O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining qarori
O‘n sakkiz yoshga to‘lmagan shaxslarning mehnatidan foydalanilishi taqiqlangan og‘ir ishlarning hamda zararli yoki xavfli mehnat sharoitlaridagi ishlarning ro‘yxatini tasdiqlash to‘g‘risida
O‘zbekiston Respublikasi Mehnat kodeksining 354-moddasiga muvofiq, shuningdek, og‘ir ishlarda hamda zararli va xavfli mehnat sharoitlaridagi ishlarda o‘n sakkiz yoshga to‘lmagan shaxslarning va mazkur ishlar sog‘lig‘iga to‘g‘ri kelmaydigan shaxslarning mehnatidan foydalanishning oldini olish maqsadida Vazirlar Mahkamasi qaror qiladi:
1. O‘zbekiston Respublikasi Mehnat kodeksining 354-moddasida:
og‘ir ishlarda hamda zararli va xavfli mehnat sharoitlaridagi ishlarda o‘n sakkiz yoshga to‘lmagan shaxslarning, shuningdek, mazkur ishlar sog‘lig‘iga to‘g‘ri kelmaydigan shaxslarning mehnatidan foydalanish taqiqlanishi;
o‘n sakkiz yoshga to‘lmagan shaxslar mehnatidan foydalanilishi taqiqlangan og‘ir ishlarning hamda zararli yoki xavfli mehnat sharoitlaridagi ishlarning ro‘yxati Vazirlar Mahkamasi tomonidan tasdiqlanishi nazarda tutilganligi ma’lumot uchun qabul qilinsin.
1. O‘n sakkiz yoshga to‘lmagan shaxslarning mehnatidan foydalanilishi taqiqlangan og‘ir ishlarning hamda zararli yoki xavfli mehnat sharoitlaridagi ishlarning ro‘yxati ilovaga muvofiq tasdiqlansin.
2. O‘zbekiston Respublikasi Kambag‘allikni qisqartirish va bandlik vazirligi manfaatdor vazirliklar va idoralar bilan birgalikda o‘zlari qabul qilgan normativ-huquqiy hujjatlarni uch oy muddatda ushbu qarorga muvofiqlashtirsin.
3. Mazkur qarorning bajarilishini nazorat qilish O‘zbekiston Respublikasi kambag‘allikni qisqartirish va bandlik vaziri B.A. Musaev zimmasiga yuklansin.
O‘zbekiston Respublikasining Bosh vaziri A. ARIPOV
2023 yil 14 iyul, 290-son
Hukumat qarori bilan (290-son, 14.07.2023y.) O‘n sakkiz yoshga to‘lmagan shaxslarning mehnatidan foydalanilishi taqiqlangan og‘ir ishlarning hamda zararli yoki xavfli mehnat sharoitlaridagi ishlarning ro‘yxati tasdiqlandi.
Ro‘yxatga ko‘ra, quyidagi ishlarda 18 yoshga to‘lmagan shaxslarning mehnatidan foydalanish taqiqlanadi, jumladan:

JURISPRUDENCE PUBLIC
On the approval of the list of hard work and work in harmful or dangerous working conditions, where the use of the labor of persons under the age of eighteen is prohibited
In accordance with Article 354 of the Labor Code of the Republic of Uzbekistan, as well as in heavy work and work in harmful and dangerous working conditions In order to prevent the employment of persons under the age of eight and persons unfit for such work, the Cabinet of Ministers decides:
1. Article 354 of the Labor Code of the Republic of Uzbekistan:
Prohibition of using the labor of persons under the age of eighteen in heavy work and work in harmful and dangerous working conditions, as well as persons unfit for such work;
It should be noted that the Cabinet of Ministers approves the list of hard work and work in harmful or dangerous working conditions where the labor of persons under the age of eighteen is prohibited.
1. The list of hard work and work in harmful or dangerous working conditions, where the use of the labor of persons under the age of eighteen is prohibited, should be approved in accordance with the appendix.
2. Let the Ministry of Poverty Alleviation and Employment of the Republic of Uzbekistan, together with interested ministries and agencies, harmonize the normative legal documents they have adopted with this decision within three months.
3. Monitoring of the implementation of this decision is carried out by the Minister of Poverty Alleviation and Employment of the Republic of Uzbekistan B.A. Let Musaev be responsible.
Prime Minister of the Republic of Uzbekistan A. ARIPOV
Toshkent c.,
July 14, 2023, No. 290
The list of hard work and work in harmful or dangerous working conditions prohibited by the government decision (No. 290, 14.07.2023)tasdiqlandi.
According to the list, it is prohibited to use the labor of persons under the age of 18 in the following works, including: