Maslenitsa: Jizzaxda bahor bayrami.
Jizzax viloyati do‘stlik uyida rus madaniyat markazi tomonidan Maslenitsa bayrami o‘tkazildi.Bu yilgi bayramni nishonlash uchun Jizzax davlat pedagogika universiteti rus tili va adabiyoti fakulteti professor-o‘qituvchilari, talaba-yoshlari, umumta’lim maktablari o‘qituvchi va o‘quvchilari hamda rus madaniyat markazlarining viloyat bo‘limlari vakillari jam bo‘lishdi.
Tadbirni viloyat madaniyat markazi raisi Aleksandr Skripkin kirish so‘zi bilan ochdi. U madaniy merosni, xususan, Maslenitsa kabi asrab-avaylash va ommalashtirish muhimligini ta’kidladi.
Tadbirda turli ko‘rik-tanlovlar va qiziqarli o‘yinlar tashkil etildi. Jizzax davlat pedagogika universiteti rus tili va adabiyoti fakulteti talabalari rus xalq qo‘shiqlarini, chastushkalari va raqslarini ijro etib, bayramga o‘ziga xos zavq va shodlik muhitini hadya etishdi.

Масленица: праздник весны в Джизаке
В Доме дружбы Джизакской области праздник Масленицы провел Русский культурный центр. Чтобы отметить праздник этого года, собрались профессора и преподаватели, студенты факультета русского языка и литературы Джизакского государственного педагогического университета, преподаватели и учащиеся общеобразовательных школ и представители региональных отделений российских культурных центров.
Мероприятие открыл председатель областного культурного центра Александр Скрипкин. Он подчеркнул важность сохранения и популяризации культурного наследия, в частности Масленицы.
На мероприятии были организованы различные конкурсы и интересные игры. Студенты факультета русского языка и литературы Джизакского государственного педагогического университета исполнили русские народные песни, частушки и танцы, придав празднику особую атмосферу радости и счастья.