Seminarni JDPU Ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo‘yicha prorektori G‘ayrat Qodirov ochib berdi. So‘zga chiqqan  Jahon banki ishchi guruhi, «MUNIS» loyihasi mutaxassislari, ilmiy loyihalar va biznes-startaplarni amalga oshirish bo‘yicha bir guruh xalqaro ekspertlar loyihaning maqsad va vazifalari to‘g‘risida ma’lumotlar berishdi.
Dasturning asosiy maqsadi 2022/2026 yillarda innovatsion rivojlanish strategiyasida belgilangan maqsadlarga erishish uchun hududlardagi yosh olimlar, tadbirkorlar va o‘z startap g‘oyalariga ega yoshlarni loyihalarini amalga oshirishda amaliy ko‘nikmalarini mustahkamlash, hamda texnologiyalarni tijoratlashtirishda ularni qo‘llab-quvvatlashdan iboratdir. Loyiha, shuningdek, «MUNIS» loyihasining kichik tarkibiy qismlari uchun maqsadli auditoriyani kengaytirishga yordam beradi.
Loyiha doirasida 10-11 iyun kunlari o‘tkazilishi rejalashtirilgan seminar treningning birinchi kunida inson kapitalini rivojlantirish,infratuzilmani yaratish, o‘zaro hamkorlik, innovatsion tadbirkorlikni qo‘llab-quvvatlash,sarmoyalarni jalb qilish va raqamlashtirish mavzulari muhokama etildi.
Fan, ta’lim va innovatsiyalar sohalarini rivojlantirishga xizmat qilib, mamlakatning demografik salohiyatini ochib berishga qaratilgan va amalda sinovdan o‘tib yo‘lga qo‘yilgan dasturdan iborat ushbu loyiha asosida o‘tkazilgan seminar-trening so‘ngida faol ishtirokchilar sertifikatlar bilan taqdirlandi. Seminar ertaga 11 iyun kuni o‘z ishini davom ettiradi.

Экспертная группа проекта «МУНИС» посетила Джизакскую область
Семинар открыл проректор ДжГПУ по научной работе и инновациям Гайрат Кадыров. Рабочая группа Всемирного банка, специалисты проекта «МУНИС», группа международных экспертов по реализации научных проектов и бизнес-стартапов предоставили информацию о целях и задачах проекта.
Основная цель программы — укрепление их практических навыков и поддержка их в коммерциализации технологий в реализации своих проектов молодых ученых, предпринимателей и молодежь с собственными стартап-идеями для достижения целей, поставленных в Стратегии инновационного развития на 2022/2026 год. Проект также помогает расширить целевую аудиторию подкомпонентов проекта «МУНИС».
В первый день семинара, который планируется провести 10-11 июня в рамках проекта, обсуждались темы развития человеческого капитала, создания инфраструктуры, взаимного сотрудничества, поддержки инновационного предпринимательства, привлечения инвестиций и цифровизации.
По итогам семинара-тренинга, проведенного на базе данного проекта, направленного на раскрытие демографического потенциала страны, служащего развитию сфер науки, образования и инноваций, активным участникам были вручены сертификаты. Семинар продолжит свою работу завтра, 11 июня.