JDPUda sumalak bazmi o‘zgacha bo‘ldi…
Navro‘z milliy ma’naviyatimiz rivojidagi eng muhim shodiyonadir. Bu kunda yurtimizning har bir go‘shasida bahoriy taomlar-u, turli milliy o‘yinlarga alohida urg‘u beriladi. Xususan, milliy taomlarimizdan sumalak, halim, ko‘ksomsa, ko‘k chuchvara kabilar bayram dasturxonining ko‘rkiga aylanadi. Ayniqsa, sumalak bazmlarining o‘zgacha gashti bor.
Jizzax davlat pedagogika universitetining hovlisidan yangragan kuy-qo‘shiqlar, milliy termalar sadosi yaqin atrofga taraldi. Doshqozon atrofiga jamlangan professor-o‘qituvchilar va talaba yoshlarni ko‘rgan kishining ko‘zi quvnaydi.
Universitet kasaba uyushmalar qo‘mitasi hamda rahbariyat tashabbusi bilan tashkil etilgan mazkur bayramda oliygoh rektori Shavkat Sharipov bu kabi an’analarni uzoq yillar davom ettirish kerakligini,   navro‘z bayrami insonlar o‘rtasidagi mehr-oqibat rishtalari yanada mustahkamlanishiga,  bayram bahona ahillik yanada rivojlanishga, millatimizga xos bo‘lgan inoqlik, tinchliksevarlik va mehmondo‘stlikning nishonasi ekanligiga  to‘xtaldi.

Вечер приготовления сумаляк в ДжГПУ была особенной…
В этот день особое внимание уделяется весенним угощениям и различным национальным играм во всех уголках нашей страны. В частности, среди наших национальных блюд украшением праздничного стола становятся сумаляк, халим, куксомса, пельмени с зеленью. Вечер приготовления сумаляк особенный.
Со двора Джизакского государственного педагогического университета слышны песни и национальных терма разносились по окрестностям. Любой, кто увидит профессоров-преподавателей и студентов, собравшихся вокруг Дошказана, радуется этому.
В этот праздник, который был организован по инициативе профкома и руководства университета, ректор вуза Шавкат Шарипов отметил, что подобные традиции должны продолжаться долгие годы, что праздник Навруз укрепляет узы доброты между людьми, что праздник является поводом для дальнейшего развития гармонии, и что это признак доброты , миролюбие и гостеприимство, свойственное нашему народу.
С таких теплых пожеланий началась шумная, эпический для семи кварталов вечер приготовления сумаляк. Вечер сумаляк продолжится до завтрашнего вечера.