Qabul jarayonlarga bag‘ishlangan matbuot anjumani bo‘lib o‘tdi.
Jizzax davlat pedagogika unviersitetida  “Qabul jarayonlari: Oliy ta’lim muassasalari bakalavriatiga qabul jarayonlari va kirish imtihonlaridagi yangiliklar: Ochiqlik, shaffoflik.” mavzusida matbuot anjumani bo‘lib o‘tdi.
Anjumanda, O‘zbekiston prezidentining 2024 yil 24 maydagi farmoni bilan, OTMlarga o‘qishga qabul qilish va davlat buyurtmasini joylashtirish tizimida qator o‘zgarishlar, xususan, qabuldagi «avval test, so‘ng tanlov» tamoyili, davlat buyurtmasi parametrlarini davlat OTMlari kesimida taqsimlash amaliyoti bekor qilinishi, shuningdek, ta’lim granti asosida o‘qigan talabalar uchun o‘qishni tugatgandan keyin kamida 3 yil ishlash majburiyati bekor bo‘layotgani abiturientlarni adolatli saralash ta’minlanishi, bir so‘z bilan aytganda  eng iqtidorli va bilimli talabalar qabuli amalga oshirilishi ta’kidandi.
Farmonga ko‘ra 2024/2025 o‘quv yili uchun bakalavriatga qabul bo‘yicha ro‘yxatdan o‘tishning birinchi bosqichi 2024 yil 5 iyun kunidan boshlandi va 25 iyungacha davom etadi. Bunda abiturientlarga: faqat test sinovlari o‘tkaziladigan yo‘nalishlar uchun test topshiradigan fanlar, ta’lim tili, test topshirish hududini tanlash; ijodiy imtihon o‘tkaziladigan yo‘nalishlar uchun yuqoridagilarga qo‘shimcha ravishda, bakalavriat ta’lim yo‘nalishi va ijodiy imtihon topshiriladigan oliygohni tanlash imkoniyati yaratildi. Ro‘yxatdan o‘tishning birinchi bosqichi yakunlangandan so‘ng ijodiy imtihonlar, test sinovlari o‘tkaziladi.
Test sinovlari to‘liq, ya’ni barcha hududlarda yakunlangandan so‘ng, 15 kun davomida ro‘yxatdan o‘tishning ikkinchi bosqichida abiturientlar test ballaridan kelib chiqib: 5 tagacha oliygoh (yo‘nalish), ta’lim shaklini, tanlov ustuvorligini, ijodiy imtihon o‘tkazilgan yo‘nalishlar uchun qo‘shimcha ravishda tanlangan yo‘nalish bo‘yicha 5 tagacha oliygohni tanlashi mumkin.O‘tkazilgan matbuot anjumanida shuningdek  yangi ochilishi ko‘zda tutilgan yo’nalishlar, abituriyentlar va ularning ota – onalari uchun yaratilayotgan sharoitlar, imtiyozlar va ulardan kimlar foydalana olishi haqida batafsil ma’lumotlar berildi.
Anjuman ishtirokchilari asosan magistratura va doktoranturaga ayrim yo‘nalishlarda xorijiy til bilish sertifikati B1 darajaga pasaytirilishi Ta’lim dasturini xorijiy tilda yakunlagan talabalar uchun sertifikat talabi bekor qilinishi haqidagi hamda 3 yil ishlash majburiyati bekor bo‘ishi bilan bog‘liq savollarni berishdi. Shunigdek, universitet bilan hamkorlikni kuchaytirish, dolzarb mavzularda matbuot anjumanlarini tez-tez tashkil etish yuzasidan o‘z fikr mulohazalarini bildirishdi.
Anjuman davomida  JDPU rektori Sh.Sharipov, Qabul komissiyasi mas’ul kotib S. Nazarqosimov hamda Bilim va malakalarni baholash agentligi Jizzax viloyati bo‘limi boshlig‘i I.Xatamov tomonidan qabul jarayoni hamda  O‘zbekiston prezidentining 2024 yil 24 maydagi “Oliy ta’lim tashkilotlariga o‘qishga qabul qilish va davlat buyurtmasini joylashtirish tizimini takomillashtirish to‘g‘risida”gi farmoni bo‘yicha axborotlarni taqdim qilish barobarida ishtirokchilarni qiziqtirgan savollarga javoblar ham qaytarildi.
Matbuot anjumaniga universitet Regisrator ofisida tashkil etilgan “Call-center” ga qilingan press-tur yakun yasadi. OAV vkaillari bu yerda yaratilgan sharoitlar bilan yaqindan tanishishdi.  Maslahat markkazidagi operatorlar faoliyatini kuzatishdi. Shu yerning o‘zida mavzuga oid barcha savolariga javoblar olishdi.

Состоялась пресс-конференция, посвященная процессу приема.
В Джизакском государственном педагогическом университете прошла пресс-конференция на тему: «Процесс приема: Нововведения в процессе приема и вступительных экзаменов в бакалавриат вузов: открытость, прозрачность».
На конференции был освещен ряд изменений в системе приема в высшие учебные заведения и размещения государственных заказов указом Президента Узбекистана от 24 мая 2024 года, В частности, было подчеркнуто, что при поступлении будет отменен принцип «сначала тестирование, потом отбор», практика распределения параметров госзаказа по разделу государственных вузов, также было отмечено, что для студентов, обучавшихся на основе образовательных грантов, отменяется обязанность работать не менее 3 лет после окончания учебы, обеспечивается справедливый отбор абитуриентов, словом, принимаются наиболее талантливые и знающие студенты.
Согласно указу, первый этап записи на прием в бакалавриат на 2024/2025 учебный год начался 5 июня 2024 года и продлится до 25 июня. При этом абитуриентам созданы: выбор предметов, языка обучения и направления сдачи теста возможен только для тех направлений, где проводятся тесты; помимо вышеперечисленных для направлений, где проводится творческий экзамен, создана возможность выбора вуза, в котором будет проходить направление бакалавриата и творческий экзамен. После прохождения первого этапа регистрации будут проведены творческие экзамены и тесты.
После завершения тестов, то есть завершения во всех регионах, на втором этапе регистрации в течение 15 дней абитуриенты исходя из результатов тестов: могут выбрать до 5 вузов (направлений), форму обучения, приоритетность отбора, до 5 вузов по выбранному направлению по направлениям, где проводился творческий экзамен. На состоявшейся пресс-конференции также была дана подробная информация о вновь открытых направлениях, условиях, созданных для абитуриентов и их родителей, льготах и ​​о том, кто может ими воспользоваться.
Участники конференции в основном задавали вопросы, связанные с понижением сертификата по иностранному языку до уровня В1 для обучения в магистратуре и докторантуре по некоторым направлениям, отменой требования о наличии сертификата для студентов, окончивших образовательную программу на иностранном языке, а также отменой обязанности работать в течение 3 лет. Кроме того, они высказали мнение об укреплении сотрудничества с университетом, организации пресс-конференций на актуальные темы.
В ходе конференции ректором ДжГПУ Ш.Шариповым, ответственным секретарем приемной комиссии С.Назаркасимовым и руководителем Джизакского областного филиала Агентства по оценке знаний и навыков И.Хатамовым наряду с предоставлением информации о порядке приема и указе Президента Узбекистана от 24 мая 2024 года «О совершенствовании системы приема в высшие учебные заведения и размещении государственных заказов» также были даны ответы на интересующие участников вопросы.
Пресс-конференция завершилась пресс-туром в «Колл-центр», организованным в в офисе Регистраторе университета. Представители СМИ ознакомились с созданными здесь условиями. Они следили за деятельностью операторов консультационного центра. Здесь они получили ответы на все свои вопросы по теме.