Tajriba almashishda hikmat ko‘p.
Tashrifdan ko‘zlangan maqsad –  oliy ta’lim muassasasida yaratilgan shart-sharoitlar, o‘quv jarayonining tashkil etilishi, talabalarning ta’lim olishlari va ilmiy-tadqiqot ishlarining olib borilishi bilan bog‘liq chora-tadbirlarni o‘rganish va o‘zaro tajriba almashish va ijobiy tajribalarni kelgusida Buxoro davlat pedagogika institutda o‘quv jarayoniga tatbiq etishdan iborat.Mehmonlar tashrifni universitet rektori qabulidan boshlashdi.
-Ish samaradorligini oshirishda o‘zaro tajriba almashish, takliflarni inobatga olish muhim o‘rin tutadi, deydi universitet rektori Sh.Sharipov Zero, fikr-mulohazalar asosida kirishilgan har qanday yumush ancha salmoqli bo‘ladi. Kasb doirasida o‘rnatilgan hamkorlik esa har ikki tomon uchun ham foydadan holi emas. Bu orqali yangi g‘oyalar, ishlanmalar, innovatsiyalar vujudga keladi.
Mazkur suhbat davomida Buxoro davlat pedagogika institutii o‘quv ishlari bo‘yicha prorektor Erkin Muxtorov  universitet rahbariyatiga  o‘z fikr-mulohazalarini bildirishi bilan bir qatorda tajriba almashishi uchun  xorijiy talim muassasalariga borishdan oldin  o‘zimizdagi jamoatchilik tomonidan e’tirof etilgan OTMlaridan boshlash lozimligini ta’kidladi. Buxoro davlat pedagogika institutidan kelgan  mas’ul xodimlari Jizzax davlat pedagogika universitetida  o‘quv jarayonining tashkil etilishi, professor-o‘qituvchilar va talabalar uchun yaratilgan shart-sharoitlarni o‘rganish ishlarini boshlab yuborishdi.

В обмене опытом есть много мудрости
Цель визита — заключается в изучении мероприятий, связанных с условиями, созданными в высшем учебном заведении, организацией учебного процесса, воспитанием студентов и проведением научно-исследовательской работы и в обмене опытом и применение положительного опыта в образовательном процессе в Бухарском государственном педагогическом институте в будущем. Свой визит гости начали с приема ректора университета.
— Обмен опытом и учет предложений важен для повышения эффективности работы, — говорит ректор университета Ш.Шарипов. Ведь любая работа, проводимая на основе обдуманных размышлений, является очень весомой. А сотрудничество, установленное в рамках профессии, не лишено преимуществ для обеих сторон. Благодаря этому создаются новые идеи, разработки и инновации.
В ходе данной беседы проректор по учебной работе Бухарского государственного педагогического института Эркин Мухторов, помимо того, что высказал свое мнение руководству вуза, подчеркнул, что прежде чем идти в зарубежные учебные заведения, необходимо начать с собственных признанных общественностью вузов, чтобы обмениваться опытом. Ответственные сотрудники Бухарского государственного педагогического института начали изучать организацию учебного процесса, условия, созданные для профессорско-преподавательского состава и студентов в Джизакском государственном педагогическом университете.