Umumta’lim maktablari bitiruvchi sinf o‘quvchilari o‘rtasida kimyo, biologiya, fizika fan olimpiadasining viloyat bosqichi o‘tkazildi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2020-yil 12-avgustdagi “Kimyo va biologiya yo‘nalishlarida uzluksiz ta’lim sifatini va ilm-fan natijadorligini oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PIQ-4805-son qarori va 2021 yil 19 martdagi “Fizika sohasidagi ta’lim sifatini oshirish va ilmiy tadqiqotlarni rivojlantirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PIQ-5032-son qarori ijrosini ta’minlash maqsadida Jizzax shahridagi 30-sonli maktabida olimpiadaning viloyat bosqichi o‘tkazildi.
Olimpiadani tashkil etishdan maqsad shuki, yoshlar orasidan kimyo, biologiya, fizika bo‘yicha iqtidorli, qobiliyatli va iste’dodlilarni aniqlash, ilmga bo‘lgan qiziqishlarini uyg‘otish, ulardagi ijodiy qobiliyatlarning ro‘yobga chiqishiga ko‘maklashish va qo‘llab-quvvatlash, iqtidorli o‘quvchilarning respublika miqyosida tengdoshlari bilan sog‘lom va do‘stona raqobat qilish muhitini yaratish, ularning xalqaro darajadagi fan olimpiadalariga tayyorgarligini oshirish, o‘quvchi-yoshlarning iste’dodi va ijodiy qobiliyatini respublika darajasida namoyon qilish, hamda o‘quvchilarning kimyo, biologiya, fizika fanini chuqur o‘rganishga qiziqish va intilishlarini oshirishdir.
Olimpiadaning viloyat bosqichida g‘olib bo‘lgan o‘quvchilar 29 aprel kuni JDPUda bo‘lib o‘tadigan oliy ta’lim muassasasi bosqichida ishtirok etishadi. E’tiborli jihati shundaki umumta’lim maktablari bitiruvchi sinf o‘quvchilari o‘rtasida o‘tkazilgan kimyo, biologiya hamda fizika fanlaridan ko‘p bosqichli oliy ta’lim muassasasi olimpiadasining yakuniy bosqichida eng yuqori ball to‘plagan hamda 1-2-3-o‘rinlarni egallagan o‘quvchilar universitetga o‘qishga qabul qilishga tavsiya etiladi.

Среди учащихся выпускных классов общеобразовательных школ прошел региональный этап олимпиады по химии, биологии, физике.
В целях обеспечения реализации Постановления Президента Республики Узбекистан, 12 августа 2020 года № ПП-4805 и Постановления от 19 марта 2021 года № ПП-5032 «О мерах по повышению качества образования и совершенствованию научных исследований в области физики» в школе №30 г. Джизака был проведен региональный этап олимпиады.
Целью организации олимпиады является выявление среди молодежи талантливых, способных и талантливых людей в области химии, биологии, физики, пробудить у них интерес к науке, помочь и поддержать реализацию их творческих способностей, создать здоровую и дружелюбную среду для талантливых студентов, чтобы они могли конкурировать со своими сверстниками на национальном уровне, развивать международный уровень науки, повышать подготовку к Олимпиады, чтобы показать талант и творческие способности учащихся на национальном уровне, а также повысить интерес и стремление учащихся к углубленному изучению химии, биологии и физики.
Учащиеся, победившие на региональном этапе олимпиады примут участие в этапе вуза, который пройдет 29 апреля в ДжГПУ. Примечательно, что учащиеся набравшие наибольшее количество баллов на заключительном этапе олимпиады многоуровневого вуза по химии, биологии и физике, проводимой среди учащихся выпускных классов общеобразовательных школ и занявшие 1-2-3 места будут рекомендованы к поступлению в университет.