Jizzax davlat pedagogika universitetida “Professorlar bog‘i” tashkil etildi.
Universitetda “Yashil makon” umummilliy loyihasi doirasida “Professorlar bog‘i” tashkil etilib, ko‘chat ekish aksiyasi bo‘lib o‘tdi.
Jizzax davlat pedagogika  universiteti rektori tashabbusi bilan tashkil etilgan aksiyada oliygohda faoliyat olib borayotgan professorlar hamda fan doktorlari nihol ekin ishlarida  faol ishtirok etishdi.
– Mazkur tashabbus  davlat rahbari ilgari surgan “Yashil makon” umummilliy loyihasi doirasida  o‘tkazilmoqda, – deydi professor Xudargan Mavlonov,  –bugun universitetda 50 ga yaqin professorlar faoliyat olib boradi. Erta tongdan har birimiz o‘zimiz uchun belgilangan hududga ko‘chat ekish ishlarini boshlab yubordik. Bu yerga qadalgan har bir ko‘chat noyob daraxt turlaridan hisoblandi.  Birgina qizil bargli olxo‘ri  ko‘chatini olaylik. Bu daraxt 6 metrgacha o‘sadi. Daraxtning qizil va binafsharangli barglari bahor faslidan to kuz fasliga qadar bir xil rangda yashnab turadi. O‘zgachaligi bilan ajralib turuvchi bu daraxt  “Professorlar bog‘i” ga go‘zallik baxsh etib turishga ishonaman.
-Shu davrga qadar juda ko‘p bog‘ tashkil etilgandan xabarim bor-u, “Professorlar bog‘i” haqida ilk marotaba eshityapman va bu jarayonning guvohi bo‘lib turibman,- deydi  professor Jumanazarov. Universitetimiz professorlari tomonidan ekilgan bu nihollar vaqti kelib tabiatimiz musaffoligiga xizmat qiladigan ajoyib bir bog‘ga aylanadi. Shu oliygohga yangi ishga kelgan vaqtlarimda  shahrimizdagi O‘rda bog‘iga juda ko‘p hamkasblarimiz bilan ko‘chat ekkan edik. Bugun “O‘rda bog‘i” da biz ekkan nihollar ulkan daraxtlarga aylangan. Ana shu ezgu niyatlarimizning davomi sifatida Bugun ko‘plab hamkasblarimiz bilan birga “Professor bog‘i”da daraxt ko‘chatlarini ekishda qatnashdik. Ishonamanki, bu bog‘ yillar o‘tib ko‘rkam qiyofaga kiradi va bu yer “O‘rda bog‘i”dek tarixiy maskanga aylanadi.
Kun davomida ish qizg‘in davom etdi. Universitetda tashkil etilayotgan “Professorlar bog‘i” ga bugun 100 ga yaqin ko‘chat ekildi.

“Professors’ Garden” has been established at Jizzakh State Pedagogical University.
The “Professors’ Garden” was organized at the university as part of the “Green Space” nationwide project, and a sapling planting campaign was held.
In the action organized by the initiative of the rector of Jizzakh State Pedagogical University, professors and doctors of science working at the university took an active part in the work of planting seedlings.
– This initiative is being carried out within the national project “Green Space” put forward by the head of state, – says professor Khudargan Mavlonov, – today about 50 professors work at the university. Early in the morning, each of us started planting seedlings in the area designated for us. Each sapling planted here was considered a rare tree species. Let’s take a single red-leaved plum tree. This tree grows up to 6 meters. The red and purple leaves of the tree shine in the same color from spring to autumn. I believe that this unique tree will continue to add beauty to the “Professors’ Garden”.
– I know that many parks have been established before this period, and this is the first time I have heard about the “Professors’ Park” and I am a witness of this process, – says Professor Jumanazarov. These seedlings, planted by the professors of our university, will eventually become a wonderful garden that serves the purity of our nature. When I came to this university for a new job, we planted saplings with many of our colleagues in Orda Park in our city. Today, the saplings we planted in “Orda Garden” have grown into huge trees. As a continuation of these good intentions, today, together with many of our colleagues, we participated in the planting of tree seedlings in the “Professor’s Garden”. I believe that this park will become beautiful after years and this place will become a historical place like “Orda Garden”.
Work continued intensively throughout the day. About 100 saplings were planted today in the “Professors’ Garden” being established at the university.