“Turkiston bolalari” spektaklining premyerasi bo‘lib o‘tdi.
Ushbu sahna asarida 1922 yilda tahsil olish, yurtga qaytgach Turkistonning taraqqiyotiga hissa qo‘shish istagida olis Germaniyaga ketgan, Vataniga qaytgach esa qatag‘onga uchragan yoshlarning hayoti, ularning orzu-intilishlari o‘ziga xos tarzda ochib berilgan. Bugun Jizzax davlat pedagogika universiteti professor-o‘qituvchilari ana shu sahna asarini tomosha qilish uchun Yu. Rajabiy nomidagi viloyat musiqali drama teatrida bo‘lishdi.
Spektakldagi Turkistonni ozod va obod ko‘rishni orzu qilgan, shu maqsadda kurashgan, jadidlarning ko‘magi bilan o‘tgan asrda Germaniyada ta’lim olgan talabalarning obrazi hech bir tomoshabinni befarq qoldirmadi. Jadidlarning ko‘magi bilan Buxorodan Germaniyaga o‘qishga yuborilgan Abduvahhob Murodiy, Sattor Jabbor, Ahmad Shukriy, Xayriniso Majidxonova, Sulton Matqul, Maryam Sultonmurodova, Afzal Abdusaid kabi yoshlarning 1922-1937 yillardagi hayotiga oid voqealar tomoshabinlarni larzaga solgani shubhasiz.
Ta’kidlash joiz spektakl yoshlarni har qanday sharoitda ham ilm olishga, Vatanni ardoqlashga chorlashi bilan ahamiyatlidir.
Eslatib o‘tamiz, professor-o‘qituvchilar hamda ishchi xodimlar uchun namoyish etilgan sahna asari universitet rahbariyati hamda kasaba uyushmalari qo‘mitasi tomonidan tashkillashtirildi.

The premiere of the play “Children of Turkistan” was held.
This performance uniquely reveals the life and aspirations of young people who in 1922 went to Germany to study abroad and wanted to contribute to the development of Turkestan after returning to their homeland and were repressed after returning to their homeland. Today, professors and teachers of Jizzakh State Pedagogical University visited the regional musical drama theater named after Y. Rajabi to watch this play.
The image of the students in the play, who dreamed of seeing Turkestan free and prosperous, who fought for this goal, and who studied in Germany in the last century with the support of the Jadids, did not leave any audience indifferent. The events of 1922-1937 about the lives of young people like Abduvahhab Murodi, Sattar Jabbar, Ahmed Shukri, Khairinisa Majidkhanova, Sultan Matqul, Maryam Sultanmuradova, Afzal Abdusaid, who were sent to study in Germany from Bukhara with the support of the Jadids, undoubtedly shocked the audience.
It should be noted that the play is important because it encourages young people to learn and honor the Motherland under any circumstances.
It should also be noted that the play presented for professors and teachers and employees was organized by the university management and trade union committee.