“Turkiston bolalari” spektaklining premyerasi bo‘lib o‘tdi.
Ushbu sahna asarida 1922 yilda tahsil olish, yurtga qaytgach Turkistonning taraqqiyotiga hissa qo‘shish istagida olis Germaniyaga ketgan, Vataniga qaytgach esa qatag‘onga uchragan yoshlarning hayoti, ularning orzu-intilishlari o‘ziga xos tarzda ochib berilgan. Bugun Jizzax davlat pedagogika universiteti professor-o‘qituvchilari ana shu sahna asarini tomosha qilish uchun Yu. Rajabiy nomidagi viloyat musiqali drama teatrida bo‘lishdi.
Spektakldagi Turkistonni ozod va obod ko‘rishni orzu qilgan, shu maqsadda kurashgan, jadidlarning ko‘magi bilan o‘tgan asrda Germaniyada ta’lim olgan talabalarning obrazi hech bir tomoshabinni befarq qoldirmadi. Jadidlarning ko‘magi bilan Buxorodan Germaniyaga o‘qishga yuborilgan Abduvahhob Murodiy, Sattor Jabbor, Ahmad Shukriy, Xayriniso Majidxonova, Sulton Matqul, Maryam Sultonmurodova, Afzal Abdusaid kabi yoshlarning 1922-1937 yillardagi hayotiga oid voqealar tomoshabinlarni larzaga solgani shubhasiz.
Ta’kidlash joiz spektakl yoshlarni har qanday sharoitda ham ilm olishga, Vatanni ardoqlashga chorlashi bilan ahamiyatlidir.
Eslatib o‘tamiz, professor-o‘qituvchilar hamda ishchi xodimlar uchun namoyish etilgan sahna asari universitet rahbariyati hamda kasaba uyushmalari qo‘mitasi tomonidan tashkillashtirildi.

В областном музыкально-драматическом театре состоялась премьера спектакля «Дети Туркестана»
В этом спектакле своеобразно раскрываются жизнь и чаяния молодых людей, которые в 1922 году отправились в Германию на обучение за границу и хотели внести свой вклад в развитие Туркестана после возвращения на родину и были репрессированы после возвращения на родину.
Сегодня профессора и преподаватели Джизакского государственного педагогического университета посетили областной музыкально-драматический театр имени Ю. Раджаби, чтобы посмотреть этот спектакль.
Образ студентов в спектакле, мечтавших увидеть Туркестан свободным и процветающим, боровшихся за эту цель и обучавшихся в Германии в прошлом веке при поддержке джадидов, не оставил равнодушным ни одного зрителя. События 1922-1937 годов о жизни таких молодых людей, как Абдуваххаб Муроди, Саттар Джаббар, Ахмед Шукри, Хайриниса Маджидханова, Султан Маткул, Марьям Султанмурадова, Афзал Абдусаид, которые были отправлены на учебу в Германию из Бухары при поддержке джадидов, несомненно, шокировал публику.
Следует отметить, что спектакль важен тем, что побуждает молодых людей учиться и чтить Родину при любых обстоятельствах.
Напомним, что спектакль, представленный профессорам, преподавателям и сотрудникам, был организован руководством университета и профкомом.