“Maqsadimiz sizni qo‘llab quvvatlash”-deydi universitet rektori Sh.Sharipov
Ayni paytda yurtimizdagi barcha oliy ta’lim muassasalari rahbarlarining e’tibori universitetdagi talabalar bilan yuzma-yuz muloqot qilish, fikr almashish taklif va mulohazalarni tinglash, kezi kelsa har bir talabani qiynayotgan muammoga birgalikda yechim topishga qaratilmoqda.
Davlat rahbarining  raisligida yoshlar siyosati sohasidagi ishlar natijadorligini oshirish hamda ular bilan ishlash tizimini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari yuzasidan videoselektor yig‘ilishida berilgan topshirig‘iga asosan universitet rektoriga 44 nafar talaba yoshlar biriktirilgan.  Bugungi uchrashuv ham talabalarga yanada yaqin bo‘lish ular bilan do‘stona muloqot qilishga imkoniyat yaratib berdi. Bunday yuzma-yuz muloqotlarga o‘rganmagan talabalar dastlab muammolarini ochiq va erkin bayon etishga istihola qilishdi. Universitet rektorining daldasi va bu suhbat “jazo berish” uchun emas, balki ularni qo‘llab-quvvatlash maqsadida tashkil etilganini bayon etgach, vaziyat o‘zgardi.
Suhbat ishtirokchilaridan biri Nihola Matematika  va informatika fakultetining 4 kurs talabasi. Nihola ayni paytda oilali uning ikki nafar farzandi bor. Talaba  darslarga shaxarga uzoq tumanlarning biridan qatnaydi. Uning birinchi farzandi nogironligi bois ko‘p vaqtlarda darslarga ulgurolmaydi. Ikkinchi farzandini ham yaqindagina dunyoga keltirgan. Suhbat ishtirokchilaridan yana biri Abdulaziz bir necha yillardan beri surunkali shamollash tashhisi bilan kurashib keladi. Tabiiyki darslarga qatnash ham risoladagidek emas. Bunday vaziyatda qanday yo‘l tutmoq kerak? Murojaatlar turlicha, Kimnidir moddiy tomondan qo‘llash lozim bo‘lsa yana kimgadir ma’naviy dastak bo‘lish lozim.
Muammo bor joyda albatta ikki tarafga ham foydali ijobiy yechim topishning o‘zi mushkul ish. Bo‘lib o‘tgan navbatdagi uchrashuvda talabalarga imkon qadar yengillik yaratadigan fikrlar tinglandi. Takliflar qabul qilindi. O‘rni kelganda maslahatlar berildi. Murojaatlar ijobiy hal etildi. Eng muhimi, bugun shu suhbatda ishtirok etgan talaba o‘zining bu oliy dargohga begona emasligini, unga lozim paytda ko‘makka shay, dardiga sherik ustozlar borligini his qildi. Maqsad ham shu edi aslida…

“Our goal is to support you,” says university rector Sh. Sharipov
At the moment, the attention of the leaders of all higher education institutions in our country is focused on face-to-face communication with students at the university, exchanging ideas, listening to suggestions and opinions, and finding a solution to the problem that troubles each student.
Under the chairmanship of the head of state, 44 students and young people were assigned to the rector of the university based on the task given at the meeting of video selectors regarding measures to increase the effectiveness of work in the field of youth policy and to further improve the system of working with them. Today’s meeting, being closer to the students, made it possible to communicate with them in a friendly manner. Students who were not used to such face-to-face communication at first began to express their problems openly and freely. The situation changed after the encouragement of the university chancellor and the statement that this conversation was organized not to “punish” but to support them.
One of the interview participants is Nihola, a 4th year student of the Faculty of Mathematics and Informatics. Nihola is currently married and has two children. A student attends classes from one of the distant districts to the city. Her first child is disabled and often misses classes. She recently gave birth to her second child. Another interviewee, Abdulaziz, has been struggling with chronic colds for several years. Of course, attending classes is not the same as in the brochure. What should be done in such a situation? Appeals are different, if you need to support someone materially, then you need to be a spiritual support to someone.
Where there is a problem, finding a mutually beneficial solution is a difficult task. At the next meeting, opinions were heard that would make the students as comfortable as possible. Offers accepted. Advice was given when appropriate. Appeals were resolved positively. The most important thing is that the student who participated in this conversation today felt that he is not a stranger to this university, that there are teachers who are ready to help him when he needs it, and who share his pain. That was actually the goal…