Ustozlik – buyuk maqomdir. Xalqimizda “Ustoz otangdek ulug‘” degan hikmat bejiz aytilmaydi. Ustozlar jamiyat binosining me’morlari, ma’rifat bog‘ining bo‘stonlaridir. Ular hayot bo‘stonidagi niholning baquvvat daraxtga aylanishi uchun mehr bilan mehnat qiladi.
Hamidulla Meliyev biz uchun ana shunday ilm osmonida yorqin ziyo taratib turgan yo‘lchi yulduzdir desak xato qilmagan bo‘lamiz. Ustozning to‘g‘ri tarbiyasi bergan ta’limi ortidan ko‘plab shogirdlari  xayotda to‘g‘ri yo‘lni topdi.
Kuni kecha universitetning madaniyat saroyida “Maktabgacha ta’lim metodikasi” kafedrasi professori, pedagogika fanlari nomzodi Meliyev Xamidulla Abdullayevichning 70 yilligiga bag’ishlangan “Yangi O’zbekistonda maktabgacha ta’lim: kecha, bugun, ertaga” mavzusidagi Respublika ilmiy-nazariy anjumani bo‘lib o‘tdi.
Anjumanni universitetning Ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo‘yicha prorektori G‘. Qodirov ochib berdi. U o‘z so‘zida H.Meliyevning bosib o‘tgan yo‘llari, sermahsul ilmiy-ijodiy faoliyati haqida so‘z yuritdi. Kechaga tashrif buyurganlar ustozning talabchanligi, yuklatilgan vazifalarni o‘z vaqtida vijdonan ijro etish qobiliyatiga ega olim ekanligini faxr bilan e’tirof etishdi. Bugun ustozni Jizzaxda xususan ta’lim tizimida mehnat qilayotgan xodimlar orasida tanimagan  odam bo‘lmasa kerak
Yuksak madaniyatiga ega, universitetda yosh o‘qituvchilariga hamisha o‘rnak bo‘layotgan. Jamoat ishlarida ham faol  ustozga 70 yosh muborak bo‘lsin deymiz.

A life dedicated to science
Teaching is a great status. It is not for nothing that the saying “A teacher is as great as your father” is said in our people. Teachers are the architects of the building of society, the gardeners of the garden of enlightenment. They work with love so that the sapling in the bud of life turns into a strong tree.
We would not be wrong if we say that Hamidulla Meliyev is a shining star in the sky of knowledge. Many of his students found the right path in life after the teacher’s correct upbringing.
Yesterday, in the Palace of Culture of the university, a Republican scientific-theoretical conference dedicated to the 70th anniversary of Meliyev Khamidulla Abdullayevich, professor of the “Methodology of preschool education” department, candidate of pedagogic sciences, on the topic “Preschool education in New Uzbekistan: yesterday, today, tomorrow” was held. passed.
The conference was opened by the vice-rector for scientific affairs and innovations of the university G’. Kadyrov revealed. In his speech, he spoke about H. Meliyev’s path, fruitful scientific and creative activity. Those who attended the evening proudly recognized that the teacher is demanding, conscientiously able to perform assigned tasks on time. Today, there is probably no one who does not know the teacher in Jizzakh, especially among the employees working in the education system.
He has a high culture and is always an example for young teachers at the university. Happy 70th birthday to the teacher who is also active in public affairs.