlar bilan taqdirlandilar.

The course was successfully completed
The professional development course, organized by the International Nordic University in cooperation with Finnish Helsinki, Jyväskylä, Karelia and JAMK institutes of applied sciences and pedagogy, was held at a high level for two weeks.
25 managers and professors of 10 higher educational institutions of our country studied the Finnish education system for two weeks. 3 teachers from JDPU participated in the conference.
During the course, with the help of educational experts from Finland, preschool education, school, high school and higher education systems, as well as the international evaluation system, were introduced.
Based on the experiences of the Valteri Education and Consulting Center, which provides professional support for children and young people’s education throughout Finland, the specific features of the inclusive education system were studied.
Also, the course participants participated in seminars and trainings at the Karelia University of Applied Sciences. Attention was paid to the study of best practices in the field of higher education in Finland, which can be used in the reform of the education system of our country.
During the training and practical sessions, they got acquainted with the procedures for developing joint programs, modern, innovative educational environment and tools, and educational plans.
Strategic cooperation was strengthened between Karelia AF University (rector Petri Raivo) and HEIs of our country, and mutual memorandums of understanding were signed.
The participants of the course also visited the embassy of Uzbekistan in Sweden and met with the ambassador.
The advanced training course in Finland was full of heated debates and discussions, new foreign knowledge and skills were acquired. At the end of the course, the participants were awarded with certificates.