Seminarni JDPU Ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo‘yicha prorektori G‘ayrat Qodirov ochib berdi. So‘zga chiqqan  Jahon banki ishchi guruhi, «MUNIS» loyihasi mutaxassislari, ilmiy loyihalar va biznes-startaplarni amalga oshirish bo‘yicha bir guruh xalqaro ekspertlar loyihaning maqsad va vazifalari to‘g‘risida ma’lumotlar berishdi.
Dasturning asosiy maqsadi 2022/2026 yillarda innovatsion rivojlanish strategiyasida belgilangan maqsadlarga erishish uchun hududlardagi yosh olimlar, tadbirkorlar va o‘z startap g‘oyalariga ega yoshlarni loyihalarini amalga oshirishda amaliy ko‘nikmalarini mustahkamlash, hamda texnologiyalarni tijoratlashtirishda ularni qo‘llab-quvvatlashdan iboratdir. Loyiha, shuningdek, «MUNIS» loyihasining kichik tarkibiy qismlari uchun maqsadli auditoriyani kengaytirishga yordam beradi.
Loyiha doirasida 10-11 iyun kunlari o‘tkazilishi rejalashtirilgan seminar treningning birinchi kunida inson kapitalini rivojlantirish,infratuzilmani yaratish, o‘zaro hamkorlik, innovatsion tadbirkorlikni qo‘llab-quvvatlash,sarmoyalarni jalb qilish va raqamlashtirish mavzulari muhokama etildi.
Fan, ta’lim va innovatsiyalar sohalarini rivojlantirishga xizmat qilib, mamlakatning demografik salohiyatini ochib berishga qaratilgan va amalda sinovdan o‘tib yo‘lga qo‘yilgan dasturdan iborat ushbu loyiha asosida o‘tkazilgan seminar-trening so‘ngida faol ishtirokchilar sertifikatlar bilan taqdirlandi. Seminar ertaga 11 iyun kuni o‘z ishini davom ettiradi.

A seminar on “Commercialization of technologies and implementation of start-up projects” was organized at JSPU.
The seminar was opened by Garat Kadirov, a vice-rector for scientific affairs and innovations of JSPU. The working group of the World Bank, specialists of the “MUNIS” project, a group of international experts on the implementation of scientific projects and business startups gave information about the goals and tasks of the project.
The main goal of the program is to strengthen the practical skills of young scientists, entrepreneurs and young people with their own startup ideas in the implementation of their projects, and to support them in the commercialization of technologies in order to achieve the goals set in the innovative development strategy in 2022/2026. The project will also help to expand the target audience for the sub-components of the MUNIS project.
On the first day of the seminar scheduled to be held on June 10-11 within the framework of the project, the topics of human capital development, infrastructure creation, mutual cooperation, innovative entrepreneurship support, investment attraction and digitization were discussed.
At the end of the seminar-training held on the basis of this project, which is aimed at revealing the country’s demographic potential, which serves the development of the fields of science, education and innovation, and which consists of a program that has been tested in practice, the active participants were awarded with certificates. The seminar will continue its work tomorrow, June 11.